www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Spekuluji, co bude po smrti
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Dalibor Grůza
Grafoman

Czech Republic
1678 Posts

Posted - 30/03/2009 :  22:16:50  Show Profile  Visit Dalibor Grůza's Homepage  Reply with Quote
Spekuluji, co bude po smrti


Duše člověka je tvořena jeho mozkovými buňkami (neurony). Zkusme se zamyslet, co vnímá jednotlivá mozková buňka, jestliže si např. řeknu, že půjdu do práce. Určitě neví, co je to práce, jak se jmenuji a kam půjdu. Kde se, tedy bere celkový pohled člověka, např. na to, že půjde do práce, jestliže jednotlivá z miliónů buněk mozku si např. uvědomuje pouze to, že je součástí určitého organismu a že se má propojit, popř. že je propojená nervovými spoji s určitou jinou mozkovou buňkou. Lze říci, že každá nervová buňka obsahuje jednu např. miliontinu jednoduché celkové myšlenky člověka, že půjde do práce, představované výše uvedenými nervovými spoji.

Máme zde tedy dvě roviny skutečnosti 1) celkové myšlenky člověka a 2) nepatrné dílčí myšlenky mozkové buňky, která ví pouze to, že je svými spojena nervovými spoji s jinou nervovou buňkou mozku patřícího do téhož těla čili organismu. Terminologií středověké katolické teologické literatury jde o dvě skutečnosti: duši a tělo. Obě tyto skutečnosti jsou však na sobě vždy i po smrti neodlučitelně závislé, všechny duše nesou těla, jinými slovy každá složitá myšlenka jakékoliv duše, ať již jednotlivého člověka nebo složitějšího ducha jako spojené duše více lidí, zvířat, hmyzu, rostlin apod., jsou tvořeny nepatrnými jednoduchými myšlenkami jednotlivých živých buněk, kterých jsou ve světě miliardy. Nelze tedy oddělit duši člověka, popř. spojenou duši více živých tvorů a jejich tělo představované živými buňkami, popř. jinými mikroorganismy jako viry a bakteriemi. Se smrtí všech živých mikroorganismů by zanikly i všechny duše jako spojení duše více lidí, zvířat, hmyzu, rostlin apod. Nikomu se však nepodaří vyhubit veškerý život, protože život je možné vzkřísit podle mne cestou zopakování evoluce i z jediné živé buňky, která se rozmnoží dělením, a to i po případné atomové válce.

Co spojuje tyto jednotlivé roviny skutečnosti, tedy celkové vnímání člověka a nepatrné dílčí myšlenky jednotlivých živých buněk jeho těla, jsou to naše smysly. Smysly pociťujeme naše okolí téměř tak, jak je pociťují jednotlivé živé buňky našeho těla, smysly cítíme bolest tedy předčasnou smrt jakékoliv živé buňky našeho těla. Člověk po smrti podle mne buď ztratí smysly a jeho život se omezí pouze na myšlenky oddělené od okolí, stane se pouhou duší, protože přestane přijímat podněty z okolí svými smysly, tj. zrakem, hmatem sluchem, chutí nebo čichem, nebo ztratí svoje složité myšlenky a zůstanou mu pouze smysly, stane se pouhým tělem bez duše. Dojde tak k oddělení duše od těla. Kdo je šťastnější, tedy člověk jako tělo, resp. jako nemyslící živá buňka či jejich organismy jako zvířata, hmyz, rostliny apod., které však cítí okolní svět, nebo člověk jako duše jako konečný soubor myšlenek, který již nelze rozšiřovat, protože nelze přijímat podněty ze svého okolí, protože necítí okolní svět svými smysly, těžko říci, obojí musí být hrozné. V prvé případě hrozná nevědomost a utrpení a v druhém případě hrozná nuda či věčné a neřešitelné hádky, kdo má pravdu, protože jim chybí smyslová zkušenost.

