www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Můj náhled na etiku
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Rzwald
Grafoman

1522 Posts

Posted - 15/12/2009 :  18:19:10  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Miloslav Bažant
Může mít jeden foton vůbec vlnovou délku, nebo se to táká světelného paprsku, čili X fotonů po sobě následujících, čili světku určité vlnové délky?

každý jednotlivý foton má vlnovou délku, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Foton
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 15/12/2009 :  22:25:34  Show Profile  Reply with Quote
Na mě je to nějak moc informací najednou a nemůžu s tím pracovat. Ale napadla mě jedna věc, pokud bychom letěli rychlosti světla naopak proti zdroji světla, mělo by se subjektivní vnímání jasu zdvojnásobit, ne?
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 16/12/2009 :  07:51:07  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Rzwalde.
Skus vygooglovat, co je ta vlnová délka fotonu. Já myslím, že právě v tom je zakopaný pes.Jde o to slovo vlna a její délka v čase.To máš jako s vodou. Hodíš kámen do vody a vzniknou vlny,ale na jedné jediné molekule vody vzniknout nemohou. Proto říkám, že vlnovou délku má světlo,ale samostatný foton nikoliv.

Neronisi.

Ještě že tu není Noemus.Ten by tě dal a okamžitě by tvrdil že u rychlosti světla nedochází ke skládání rychlostí.Kdybys letěl proti směru letu fotonů, pak by ty moudré fotony svou rychlost snížily aby výslednou rychlostí byla opět ta rychlost světla. (hihihi)Nabo by tomu bylo jinak? Představ si,že světlo mí kontantní rychlost pouze vzhledem ke svému zdroji.Čili pozorovatelem při kterém je rychlost světla konstantní je pouze zdroj ze kterého vychází eneventuelně to co je vzhledem ke zdroji nehybné. V laboratorních podmínkách jsou zdroj a pozorovatel k sobě vzájemně nehybní a proto vychází kontantní rychlost světla. V kosmu je vše v pohybu a ten pohyb směřuje jak proti, tak po směru letu fotonů a přitom může být naměřeno stále totéž. Jak je to možné? Vezmi si papír a napiš na něj řadu čísel, třeba -20 až+20. Nyní si vezmi jiný papír a vystřihni v něm okénko do kterého se vejde pouze deset čísel. Nejprve polož papír s okénkem tak aby byla nula uprostřed. Okraje otvoru tě ukazují viditelnou či měřitelnou část spektra. Zvýšíš li rychlost, pak se to okénko posune. na jedné straně číslo zmizí za okrajem otvoru a na opačné straně se číslo objeví. Jenže u světla to nepoznáš a prostě naměříš totéž jako předtím.To co je příliš rychlé proniká hmotou a to co je pomalé, to nemá dostatečnou energii aby to mohlo být vnímáno, či naměřeno. A tak budeš "správně tvrdit", že je rychlost světla konstantní. Že se tě díky posunu rychlosti posunulo to okénko vlastně nevíš, protože díky posunu naměříš stále totéž.
Noemus odešel, ale sadil bych se,že se nyní rychle vrátí aby obhájil svá uznávaná dogmata.

MB
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 16/12/2009 :  10:28:14  Show Profile  Reply with Quote
To znamená, že by se nezvýšil jas, ale změnila barva (posunulo okénko). V tom případě foton nemůže být fyzická částice, ale jen jakási energie, to je jasný. Pokud by se zvýšil jas, tak je to podle mě jinak.
To v podstatě znamená, že si nedokážu představit co bychom v jakém spektru mohli vidět, pakliže bychom letěli se světlem souběžně (rychlostí světla), přičemž bychom měli k dispozici třeba osvětlení z boční strany (abychom nebyli ve tmě).

