www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Etika, socialní a politická filosofie
 potřeba genderových rolí
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 18/08/2012 :  00:23:25  Show Profile  Reply with Quote
quote:
ženy často jako diskuzi chápou pouhé kladení názorů a stanovisek vedle sebe, přičemž vzájemně se nesnaží si je vyvracet. To pro mě není diskuze.


no tak v tom jsem asi muž, protože já se snažím je vyvracet, ALE
pokud na mě zapůsobíš jako idiot, tak ti to také řeknu, k tomu není podle mne potřeba hledat správné argumenty. a je na tobě se nad tímto tvrzením zamyslet. stejně tak já jsem řekla, jak na mě působíš, v tom předchozím příspěvku. opravdu zde nestojím o reakci, ale o to, aby ses nad tím zamyslel.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 18/08/2012 :  11:18:40  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01

quote:
ženy často jako diskuzi chápou pouhé kladení názorů a stanovisek vedle sebe, přičemž vzájemně se nesnaží si je vyvracet. To pro mě není diskuze.


no tak v tom jsem asi muž, protože já se snažím je vyvracet, ALE
pokud na mě zapůsobíš jako idiot, tak ti to také řeknu, k tomu není podle mne potřeba hledat správné argumenty. a je na tobě se nad tímto tvrzením zamyslet. stejně tak já jsem řekla, jak na mě působíš, v tom předchozím příspěvku. opravdu zde nestojím o reakci, ale o to, aby ses nad tím zamyslel.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"

zamyslel jsem se a došel jsem k závěru, že to nechápu
Go to Top of Page

kay
Aktivní uživatel

110 Posts

Posted - 18/08/2012 :  12:05:19  Show Profile  Reply with Quote
Tak mně připadají Kirmakovy názory mnohdy velmi sympatické. I když s ním často nesouhlasím, není to na škodu. Zrovna u tohoto tématu bychom se na mnohém shodli, i když věci vidí z úplně jiného úhlu pohledu. Také si myslím - Kirmaku - (jestli si dobře pamatuji, už se mi to celé nechce číst), že roli ženy v domácnosti/péči o dítě trochu zjednodušuješ, takže se taky nakonec může stát to, že si se svou budoucí manželkou role vyměníš, ale za chvíli to vzdáš, protože to nebude takový med, jak se zdá.

Když jsem žila v USA, tak jsem tam mluvila s jednou ženou, která šla do práce cca. 3 měsíce po porodu. Byla by ráda, kdyby mohla zůstat několik let doma, ale v takovém případě by prostě přišla o místo. Pamatuji si, jak mi záviděla, jaké my zde máme skvělé podmínky a ženám se to pracovní místo prostě podrží. Tak přiznám se, že jsem si také myslela, že ty podmínky jsou u nás nastaveny pro ženu mnohem lépe, než u nich. Tenkrát jsem neviděla tu obrácenou stranu mince.