Lze předpokládat, že po smrti jedince se duše jedinců, kteří ztrátí smysly, tedy cit spojí do jediné duše všech takto postižených jedinců a vznikne tak jediná duše světa. Tito jedinci dokáží vnímat pouze myšlenky jedinců, kteří ještě nezemřeli, nevnímají však jejich pocity předávané běžným jedincům před jejich smrtí jejich smysly. Dále lze předpokládat, že po smrti jedince se těla jedinců, kteří ztratí myšlení rozptýlí v jednotlivých živých buňkách či jejich potomcích vzniklých dělením v jednotlivých živých organismech lidí, zvířat, hmyzu, rostlin apod.

Jaká je cesta ke spojení duše a těla, které existovaly před smrtí jedince, tedy, aby se každé tělo, tedy každý vir, bakterie, živá buňka, rostlina, hmyz, zvíře či člověk rozpomenuli na své mrtvé duše (viz. Platónský svět idejí) a aby všechny mrtvé duše ožili v jediném těle tvořené všemi živými buňkami a spojili se tak do jediné duše, kterým by se vrátilo jejich tělo, tedy jejich smysly, resp. cit, jde o biblické vzkříšení mrtvých? Každá smrt jakéhokoliv živého tvora totiž znamená zapomnění či ztrátu smyslů, resp. citu, tedy oddělení duševních a tělesných jedinců. Je tedy třeba co nejvíce omezit smrt, beze zbytku, tedy platí největší světské přikázání biblického desatera: Nezabiješ podle mne žádného živého tvora, člověka, zvíře, hmyz, rostlinu, živou buňku, bakterii či vir. Splnit toto přikázání bude možné, až se všichni živý tvorové dokáží živit, tedy jíst a pít pouze nerostné látky jako např. rostliny, tedy, jak řekl někdo v jedné mé diskusi, až budeme všichni jíst skály. Zatím, než objevíme způsob, jak se po vzory rostlin živit nerostnými látkami, bychom měli dodržovat má tři pravidla: 1) Člověk nikdy nezabije člověka (ani sebe), 2) Člověk nezabije jiného živého tvora, pokud tím nechrání život člověka nebo jiného chovaného živého tvora, 3) Dokonalý člověk jí pouze semínka rostlin či plody rostlin se semínky rostlin s přípustným množstvím vody a soli.

(viz. též www.filosofierovnovahy.sweb.cz )

Dalibor Grůza
Grafoman

Czech Republic
1678 Posts

Posted - 31/03/2009 :  07:56:43  Show Profile  Visit Dalibor Grůza's Homepage  Reply with Quote
Co podle Vás bude po smrti?

(www.filosofierovnovahy.sweb.cz )
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 31/03/2009 :  08:43:36  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Dalibore.
Po smrti nebude vůbec nic.Jakákoliv forma vědomí zmizí a buňky které obsahovaly informace se rozpadnou a tyto informace tím ztratí,čili zmií vše s čeho se skládala lidská duše. Ty rozložené buňky díky své soustavě využijí třeba ty rostliny ke stavbě svého organismu,či přísunu energie.Ty rostliny sežere třeba býložravec, toho býložravce člověk a tak dál.K přerušení tohoto koleběhu může dojít kremací,kdy jsou rozbity podssestavy ze kterých se skládaly buňky živé hmoty a výsledkem bude neživá hmota popela a smog, což jsou látky pro přijetí jiným organismem celkem nevhodné.
Lidská duše není věc,ale jev ke kterému dochází a který je zcela závislý na hmotě a funkci neuronů, zkrátka živé hmoty.Protože se jedná o jev a nikoliv věc,k tomuto jevu dochází pouze a jen v živé hmotě.Zaniknou li podmínky pro funkci živé hmoty,zaniká i jev ke kterému v živé hmotě dochází.
Po smrti tedy není nic. Protože chybí jakákolic forma vědomí, chybí i veškeré pocity,čili mizí proces vědomí, funkce smyslů a funkce slova v procesu myšlení,což jsou prostředky schopné aktivizovat v paměti uložené informace. Nejsou li tyto informace aktivované smysly, nebo funkcí slova, nedochází k vědomí.Čili po smrti nebudeš nic vnímat, o ničem přemýšlt, nebudeš vzpomínat a nebudeš ani vědět, že jsi někdy žil.
Bible a starý zákon stojí na informacích, které měli lidé před tisíci lety a tyto informace jsou zastaralé a mnohdy zcela chybné.Vyvozovat z nich znamená dojít k chybným závěrům.Od té doby lidské poznání dost pokročilo. I když by měl člověk dokonalou schopnost logicky myslet a pracoval s chybnými informacemi, výsledek bude chybný i když v rámci těchto informací logický.