Edited by - neronis on 16/12/2009 10:30:29
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 16/12/2009 :  11:51:09  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Neronisi.
On by se ten jas mohl klidně zvýšit. Skus si představit že třeba osmička je méně intenzivní než desítka. Dojde li k posunu tabulky pak se osmičkou může stát desítka a díky té intenzitě se jas zvýší,či spíše určitá barva spektra,protože to v okénku je celé spektrum viditelného a měřitelného světla. Tím rozdílem rychlosti dojde pouze k tomu,že cosi zmizí za hranou, na druhé straně se objeví cosi nového, ale to spktrum je stále stejné,čili v okénku máš stále stejné vlnové délky. Protože se v kosmu světlo pohybuje ve všech směrech,nebyl bys ve tmě ani kdybys letěl souběžně s určitým svazkem fotonů.Ty fotony světlo by však bylo za hranou a ty fotony by vzhledem k tobě neměly žádnou energii ani vlnovou délku. Je možné předpokládat že bys jasněji viděl hvězdy před sebou a to dokonce ty, které bys jinak vůbec neviděl,ale skus si představit, že letíš dvojnásobkem rychlosti tě fotonů, souběžně s jejich drahou. To by teprve byla legrace. Ty fotony by dopadaly na sítnici tvého oka a ty bys viděl to co je za tebou, čili zdroj toho světla před sebou. Prostě bys je viděl odzadu. Vzhledem k tobě by měly jak vlnovou délu tak i energii sejně jako bys byl satickým pozorovatelem a světlo k tobě přicházelo s opačné strany.
Neber to vážně. hraji si jen s logikou a dělám si tak trochu (hodně) legraci.Ukazuji tě vlastně jen tu schopnost vnímat algoritmy podřízené logice.


MB
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 16/12/2009 :  11:58:10  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Skus si představit,že s nějakého projektoru je promítán film a po jeho skončení se vydáš na cestu za tím světlem dvojnásobkem rychlosti světla. Nejprve bys viděl konec a pak v obráceném pohybu celý děj a vše by končilo začátkem. Vzhledm k tomu filmu bys letěl proti času. Hihihi.

MB
Go to Top of Page

Rzwald
Grafoman

1522 Posts

Posted - 16/12/2009 :  12:55:57  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by neronis

Na mě je to nějak moc informací najednou a nemůžu s tím pracovat.

to holt jinak nejde...fyzika není zas až tak triviální

...v opačném případě totiž budeš mít na své otázky špatné odpovědi

quote:
Originally posted by Miloslav Bažant

Rzwalde.
Skus vygooglovat, co je ta vlnová délka fotonu.
do toho se mi moc nechce...
...mám dojem, že vlnová délka se fotonu přisoudila proto, že se foton (jakožto kdysi hypotetická částice - kvantum světla) při nárazu na (vhodně velkou) překážku chová jako vlna, když narazí (na vhodně velkou) překážku -- tj. dochází k různým interferencím, atd., což jsou jevy typické pro šíření vln, nikoliv pro šíření částic. Proto se řekne, že foton má vlnovou délku --- resp. foton se v některých experimentech chová, jako by měl vlnovou délku...tj. jako vlnění.


quote:
Originally posted by Miloslav Bažant
Já myslím, že právě v tom je zakopaný pes.Jde o to slovo vlna a její délka v čase.To máš jako s vodou. Hodíš kámen do vody a vzniknou vlny,ale na jedné jediné molekule vody vzniknout nemohou. Proto říkám, že vlnovou délku má světlo,ale samostatný foton nikoliv.

lepší představa:

foton = vlna



quote:
Originally posted by Miloslav Bažant
Ještě že tu není Noemus.Ten by tě dal a okamžitě by tvrdil že u rychlosti světla nedochází ke skládání rychlostí.Kdybys letěl proti směru letu fotonů, pak by ty moudré fotony svou rychlost snížily aby výslednou rychlostí byla opět ta rychlost světla.

to je celé o tom, že nechápeš správně slovo "rychlost". Jen proto dochází v tvé mysli k paradoxům, když má platit, že při relativistických rychlostech nedochází k běžnému skládání rychlosti
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 16/12/2009 :  12:58:30  Show Profile  Reply with Quote
No jo Rzwalde, proto se tomu můžu věnovat spíš jen trochu až vůbec.
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 16/12/2009 :  15:25:23  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Rzwalde.