Myslím si ale, že to přijde s věkem a člověk na ty stereotypy ve společnosti musí začít narážet sám, aby to začal skutečně vnímat.
Já jsem nikdy moc feministicky smýšlející nebyla, ale to se začalo v (cca.) posledních dvou letech měnit a postupně jsem si začala všímat věcí, kterých jsem si před tím vůbec nevšímala. Když VŠ žena končí školu a je vdaná, automaticky je na ni pohlíženo tak, že si začne „dělat“ děti. Co z toho plyne? Nemůže najít práci (i když má praxi při studiích), cítí se jako nějaký „negramotný kriminálník“. Nikomu se nechce moc riskovat přijmout posilu (ani v případě jednoduchých činností), která se na pár let usadí doma s dětmi, pak se vrátí, ale do pracovního procesu se bude vracet hrozně těžko. Plus se za ní musí hledat náhrada, která to všechno pokryje a ve správný čas odejde, popřípadě jí bude slíbená nová pozice a takto stále dokola. Celý tento systém podle mne vůbec porodnost nepodporuje a ještě k tomu je na všechny ženy pohlíženo bez rozdílu – tedy každá žena chce mít dítě (jinak je divná), porodí jej (pokud tam tedy není nějaký zdravotní problém) a bude se o něj starat (nejen od narození, ale i v případě nemoci u dospělejšího dítěte zůstane doma apod.). Ženy s dětmi, nebo ve věku, kdy rodí děti, získají práci mnohem obtížněji. Pak samozřejmě nemají potřebnou praxi, plat se drží dole, je na ně pohlíženo jako časově/místně neflexibilní atd. Myslím, že pokud zde bude více mužů, ochotných zůstat v případě potřeby s dítětem doma, bude to super. Ty podmínky by se postupně vyrovnávaly. Není to samozřejmě tak jednoduché, tohle se týká celého společenského systému.
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 18/08/2012 :  13:10:15  Show Profile  Reply with Quote
kirmaku, no můj názor na věc je takový, že standardizovat obě pohlaví na nějaké podobné něco je ve výchově kontraproduktivní. Ona ta autorka taky říkala, že rozdíly mezi mužem a ženou jsou mnohem méně významné než rozdíly v rámci jednoho pohlaví.

Jenže záleží na hodnotícím měřítku. Během čtení mi neustále připadalo, jakoby laborovala s nějakou samozřejmostí, kterou vysvětlovala v knize posléze. Jenže například hloubka hlasu nebo tendence k bezprostředně agresivní reakci nejsou definicemi pohlaví, ale dominance. Tzn. jestli je subjekt ve svém okolí klíčovým prvkem anebo musí poslouchat.

Myslím si, že muž je od základu nositelem nějakých vlastních preferencí a ignorant. Žena zase vnímá vše a ignoruje jenom to, co je nějakým způsobem pro ostatní neakceptovatelné (nebo nějaký subjekt nebo skupinu s nížm se ztotožňuje).

No a oba jsou schopni jednoho nebo druhého a záleží na aktuálních preferencích co v sobě upřednostňují. Třeba dnes v moderním věku je žena stejně silná jako muž, protože se už nezabíjíme. Přitom má tu výhodu, že má v hlavě dokonalý sociální procesor a témeř vždy správně vyhodnotí co se hodí a co ne. Tohle se muž musí těžce učit a v zásadě se podvědomě fixuje na nějaký prvek, který mu to usnadní.

Nevím proč to tak je nebo jestli mám pravdu. Ale je myslím patrné, že pokud se chceme orientovat v rozdělení genderových rolí, je zapotřebí zohledňovat bezprostřední reakce lidí a jejich skutečné schopnosti. Můži nebývají společensky retardovaní pro nic za nic a ženy zase nekývnou na každou důraznější nabídku, protože by vážně chtěly.

Edited by - neronis on 18/08/2012 13:11:11
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 18/08/2012 :  21:34:17  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Tak mně připadají Kirmakovy názory mnohdy velmi sympatické. I když s ním často nesouhlasím, není to na škodu. Zrovna u tohoto tématu bychom se na mnohém shodli, i když věci vidí z úplně jiného úhlu pohledu. Také si myslím - Kirmaku - (jestli si dobře pamatuji, už se mi to celé nechce číst), že roli ženy v domácnosti/péči o dítě trochu zjednodušuješ, takže se taky nakonec může stát to, že si se svou budoucí manželkou role vyměníš, ale za chvíli to vzdáš, protože to nebude takový med, jak se zdá.


já se přiznám, že nemám na to pročítat kirmakovy příspěvky...sorry, ale jsem vyčerpaná... zjevně na to mám úplně jiný pohled, protože kirmaka znám osobně už tak 5 let a vím, co je za člověka, a proto mi tyhlety jeho "názory" moc trefné ani sympatické nepřijdou.

omlouvám se že nedokážu hodnotit tyto věci objektivně z vašeho hlediska, můžete na to reagovat někdo nezaujatý, ale prostě kirmak je na všech fórech proslulý tím, že všechno ví, všechno zná a ke všemu má poslední slovo.... každý příspěvek každého člověka rozcupuje na kousky a nezáleží při tom na tom, jestli o to ten člověk stojí nebo ne.