MB
Go to Top of Page

Rzwald
Grafoman

1522 Posts

Posted - 31/03/2009 :  09:02:20  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dalibor Grůza

Co podle Vás bude po smrti?

někde, pravděpodobně v nějakém hloupém americké seriálu, jsem slyšel, že každý se po smrti dostane tam, kam míří jeho poslední myšlenka před smrtí...

...ještě nevím, na co přesně budu myslet na smrtelném loži...ale určitě to bude zahrnovat hodně čokoládové zmrzliny :-)
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 31/03/2009 :  09:16:41  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Rzwalde.
To je dobré, to bych také bral,ale kdybych se měl ocitnout po smrti v čokoládové zmrzlině, byla by mně s takové myšlenky zima už nyní. Budu tedy asi myslet spíš na ženský klín.Tam mně bylo vždy dobře a není tam zima. Pokud bych tam však měl být po smrti, nesměl by to být klín prostitutky, protože tam by byl velký provoz a neměl bych tam klid.

MB
Go to Top of Page

Dalibor Grůza
Grafoman

Czech Republic
1678 Posts

Posted - 01/04/2009 :  11:19:45  Show Profile  Visit Dalibor Grůza's Homepage  Reply with Quote
Lze uvažovat o tom, že po smrti se člověk v rámci přírody spíše stane součástí přírody buď v podobě vlnění např. zvukového, elektromagnetického, např. světla, což je podle mne rovněž podoba myšlení člověka za jeho života, kdy se mu zpomalí čas a zmenší prostor v důsledku dilatace času a kontrakce délek při zvětšení rychlosti pohybu tělesa dle speciální teorie relativity A. Einsteina, a nebo se stane součástí nerostné, tělesné přírody, kdy se mu zrychlí čas a zvětší prostor v důsledku zpomalení pohybu dle speciální teorie relativity A. Einsteina. V obojím případě tak po smrti podle mne dojde ke zkreslení smyslového vnímání.

(viz. též www.filosofierovnovahy.sweb.cz )
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 01/04/2009 :  14:30:42  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Dalibore.

Představ si dvě elektrody, mezi kterými přeskakuje alektrický výboj ten výboj pěkně jeden za druhým je roven vědomí.Nyní si představ takových elektrod miliony a mezi nimi výboje,pěkně jeden za druhým dle určitých pravidel. Nyní si ty v mysli tyto elektrody nech zmizet.Zůstanou ty výboje? Nezůstanou protože k nim dochází právě a jen mezi těmi elektrodami.A stejně je to s myšlením.Mei neurony dochází dle určitých pravidel k čemusi jako výbojům a právě ty výboje následující jeden po druhém jsou ve výsledku rovny vědomí.Přestane li docházet k výbojům mezi neurony, zmízí tím veškeré vědomí. Bez vědomí není ani duše,ta přináleží pouze k životu. Nevím jak si představuješ náhradu těch funkčních živých neuronů? Jak chceš aby došlo k těm výbojům jen tak v prostoru? Jak chceš aby byl dodržen řád, ke kterému dochází v mozku a vše probíhalo jako v mozku bez mozku?
Strach ze smrti vede člověka k přijetí čehokoliv bez ohledu na reálnost, pokud tím ten strach zmizí. Uvědomění,že po smrti není vůbec nic vede člověka k tomu aby využil života naplno a poznání, že strach ze smrti je naprosto zbytečný,protože po smrti nikdo neví jak žil,jak dlouho či jak kvalitně žil a že vlastně někdy žil,takže po smrti se člověk neraduje, netruchlí, nevzpomíná,protože vůbec nemyslí. Zničí li si člověk život strachem ze smrti, zničí to jediné co měl a mohl využít k radosti ze života.Žiješ li-zapomeň na smrt.Zemřeš li zapomeneš na život.