Může molekula vody vytvořit vlnu? Při nárazu do překážky se však může jako vlna projevovat.Vlna se skládá ze dvou period kladné a záporné.Jeden jediný foton tyto dvě fáze splnit nemůže.Při nárazu do překážky dojde k uvolnění energie kterou získal svou rychlostí a hmotou a zde může dojít k periodě plus čili předání energie,Pokud však po sobě následují v urřité vzálenosti při určité rychlosti fotony a naráží do překážky vzniká zde vlna se vším všudy. Pokud je konstantní vzájemná vzdálenost a mění se rychlost za vteřinu dojde k více těm periodám,čili se ty vlny zhušťují, čili se zkracuje vlnová délka,čili vzdálenost mezi osami periody plus. představ si že letíš nad oceánem a spočítáš, kolik vln tě minulo za vtečinu při nízké a vysoké rychlosti. Ty vlny mají stejnou vzdálenost,ale rychlostí pozorovatele se mění jejich počet za vteřinu,čili se jeví jako by měly kratší, nebo delší vzdálenost čili vlnovou délku.Vlnová délka je vždy určována v čase a nikoliv ve vzdálenosti period od sebe Já myslím, že to ze světlem bude podobné,ale nevím. Myslet znamná houby vědět. Pokud tomu tak skutečně je,pak všechny ty vlnové délka jsou dány rychlostí a to by znamenalo že se ty rychlosti skutečně skládají a to by byl konec teorie relativity.Pokud si nakreslíš ten model s okénkem, ukáže tě to odpověd na mnoho otázek týkajících se světla.
Je možné že mám v té logice chybu,ale pokud ne,pak by tohle mohlo mít dost velký význam pro fyziku, samozřejmě po ověření a důkazech. Jak to udělat, když není možno určitou vlnovou délku označit jako základní a v tom okénku jsou u při posunu opět stejné hodnoty, to tedy skutečně nevím.Mám však dojem, že vím proč vznikl mýtus konstantní rychlosti světla i když je cosi takového v kosmu který je neustále v pohybu zcela nereálné.Spočítej si rychlost jakou Země oblétá po ekliptice slunce a dojde tě,že vzhledem k Zimi nemůže mít světlo konstantní rychlost. Vzhledem ke slunci ano, ale řekl bych že to skutečné spektrum světla ze slunce vycházející bude daleko větší, než si lidé myslí a určitě větší, než dokáží naměřit a tak v každé fázi oběju Země kolem slunce dochází k posuvu toho okénka a my naměříme stále totéž i když to co bylo jedničkou zmizí za hranicí okénka a dvojka se pro nás stává jedničkou a desítka se stane devítkou a v okénku se objeví jedenáctka,ale pro nás je to desítka..
A nyní máš možnost přemýšlet, nebo mávnout rukou a hlásat dogmata. Není to věda, je to filosofie, ale jakmile by byla nalezena cesta k tomu jak to ověřit a dokázat, byla by to již věda.
Ber to jen jako námět k logickému přemýšlení, nikoliv jako nějakou mojí teorii,či hypotezu. Nechceš li logicky myslet,pak nad tím mávni rukou a řekni, že tě to nezajímá, či že tě to hlava nebere.Já nikoho k ničemu nenutím.