navíc z osobního kontaktu znám tolik jeho názorů přitažených za vlasy (nejenom na výchovu dětí ženou/mužem, ale i další s prominutím pro běžného smrtelníka "perly"), že můžu jedině konstatovat, že to bude mít v životě ještě těžké... protože málokdo dovede ustát tyhle sáhodlouhé výlevy podložené několika studiemi jako běžnou lidskou reakci.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"

Edited by - axel01 on 18/08/2012 21:35:30
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 18/08/2012 :  22:09:45  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01


kirmak je na všech fórech proslulý
:-(
jsem aktivní jen na dvou fórech: toto + ještě jedno

obě fóra mají průměrnou frekvenci příspěvků poměrně nízkou
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 19/08/2012 :  22:09:08  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by neronis

kirmaku, no můj názor na věc je takový, že standardizovat obě pohlaví na nějaké podobné něco je ve výchově kontraproduktivní. Ona ta autorka taky říkala, že rozdíly mezi mužem a ženou jsou mnohem méně významné než rozdíly v rámci jednoho pohlaví.

Jenže záleží na hodnotícím měřítku. Během čtení mi neustále připadalo, jakoby laborovala s nějakou samozřejmostí, kterou vysvětlovala v knize posléze. Jenže například hloubka hlasu nebo tendence k bezprostředně agresivní reakci nejsou definicemi pohlaví, ale dominance. Tzn. jestli je subjekt ve svém okolí klíčovým prvkem anebo musí poslouchat.

Myslím si, že muž je od základu nositelem nějakých vlastních preferencí a ignorant. Žena zase vnímá vše a ignoruje jenom to, co je nějakým způsobem pro ostatní neakceptovatelné (nebo nějaký subjekt nebo skupinu s nížm se ztotožňuje).

No a oba jsou schopni jednoho nebo druhého a záleží na aktuálních preferencích co v sobě upřednostňují. Třeba dnes v moderním věku je žena stejně silná jako muž, protože se už nezabíjíme. Přitom má tu výhodu, že má v hlavě dokonalý sociální procesor a témeř vždy správně vyhodnotí co se hodí a co ne. Tohle se muž musí těžce učit a v zásadě se podvědomě fixuje na nějaký prvek, který mu to usnadní.

Nevím proč to tak je nebo jestli mám pravdu. Ale je myslím patrné, že pokud se chceme orientovat v rozdělení genderových rolí, je zapotřebí zohledňovat bezprostřední reakce lidí a jejich skutečné schopnosti. Můži nebývají společensky retardovaní pro nic za nic a ženy zase nekývnou na každou důraznější nabídku, protože by vážně chtěly.



tady s tebou souhlasím, ono není úplně v pořádku vytrhovat tisíc citací z kontextu knihy a pak s nima šermovat jako s nesmrtelnou "pravdou". koneckonců nesmíme zapomínat na to, že ani autorka nemusí mít pravdu, i kdyby s ní kirmak nakrásně souhlasil. prostě né všemu se dá věřit.

co se týče rozdělení rolí mužských a ženských, je jasné, že tam nějaké rozdíly jsou a taky si myslím, že by měly být zohledňovány. ono totiž žena je jiné stvoření než muž, už z podstaty. to, co jsi už jmenoval, je pravdivé, já bych mohla ve výčtu rozdělení rolí ještě pokračovat.