MB
Go to Top of Page

jrf
Aktivní uživatel

Czech Republic
278 Posts

Posted - 02/04/2009 :  00:36:17  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Miroslav Bažant

Žiješ-li, zapomeň na smrt.Zemřeš-li, zapomeneš na život.

MB



Pěkné. Zapisuji si mezi citáty A jelikož jsem to na googlu nikde nenašel, píšu autor: Miroslav Bažant

quote:
Originally posted by Miroslav Bažant

protože po smrti nikdo neví jak žil,jak dlouho či jak kvalitně žil a že vlastně někdy žil,takže po smrti se člověk neraduje, netruchlí, nevzpomíná,protože vůbec nemyslí



To je všechno pravda, ale mě to nějak nestačí, abych si myslel, že starosti se smrtí jsou zbytečné ... a vůbec se vším

quote:
Originally posted by Dalibor Grůza

Spekuluji, co bude po smrti



Myslím si, že to bude jako věčný bezesný spánek. Pro přiblížení se po bezesné noci můžeš zamyslet, co se těch cca 8 hodin dělo. Nic. Vnímání jakoby nebylo.
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 02/04/2009 :  07:29:56  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
To je všechno pravda, ale mě to nějak nestačí, abych si myslel, že starosti se smrtí jsou zbytečné ... a vůbec se vším
Jrf.
Ten výraz starosti se smrtí mně tak nějak nesedí. Ty starosti se totiž netýkají jen smrti,ale mnohého co se smrtí souvisí.Toto můžeš rozdělit do dvou skupin a to vzhledem k sobě samému a ve druhé skupině bude to co vznikne tvou smrtí u bližních. S vlastní smrtí se můžeš vyrovnat, když si uvědomíš, že smrtí skončí proces myšlení a uvědomíš si co s toho vyplývá.Smrt je zráta všeho, tedy i toho co máš rád,ale protože nebude myšlení, nebudeš si tuto ztrátu uvědomovat.Nebudeš tedy ztráty všeho litovat. Jinak tomu bude u bližních, kteří budou žít a tím i myslet dále,čili si budou uvědomovat ztrátu tebe se vším co k tomu přináleží.
Rozum a přemýšlení o smrti vedoucí k pochopení toho co se dotýká přímo tebe tě zbaví strachu ze smrti,ale to co se týká bližních je tomu jinak zvláště máš li je rád. Proto bych výraz staristi se smrtí vyměnil za přemýšlení o smrti. To slouží k tomu aby ses strachu se smrti zbavil a neničil si tím strachem život.To není zbytečné,ale nemělo by se to rovnat neustálému přemýšlení o smrti.Udělat si určitý závěr a víc o tom nepřemýšlet a žít jako by to bylo navěky.Jednat s ostatními lidmi tak, jako bys s nimi musel žít navěky .Prostě je čas na život a čas na smrt.Zničíš li život myšlenkami na smrt nikdo tě jiný nedá a přijde li smrt, stejně zapomeneš na vše.Proto do času na život smrt nemíchám.
Jinak znám smrt velmi z blízka. Byl jsem na druhém břehu již třikrát.Poprvé při autonehodě,kdy došlo k zástavě srdce díky nárazu a přítomný lékař onstatoval smrt.Můj mozek byl jiného názoru a tak když mu chyběl dlouho (pět nebo šest minut) vyslal do srdce impuls a nahodil je.Takže údajně mrtvý vylezl s auta k překvapení lékaře po svých a sháněl se po cigaretě. Dvakrát došlo k zástavě srdce a klinické smrti na JIPce a vlastně po čtvrté tamtéž,ale o tom jsem se dozvěděl až od přítele primáře,který mne jak říká bez úspěchu resuscitoval a když konstatoval smrt,nahodil jsem se sám a vtipkoval s nimi.Faktem je,že ten čas "na druhém břehu" nebyl vůbec vnímán,jako by nikdy nebyl a taková je smrt.Pokud o smrti zde hovořím, pak se tím snažím o to abyste totéž pochopili i vy a ztratili strach ze smrti.
Nemít strach ze smrti neznamená nevážit si života,ale naopak vyčištění života od toho,co kazí jeho kvalitu. Dokud nezemřu, jsem nesmrtelný a tak žiji.Prostě a krátce na smrt vůbec nemyslím.