MB
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 16/12/2009 :  18:51:54  Show Profile  Reply with Quote
nebyl bys ve tmě ani kdybys letěl souběžně s určitým svazkem fotonů.Ty fotony světlo by však bylo za hranou a ty fotony by vzhledem k tobě neměly žádnou energii ani vlnovou délku

To znamená, že je přece jenom intenzita (jas) závislá na rychlosti. Nehledě na to jak se viděné spektrum mění. Ono to v podstatě dokazuje, že foton nějakou fyzickou konzistenci má, když je intenzita vjemu závislá na rychlosti, tedy kolik jich za stejný časový úsek stihnu "pochytat".

S tím filmem je to logické, stejné je to prý i s rádiovými a TV vlnami, které trousíme do vesmíru. Někde tam daleko můžou mimozemšťani poslouchat Hitlerův Norimberský projev, časem je čeká více show. Ti budou nasraní až jim to analogové vysílání vypneme.

Způsob, jakým tu logiku prezentuješ je pro tebe snadný, ale nezapomeň, že já skoro žádnou operační paměť nemám, většinou musím tyhle neznámé vztahy nechat půl dne uležet a stejně odpovím jen jednoduše. Není to tak že bych se nechtěl mýlit nebo neměl motivaci, na tyhle věci já seru. Je to zajímavé, jen z toho bolí hlava, když je toho moc najednou. V tomhle je to rozšiřování operační paměti, které bereš jako dogma - pro mě trochu nesmyslné.
Go to Top of Page

Rzwald
Grafoman

1522 Posts

Posted - 16/12/2009 :  22:30:45  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Miloslav Bažant
Vlna se skládá ze dvou period kladné a záporné.Jeden jediný foton tyto dvě fáze splnit nemůže.
může ! Pouze se jej nesmíš představovat jako bodovou nularozměrnou částici...ve chvíli, kdy fotonu přiznáš nějakou délku, může se vlnit...

Částice si představuj spíš jako gumičky...ne jako kuličky.


Pokud ti jde ale o představu, jak se může vlnit jediná částice, předtav si tuto částici jako autíčko, který jede po zvlněném povrchu.

Ještě zprávněji by bylo si představovat částici jako vlnový balíček,

který, při pohybu prostorem, generuje jeho zvlnění.




Uplně nejlepší ale bude
http://petrik.bigbloger.lidovky.cz/r/19741/Eterova-teorie.html

Jedná se o éterovou interpretaci kvantové mechaniky. Slovo éter zde má poněkudjiný význam, než měl kdysi, takže se nemusíš bát, že bych tě dával link na něco, co je už desítky let vyvrácené...
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 17/12/2009 :  08:02:06  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Rzwalde.
Zde mně nezbývá, než hodit ručník do ringu.Ten link mně nebyl příliš ku prospěchu,protože tu odbornou hotentotštinu mně mozek nebere, čili nevím o čem se tam mluví. Teorii strun neznám a ani mne neláká.Ten tvůj nákres mně nějak nesedí,ale nemohu jej označit za chybný. Vychází mně s toho,že k tomu střídání period dochází přímo v tom fotonu,čili že se mění jeho energie v čase. to pro mne nemá logiku,ale to může být moje chyba.Musel bych vědět jak k tomuto výsledku vědci došli. Zatím mám dojem, že je v tom chyba a tu bych mohl najít, kdybych poznal algoritmus toho jak bylo tohoto poznání dosaženo. Jak jsem poznal, věda není až tak spolehlivý zdroj.To co bylo nezvratnou pravdou je po čase označeno jako omyl a je zde pravda nová nezvratná, které se zítra stane omylem. O správnosti teorie strun vědci pochybují, jak jsem se dočetl a možná bude za krátký čas označená jako omyl stejně jako ta teorie o eteru, která již vyvrácená je. A tak mně podvědomě vychází,že to co jsi označil jako vlnovou délku jednoho fotonu (náktres) je vlnová délka světla, čili paprsku, čili mnoha fotonů po sobě následujících. Takže tohle zde nevyřešíme. Proto ručník do ringu. Myslíš li si, že k něčemu dojít můžeme, pak jsem ochoten pokračovat.To připodobnění ke gumičce je zajímavé,ale nevím co zím chceš říci. .