a třeba v práci, si nedovedu představit ženu-dělníka... i když jsou výjimky (např. žena-boxerka atd.), tak to není úplně klasické, protože ženám se obvykle od přírody hůře udělají svaly než mužům a má v zásadě méně síly. zrovna tak většina chlapů se nehodí na zdravotní sestry (či bratry?:D), protože většina z nich prostě nemá ty sklony pomáhat druhým v nouzi nebo se o ně starat.. (zase, existují výjimky)

myslím si že v každém oboru takové výjimky jsou a je přitom jedno, jestli ty rozdíly budem nazývat biologické nebo nebiologické, protože (a na tom trvám) to tak od sebe oddělit nejde. i když samozřejmě jsou i ženy, které nemají mateřský cit ani sklon pomáhat druhým (a vyhovují jim technické profese atp.) a jsou samozřejmě i muži, kteří nemají sklon hrabat se v počítačích nebo honit zloděje po ulicích (např. kirmak). v obou případech se jedná o výjimky a je pravda, že dneska je těch výjimek už tolik, že se o nich jako o výjimkách už úplně nemluví.

když dítě dostane jak mužskou, tak ženskou výchovu a je z úplné rodiny, je větší šance, že bude v tomto ohledu vyrovnaný, neboť v sobě nebude potlačovat ani mužskou ani ženskou složku. to je podle mě vše, co takové dítě potřebuje - strkat chlapci panenky pro odstranění genderového stereotypu mi přijde hodně zvláštní.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 19/08/2012 :  22:32:33  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Ženy s dětmi, nebo ve věku, kdy rodí děti, získají práci mnohem obtížněji. Pak samozřejmě nemají potřebnou praxi, plat se drží dole, je na ně pohlíženo jako časově/místně neflexibilní atd. Myslím, že pokud zde bude více mužů, ochotných zůstat v případě potřeby s dítětem doma, bude to super. Ty podmínky by se postupně vyrovnávaly. Není to samozřejmě tak jednoduché, tohle se týká celého společenského systému.


kay, této situace jsem si všimla snad u všech svých známých. začlenění do pracovního procesu je těžké a ženská má štěstí, když ji (i s VŠ školou a praxí) zaměstnají někde jako prodavačku na částečný úvazek.

to, že by měli muži zůstávat s dítětem doma, mi však připadá stále nereálné. ne proto, že by to nešlo,
(taky někdy bývá těžké od dítěte odejít, když "chce mámu" a najednou se o ně stará někdo jiný--v hodně rodinách jsem zaznamenala skrze toto velké problémy)
ale proto, že muži obecně mají dost malé sklony zůstávat doma s malým dítětem. co vím, tak pro chlapy celé těhotenství dítě neexistuje a když už se narodí, tak je to pro ně něco jako "jéé, mám dítě!", jsou nadšení, ale výchovu a starání se o dítě, hlavně hodně malé, přenechávají na svých partnerkách --- co víc, berou to jako samozřejmost !!
nemluvím z vlastní zkušenosti, ale ze zkušenosti, snad úplně všech matek ve svém okolí, co jsem kdy měla šanci poznat. z mojí zkušenosti leda můžu říct, že moje máma se o mě musela starat úplně sama, i když spolu s tátou žili, a to nejen, když jsem byla hodně malá, ale vlastně porád (doufám jen, že to je extrém).

chci tím říct, že dokud bude málo ochotných mužů, se o dítě starat úplně stejně jako matka, tak se to těžko někam pohne. a muži mají úplně jiné starosti, než vychovávat vlastního potomka, když je malý. navíc ale, řekněme si to na rovinu, ono to přebalování plýnek otcem je vždycky věc k popukání (i když už se snaží, tak to většinou dopadne blbě). sama jsi např. naznačila kirmakovi, že by po tom, co si to zkusí, raději šel do práce.. já s tím souhlasím. protože opravdu málokterý muž ja "natolik žena", aby zvládal všechny ty povinnosti s malým dítětem, obecně chápané jako "ženské".

z vlastní zkušenosti bych k tomu podotkla, že "doma" rádi zůstávají takoví muži-povaleči, kteří sami nepracují a neumí se nijak uplatnit na trhu. dovedu si ale představit, že pro ně hlavní motivace je zůstat doma, nechat se živit ženou a jakmile by na starání se o dítě mělo dojít, vezme nohy na ramena, protože žádný muž není od přírody (biologicky) chůva a nebude to podstupovat (výjimkou jsou ultra citliví metrosexuálové, ale ani od těch se nedá očekávat totéž, co od matky).