MB
Go to Top of Page

Dalibor Grůza
Grafoman

Czech Republic
1678 Posts

Posted - 02/04/2009 :  10:02:38  Show Profile  Visit Dalibor Grůza's Homepage  Reply with Quote
Miloslave,

k těm elektrodám v podobě neuronů, mezi kterými probíhá elektromagnetické vlnění čili myšlení, jde v podstatě o hardware mozkového počítače a v případě myšlení o jeho software, elektromagnetické vlnění, stejně jako u normálního počítače je možné vyměnit hardware a programy spustit na jiném počítači, tak je to možná možné u mozku a jeho myšlení, možná, že myšlení čili duše člověka jako program běžící v mozku možná může probíhat i v rámci elektromagnetického vlnění v éteru našeho časoprostoru. Stejně jako zničení počítače ještě nemusí znamenat zničení jeho programů, softwaru, tak smrt nemusí znamenat zničení myšlení, duše, softwaru člověka. Zde vycházím z úvah svých bližních.

(viz. www.filosofierovnovahy.sweb.cz )

Edited by - Dalibor Grůza on 02/04/2009 10:06:14
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 02/04/2009 :  14:31:13  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Dalibore.
Fatální chyba.Ty neurony je možno přirovnat k hardware počítače,ale tu energii není možno přirovat k software,ale spíše k tomu k čemu dochází v hardware.Software je program a ten je tvořen díky polárnímu ukládání informací,tím jak se informace ukládaají do paměti, tím jak jsou s paměti vyvolávány, tím jak se vzájemně propojují a navzájem aktivují a třeba tím co vzniká díky funkci slova v úprocesu myšlení. Skus si představit třeba procesor a to co se v něm děje. Vypneš li přívod energie,zůstává zde hardware zůstává i software,ale přestanou ty elektrické projevy v procesuru a všech částech hartwaru. Tím přestává být i software aktivní. Takže v paměti mozku zůstávají uložené informace,ale protože chybí ty enegetické projevy není možné je softwarem aktivovat.Podtpně se rozpadají soustavy neuronů na jednodušší soustavy a tím uložené informace navždy mizí.Bez těch paměťových záznamů a jejich aktivace není možná jakákoliv forma vědomí, není možné ukládat do paměti další informace a neexistuje nic,na co by se mohly tyto pamětové záznamy přenést a třena znovu nahrát do neuronů jiných. Takže bohužel. Nesmrtelnost lidské duše je technicky nereálná a tím i nemožná. Takže lituji, je tomu zcela jinak, než předpokládáš. Otázkou je, k čemu je náboženství,pokud je pochopena skutečná podstata lidské duše a tím je vyřazena z vlivu nadpřirozena.

MB
Go to Top of Page

Gato
Velmi aktivní uživatel

631 Posts

Posted - 04/04/2009 :  19:17:39  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Miloslav Bažant