MB
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 18/12/2009 :  09:43:07  Show Profile  Reply with Quote
Zajímalo by mě o jaký může jít materiál, když v sobě může obsahovat celý balíček vln, hmm.
Go to Top of Page

Rzwald
Grafoman

1522 Posts

Posted - 18/12/2009 :  10:42:45  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by neronis

Zajímalo by mě o jaký může jít materiál, když v sobě může obsahovat celý balíček vln, hmm.

no...jste se nechali zmást tou červenou linkou, která to ohraničovala...to je jen dekorace

..tak pohybující se foton ještě jednou --



foton je tedy elektromagnetický impuls. To, čeho jsou to ty vlny, tak to je elektromagnetické pole.


...a jak jsem říkal -- nejlépe je wikipedia. Odborné pojmy na wikipedii jsou totiž vysvětleny -- stačí na ně kliknout...

...když tomu dáte ze dvě, ze tři hodinky, všechno pochopíte...nebo---nevím, jestli pochopíte---já některý věci taky nechápu...ale alespoň budete mít fakta...
...jak si je interpretujete je už jen na vás...
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 18/12/2009 :  10:54:59  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Neronisi.

Přemýšlel jsem o tom a myslím, že jsem poznal řešení.Vezmi kámen a hoď ho do vody. Uvidíš jak se od středu rozbíhají kruhy, čili vlny a přitom se jedná jen o jeden kámen.Jakou vlnovou délku má tan kámen? No žádnou. Má určitou hmotnost a energii danou hmotou a rychlostí. Ta enefgie se při nárazu do překážky uvolňuje čili vzniká první plusová fáze vlny,jenže ta voda klade odpor a tak dojde k mínusové části vlny, následuje opět plusová a tak dál a ty vlny mají určitou vlnovou délku. narazí li foton na překážku, dojde k čemusi podobnému i když nevím v čem v jakém mediu.Toto naměříš a vznikne ti vlnová délka,ale daná rychlostí, hmotou,ale také prostředím, čili tím mediem ve kterém k vlnění dochází.Změníš li vodu za olej, vznine jiná vlnová délka.U světal můžeš tvrdit,že ke změně vlnové délky došlo tím, že materiál některé složky pohltil. Je to všechno hrozný zmatek (zatím).Mnohem zajímavější by byla varianta,při které foton prolétá meziatomovým prostorem a je vychýlen ze své dráhy,při čemž tím předává část své energie. Přímo nyní v tuto chvíli si nejasně začínám uvědomovat, k čemu vlastně dochází a to jak v případě toho kamene hozeného do vody a stejně tak u toho fotonu. Zatím je to nesdělitelné,ale pokusím se naznačit. Je třeba myslet v rozměru mikrokosmu a uvědomit si, že ten nárůst energie se projevuje gravitačním nárůstem jádra atomu, což působí na jádra okolních atomů a vychyluje je s jejich pozice dané vzájemnými gravitacemi všech atomů.Tím že jsou vychýleny ze svých pozic narůstá jejich energie a to působí na další jádra atomů.Jenže tím dochází k porušení rovnováhy a tím vzniká protitlak, který jejich pozici změní a vnikne mínusová perioda. Ta je opět nevyvážeností a vede znovu k vytvoření plusové peridy,ale ta je již nižší. A to probíhá směrem od středu v kruzích. To neznámé medium je právě to gravitační prostředí všech atomů. Myslím že toto je právě ono, ale chce to dotáhnout. Vidím to jako ve filmu a cítím ty síly gravitací, jejich nárůsty i poklesy a vidím tu logiku jako ve filmu.Dokáži si to v té projekci zvětšit na rozměr makrokosmu,ale je to bohužel nepřenosné. Je to ale vrcholně zajímavé a moje zvědavost se mrcha opět probudila.

MB
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000