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 19/08/2012 :  23:01:49  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01
žádný muž není od přírody (biologicky) chůva a nebude to podstupovat (výjimkou jsou ultra citliví metrosexuálové, ale ani od těch se nedá očekávat totéž, co od matky).
tady musím podotknout, že v učebnicích se dočteš, že muži obvykle zvládnou roli matky velmi dobře...
a stejně tak, že nezanedbatelné procento žen roli matky nezvládá a to dokonce ani v nejranějších měsících, kdy by jeden očekával, že to bude instinktivní - dáno biologicky

k tomu předešlému...
my máme souseda, který takhle zůstal doma a naprosto to všem funguje...již minimálně 23 let (mají dceru mého věku a mladšího kluka)


a stereotypní je to jinak...
já znám spoustu neschopných žen, které nejsou schopny najít jinou než podřadnou práci na trhu práce (uklizečky, u pokladen v supermarketu, ...)
...vyčítá jim někdo, že kvůli své neschopnosti jsou nuceni zůstat doma a vykonávat značně jednodušší činnost - starat se o domácnost? Opravdu jsem nepoznal muže, který by si něco takového dovolil...

jednoduše ženám je "dovoleno", aby byly nevzdělané, neinteligentní a neschopné se na trhu práce uplatnit, a je jim automaticky nabídnuta role hospodyňky a matky, v které se mohou i přes svou neschopnost uspět v konkurenci, poměrně dobře realizovat, mohou v ní najít svou užitečnost a založit na tom svou identitu a sebevědomí.

Mužům však tohle dopřáno není !! Když je nějaký muž neschopný, neinteligentní nevzdělaný...prostě se neodkáže uplatnit na trhu práce, je automaticky na odstřel - útočiště domácnosti mu nabídnuto není! Tomuhle já říkám nespravedlnost!! A mimochodem je to nespravedlnost nepřínosná, protože zatímco se obě pohlaví dokážou poměrně dobře zhostit role rodiče - to je dáno biologicky (nejen ženě, ale i muži !! ..homo sapiens je druh, u něhož se dokážou postarat o potomky jak samice, tak i samci!), není žádnou biologií dáno, že jen muži se umí správně prosadit na trhu práce - to je dáno oněmi schopnostmi a ať se to někomu líbí nebo ne - biologicky vzato je celá polovina všech existujících žen schopnější než polovina všech existujích mužů !
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 19/08/2012 :  23:08:37  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01
nebo honit zloděje po ulicích (např. kirmak).

tyyyy co kecáš - já se hlásil k strážníkům...
nemůžu za to, že mě kretoši nevzali

já se docela rád honím.. :-)
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 19/08/2012 :  23:24:32  Show Profile  Reply with Quote
quote:
jednoduše ženám je "dovoleno", aby byly nevzdělané, neinteligentní a neschopné se na trhu práce uplatnit, a je jim automaticky nabídnuta role hospodyňky a matky, v které se mohou i přes svou neschopnost uspět v konkurenci, poměrně dobře realizovat, mohou v ní najít svou užitečnost a založit na tom svou identitu a sebevědomí.

Mužům však tohle dopřáno není !! Když je nějaký muž neschopný, neinteligentní nevzdělaný...prostě se neodkáže uplatnit na trhu práce, je automaticky na odstřel - útočiště domácnosti mu nabídnuto není! Tomuhle já říkám nespravedlnost!! A mimochodem je to nespravedlnost nepřínosná, protože zatímco se obě pohlaví dokážou poměrně dobře zhostit role rodiče - to je dáno biologicky (nejen ženě, ale i muži !! ..homo sapiens je druh, u něhož se dokážou postarat o potomky jak samice, tak i samci!), není žádnou biologií dáno, že jen muži se umí správně prosadit na trhu práce - to je dáno oněmi schopnostmi a ať se to někomu líbí nebo ne - biologicky vzato je celá polovina všech existujících žen schopnější než polovina všech existujích mužů !