Dalibore.
Po smrti nebude vůbec nic.Jakákoliv forma vědomí zmizí a buňky které obsahovaly informace se rozpadnou a tyto informace tím ztratí,čili zmií vše s čeho se skládala lidská duše. Ty rozložené buňky díky své soustavě využijí třeba ty rostliny ke stavbě svého organismu,či přísunu energie.Ty rostliny sežere třeba býložravec, toho býložravce člověk a tak dál.K přerušení tohoto koleběhu může dojít kremací,kdy jsou rozbity podssestavy ze kterých se skládaly buňky živé hmoty a výsledkem bude neživá hmota popela a smog, což jsou látky pro přijetí jiným organismem celkem nevhodné.
Lidská duše není věc,ale jev ke kterému dochází a který je zcela závislý na hmotě a funkci neuronů, zkrátka živé hmoty.Protože se jedná o jev a nikoliv věc,k tomuto jevu dochází pouze a jen v živé hmotě.Zaniknou li podmínky pro funkci živé hmoty,zaniká i jev ke kterému v živé hmotě dochází.
Po smrti tedy není nic. Protože chybí jakákolic forma vědomí, chybí i veškeré pocity,čili mizí proces vědomí, funkce smyslů a funkce slova v procesu myšlení,což jsou prostředky schopné aktivizovat v paměti uložené informace. Nejsou li tyto informace aktivované smysly, nebo funkcí slova, nedochází k vědomí.Čili po smrti nebudeš nic vnímat, o ničem přemýšlt, nebudeš vzpomínat a nebudeš ani vědět, že jsi někdy žil.
Bible a starý zákon stojí na informacích, které měli lidé před tisíci lety a tyto informace jsou zastaralé a mnohdy zcela chybné.Vyvozovat z nich znamená dojít k chybným závěrům.Od té doby lidské poznání dost pokročilo. I když by měl člověk dokonalou schopnost logicky myslet a pracoval s chybnými informacemi, výsledek bude chybný i když v rámci těchto informací logický.
MB



quote:
Originally posted by Miloslav Bažant

Dalibore.
Po smrti nebude vůbec nic.Jakákoliv forma vědomí zmizí a buňky které obsahovaly informace se rozpadnou a tyto informace tím ztratí,čili zmií vše s čeho se skládala lidská duše. Ty rozložené buňky díky své soustavě využijí třeba ty rostliny ke stavbě svého organismu,či přísunu energie.Ty rostliny sežere třeba býložravec, toho býložravce člověk a tak dál.K přerušení tohoto koleběhu může dojít kremací,kdy jsou rozbity podssestavy ze kterých se skládaly buňky živé hmoty a výsledkem bude neživá hmota popela a smog, což jsou látky pro přijetí jiným organismem celkem nevhodné.
Lidská duše není věc,ale jev ke kterému dochází a který je zcela závislý na hmotě a funkci neuronů, zkrátka živé hmoty.Protože se jedná o jev a nikoliv věc,k tomuto jevu dochází pouze a jen v živé hmotě.Zaniknou li podmínky pro funkci živé hmoty,zaniká i jev ke kterému v živé hmotě dochází.
Po smrti tedy není nic. Protože chybí jakákolic forma vědomí, chybí i veškeré pocity,čili mizí proces vědomí, funkce smyslů a funkce slova v procesu myšlení,což jsou prostředky schopné aktivizovat v paměti uložené informace. Nejsou li tyto informace aktivované smysly, nebo funkcí slova, nedochází k vědomí.Čili po smrti nebudeš nic vnímat, o ničem přemýšlt, nebudeš vzpomínat a nebudeš ani vědět, že jsi někdy žil.
Bible a starý zákon stojí na informacích, které měli lidé před tisíci lety a tyto informace jsou zastaralé a mnohdy zcela chybné.Vyvozovat z nich znamená dojít k chybným závěrům.Od té doby lidské poznání dost pokročilo. I když by měl člověk dokonalou schopnost logicky myslet a pracoval s chybnými informacemi, výsledek bude chybný i když v rámci těchto informací logický.
MB



Slávo,
samozřejmě nesouhlasím. Moje ani tvoje vědomí nemizí po smrti, mizí jen tělesné vědomí. Nic víc. Když usneš, mizí jen tvoje tělesné vědomí a nemizíš ty. Se smrtí to je podobné. Tvá sebejistota je falešná, když mluvíš o Daliborově vědomí. Znáš ho? Nepochybně ne.

Pro tvoji podporu uvádím výrok jednoho dokonalého jógina: Smrt je pro mne jen vtip. Já jsem smrt smrti.

Tito božští jógini znají tajemství života a smrti a my se musíme od nich učit, abychom je také poznali.

Go to Top of Page

Evžen
Uživatel

Czech Republic
69 Posts

Posted - 05/04/2009 :  01:21:56  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dalibor Grůza

Co podle Vás bude po smrti?



Co bude po smrti?
Jednoduše fyzická schránka daného jedince přestane splňovat lidmi vytvořená kritéria života, tj.: obecně vysokou entropii soustavy, konkrétně schopnost metabolismu, autoregulace, autoregenerace, senzitivity, reprodukce, lokomoce, ...
Takže po smrti se nic moc nestane. Akorát se disipativní struktura lidského těla zpět změní v neživý anorganický materiál, který má potenci dát vznik životu novému.
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 05/04/2009 :  09:02:19  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Evžene.
Sice je to tak trošku o něčem jiném, než posmrtném životě,ale pro mne je to zajímavější. Trošku nás deptáš tou latinou,ale to snad až tolik nevadí,protože tě rozumím i bez znalosti latiny.
Pomineme li dnes tak rozšířenou kremaci, při které s lidského těla zbude jen smog a popel, což jsou vlastně jen minerály, dochází skutečně k tomu co jsi popsal,pouze s maličkými úpravami,které jsou však dost podstatné,pokud chce člověk pochopit to podstatné. Píšeš, že dojde k rozpadu na hmotu neživou,která se vrací do koloběhu života. Je to správně,ale je zde cosi podstatného,co je třeba doplnit.Je to tak nějak o cestách k životu.Co vlastně zbude po rozpadu živé hmoty a co vlastně ta živá hmota je? Živá hmota vznikne z hmoty neživé,když se atomy neživé hmoty spojí do soustav,které mají určité energetické hodnoty. Kdyý dojde k rozpadu, nedchází k rozpadu všech vazeb,ale ropadem vznikají dalo by se říci skupinky,či shluky atomů a molekul ,které se snadněji připojují k hmotě živé a v těchto soustavách znovu získávají ten energetický potenciál.Nejedená se tedy o rozpad na nerostné látky,ale pouze na určité podsestavy,které jsou snadněji přijatelné pro živé organismy. Je to jako bys rozebral auto na součástky a tyto součástky jsou použitelné do jiného auta aniž bys je musel znovu vyrobit od samého základu. Po rozpadu se tedy nejedná o hmotu živou,ale podsestavy hmoty živé. Život si vybírá vždy tu nejnadnější cestu a tak živé organismy přijímají snadněji ty podsestavy,než by soustavy tvořily z nerostných látek. dybych byl chemik,či biochemik, mohl bych nakreslit soustavy živé hmoty a soustavy těch podskupin a ukázat,jak se k těmto podsestavám připojí další atomy a molekuly a vznikne hmota živá. Tak se vlastně děje od samého počátku života na Zemi.První živé organismy,které nenašly cestu k životu zahynuly a po rozpadu na podsestavy vytvořili cestu k životu pro ty ostatní.
Tohle pochopení je velmi důležité a ukazuje základní logiku života. Smrt jednoho živého organismu tvoří snadnější cestu pro život jiného živého organismu. Slovo snadnější bych zdůraznil.Čím složitější je životní forma, tím složitější a kompletnější vyžaduje zbytky (podsestavy)
Jinak se omlouvám za rozvláčnost ,ale jsem po těžkém vystoupení (non stop 8 hodin) a cítím se jako by se moje myšlenky pohybovaly v oleji. Tohle mne však skutečně zajímá.Uvědomění si,že smrt je nutná pro další život,který díky tomu je schopný přežít aniž by musel složitě spojovat atomy a molekuly neživé hmoty do složitých soustav,že ty podsestavy vzniklé rozpadem živé hmoty jsou podmínkou pro přežití dalšího života. To je prostě zázrak.


MB
Go to Top of Page

Dalibor Grůza
Grafoman

Czech Republic
1678 Posts

Posted - 05/04/2009 :  15:25:53  Show Profile  Visit Dalibor Grůza's Homepage  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dalibor Grůza

Lze uvažovat o tom, že po smrti se člověk v rámci přírody spíše stane součástí přírody buď v podobě vlnění např. zvukového, elektromagnetického, např. světla, což je podle mne rovněž podoba myšlení člověka za jeho života, kdy se mu zpomalí čas a zmenší prostor v důsledku dilatace času a kontrakce délek při zvětšení rychlosti pohybu tělesa dle speciální teorie relativity A. Einsteina, a nebo se stane součástí nerostné, tělesné přírody, kdy se mu zrychlí čas a zvětší prostor v důsledku zpomalení pohybu dle speciální teorie relativity A. Einsteina. V obojím případě tak po smrti podle mne dojde ke zkreslení smyslového vnímání.