no, tak pokud si myslíš, že je ženám "dovoleno" se ulejvat doma, když jsou tak neschopný, nevzdělaný atd., tak se podle mě pleteš, protože takový ženy si nikdo za ženu nevezme.

podle mých zkušeností je to spíš naopak - žena je DOTLAČENA k péči o dítě a potom už jí nikde nezaměstnají, i když je chytrá a schopná (viz to, co jsem psala kay)

založit svou identitu a sebevědomí na rodině, to teda slyším poprvé...naštěstí žádnou takovou ženu neznám.

pokud si někdo (obecně) pořizuje děti jenom proto, že nevzládá svou roli na trhu práce, ať už je to žena nebo muž, tak je mi takového člověka líto - protože takový člověk je evidentně zcela závislý na tom, aby měl rodinu.

správně by se měl o sebe umět postarat jak chlap, tak ženská bez ohledu na to, jestli plánují rodinu. tak je to všeobecně výhodné.

jinými slovy, svou neschopnost rodinou nevyvážíš ;)

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 19/08/2012 :  23:31:28  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kirmakX6on

quote:
Originally posted by axel01
nebo honit zloděje po ulicích (např. kirmak).

tyyyy co kecáš - já se hlásil k strážníkům...
nemůžu za to, že mě kretoši nevzali

já se docela rád honím.. :-)



ano, přesně tak - a nevzali tě, protože k tomu měli důvod. nikdo nechce policajta, kterej by se nejraději doma válel na zadku a staral se o děti. jelikož jsi typ člověka, co se na policajta hodí asi tak jako zdravotní sestřička na kick box. proto jsem tě taky použila jako názorného příkladu pro neronise.

mimochodem dej si pozor, abys se svou snahou začlenit se do rodiny jako matka nedopadl jako Robin Williams ve filmu "Táta v sukni".


Edited by - axel01 on 19/08/2012 23:32:38
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 20/08/2012 :  12:04:01  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01

quote:
jednoduše ženám je "dovoleno", aby byly nevzdělané, neinteligentní a neschopné se na trhu práce uplatnit, a je jim automaticky nabídnuta role hospodyňky a matky, v které se mohou i přes svou neschopnost uspět v konkurenci, poměrně dobře realizovat, mohou v ní najít svou užitečnost a založit na tom svou identitu a sebevědomí.

Mužům však tohle dopřáno není !! Když je nějaký muž neschopný, neinteligentní nevzdělaný...prostě se neodkáže uplatnit na trhu práce, je automaticky na odstřel - útočiště domácnosti mu nabídnuto není! Tomuhle já říkám nespravedlnost!! A mimochodem je to nespravedlnost nepřínosná, protože zatímco se obě pohlaví dokážou poměrně dobře zhostit role rodiče - to je dáno biologicky (nejen ženě, ale i muži !! ..homo sapiens je druh, u něhož se dokážou postarat o potomky jak samice, tak i samci!), není žádnou biologií dáno, že jen muži se umí správně prosadit na trhu práce - to je dáno oněmi schopnostmi a ať se to někomu líbí nebo ne - biologicky vzato je celá polovina všech existujících žen schopnější než polovina všech existujích mužů !


no, tak pokud si myslíš, že je ženám "dovoleno" se ulejvat doma, když jsou tak neschopný, nevzdělaný atd., tak se podle mě pleteš, protože takový ženy si nikdo za ženu nevezme.
dědeček i taťka si vzali takové

kdyby to nebyla pravda, zůstala by čtvrtina populace žen neprovdaná resp. bez partnera...

quote:
Originally posted by axel01
založit svou identitu a sebevědomí na rodině, to teda slyším poprvé...naštěstí žádnou takovou ženu neznám.
takových žen je spousta...

ovšem aby nedošlo k mýlce - nikde tam nebylo slůvku "zcela"
je to myšleno pouze v opozici k pracovnímu světu

přesněji řečeno to mělo znít "založit svou identitu a sebevědomí více na rodině než na práci"

quote:
Originally posted by axel01
pokud si někdo (obecně) pořizuje děti jenom proto, že nevzládá svou roli na trhu práce, ať už je to žena nebo muž, tak je mi takového člověka líto - protože takový člověk je evidentně zcela závislý na tom, aby měl rodinu.
za to takový nikdo neexistuje

quote:
Originally posted by axel01
správně by se měl o sebe umět postarat jak chlap, tak ženská bez ohledu na to, jestli plánují rodinu. tak je to všeobecně výhodné.
s tím naprosto souhlasím

ovšem KDYŽ plánují rodinu, tak jeden z nich ve většině případů musí více makat v rodině a druhý více v zaměstnání

já říkám jen to, že je nespravedlivé i kontraproduktivní, aby ten, kdo musí makat více v rodině a méně v práci byla vždy žena
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 20/08/2012 :  12:18:02  Show Profile  Reply with Quote
jen bych chtěl taky připomenout, že vlákno se jmenuje "potřeba genderových rolí" nikoliv "potřeba otců v domácnosti"

dochází k nemístnému zužování tématu


včera jsem se díval na porno a můžu říct, že mě fakt štve, že skoro nejde najít aktivní ženu. To je neuvěřitelná nuda, když v tom videu ženská jen leží a nepřirozeně heká, naprosto nic nedělá...
neoriginalita, nekreativita a stereotypní zabedněnost tvůrců porna je mind-blowing (doslovně "způsobující ránu do intelektu" ..angličtina je občas mnohem výstižnější než čeština)
Go to Top of Page

kay
Aktivní uživatel

110 Posts

Posted - 20/08/2012 :  13:03:40  Show Profile  Reply with Quote
Já s tebou Axel více méně souhlasím (i když ne se vším), ale všimni si, že Kirmak chce ve výsledku totéž. Má stejný cíl, i když jeho motivy jsou naprosto odlišné :-)

Souhlasím, že muži nemají moc silné sklony zůstávat s dítětem doma, té výchově se spíše věnuje žena, i když u nás to zase tak moc neplatilo. Moje maminka byla kvůli práci méně doma, takže vaření padlo na bedra našeho (pracujícího) táty, dodneška vaří a moc ho to baví. Tohle ale neplatí pro celé období mého dětství, několik let byla veškerá péče na mamince. Já jsem nedávno shlédla jeden pořad, někde na satelitu, nevím, jak se to jmenovalo – možná „Bořiči mýtů“ (?). Skupina žen a mužů soutěžila v určitých dovednostech, které jsou často chápány jako čistě ženské/mužské, resp. šlo o to, která skupina (ženská vs. mužská) v nich bude excelovat – šlo o čtení emocí z očí (lidé dělali různé grimasy a byly jim vyfoceny pouze oči, jestli si dobře vzpomínám), grilování, navigace auta a řízení auta na vozovce s překážkami (všichni byli maskovaní, takže nebylo poznat zda jde o ž/nebo m., aby porota nemohla nadržovat), naskládat zavazadla do kufru auta. Víc si jich nepamatuji. Na 100% si jistá nejsem, ale ty výsledky byly značně vyrovnané. Ono by bylo dobré udělat podobný výzkum na „pečovatelské/rodičovské povinnosti o dítě v domácnosti“ s tím, že nikdo z aktérů by s tímto samozřejmě neměl mít žádné zkušenosti. Ono je možné, že ženy by na tom mohly být lépe, protože se to od mala „učí“ na panenkách, na druhé straně chlapečci si hrají převážně s autíčkama, ale v řízení (u výše zmiňované soutěže) nijak nad ženami neexcelovali.

On je Axel myslím problém v tom, když napíšeš, že péče je biologicky daná, resp. „žádný muž není od přírody (biologicky) chůva…“. Ono se pak z toho dá vyvodit, že na tom, jak muž/žena jednají (žena pečovatelka vs. muž živitel) nelze nic změnit.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000