(viz. též www.filosofierovnovahy.sweb.cz )



Smrtí člověka dochází k rozpadu hmotného těla člověka, co se však děje s jeho vědomím jako vjemu světa a života konkrétního člověka, jako souboru modelů jevů v podobě pohybových soustav strukturou odpovídajících skutečným jevům, avšak o mnohem nižším pohybu, hybnosti, energii těchto částic a jejich pohybových soustav. Smrtí člověka se tento soubor modelů, myšlenek skutečných jevů resp. pohybových soustav stává součástí jediné pohybové soustavy skutečného světa částic o nulové hmotnosti, všech bodů časoprostoru, jediného kontinua, jediného spojitého pohybu, jediné Duše, jediné Bytosti, Boha v mém pojetí. Tento soubor modelů světa se rozptyluje v přírodě, v mém panteistickém Bohu, v jediném světě částic o nulové hmotnosti, bodů časoprostoru v jediném kontinuu, člověk, resp. jeho vědomí tak splývá s celkem. Člověk a jiný živý tvor tak začíná nazírat svět nikoliv povrchově ale zevnitř, z jeho podstaty jediného světa částic o nulové hmotnosti, všech bodů časoprostoru, jediného kontinua. Stává se jeho vědomou nebo nevědomou součástí.

Jiným příkladem je ortodoxní systém indické filosofie Sánkja a jóga založený na dualistickém principu, kterými jsou na jedné straně prakrti, původní příroda, princip materiální aktivní, který je v ustavičném pohybu, avšak chybí mu vědomí sebe sama, a na druhé straně puruša, princip čistě duchovní, který není aktivní, avšak je oduševněný a nadaný vědomím. V individuálním životě stejně jako ve velkém dění světa záleží tedy na tom, aby puruša prozřel. Prakrti-ženský princip, a to nikoliv bez hlubšího důvodu, neboť ke svému spasení potřebuje něco jiného, co je mimo něj- se musí tak dlouho rozvíjet před očima puruši (jako se tanečnice předvádí divákům) dokud si puruša neuvědomí svou jinakost a neodvrátí se od ní a tak sebe i prakrti nespasí.

Literatura
1.) STORIG, H.J.: Malé dějiny filosofie. Praha, Zvon, 1991. s. 57 a násl.

V mém shora uvedeném pojetí to znamená, že člověk-puruša před smrtí se neustále střetává s okolní skutečností-prakrtí, tj. živými tvory po smrti a jejich myšlenkami a další hmotou, přičemž člověk před smrtí se má přiklonit k některému světonázoru či utvořit si vlastní světonázor, který přijmou všichni živí tvorové před i po smrti. Člověka před smrtí a jeho myšlení či duší tedy mohou vnímat živí tvorové před i po smrti.

(viz. též www.filosofierovnovahy.sweb.cz )

Edited by - Dalibor Grůza on 05/04/2009 17:02:35
Go to Top of Page

Evžen
Uživatel

Czech Republic
69 Posts

Posted - 05/04/2009 :  19:08:18  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dalibor Grůza
Smrtí člověka dochází k rozpadu hmotného těla člověka, co se však děje s jeho vědomím jako vjemu světa a života konkrétního člověka, ...



Podle mě jednoduchá odpověď - po smrti lidské vědomí vymizí, jelikož rozpad fyzické schránky člověka způsobí zánik neuronů, které jsou původcem vědomí. Nacházím zde zjednodušující analogie v technice - stějně tak jako zapnutý počítač dovede provádět operace (= živý člověk), po vypnutí počítače z něj již žádnou provedenou operaci nedostaneme (= mrtvý člověk). Jen blázen by po vypnutém počítači žádal výpočet.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000