www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Co je to chyba?
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 22/11/2008 :  10:53:36  Show Profile  Reply with Quote
quote:
...řekněme, že slušnost a dobré vychování vyžadují, abych byl přítomen na nějaké oslavě a abych se tzv. "bavil" ...což mohu v některých případech poměrně s úspěchem nasimulovat --- ale bude to jen simulace, já se budu ve skutečnosti otravovat, budu ztrácet čas, budu příjemný na lidi, který jsou mi lhostejný a nebo který bych dokonce nejraději kopl do otvoru řitního, atd. ---ale dostojím pravidlům etikety


Možná to bude tím, že je onen kolektiv "nekompatibilní", možná je tvé očekávání nereálné nebo raději žádné.
To, že člověk společnost potřebuje je jen dogma, člověka táhnou zájmy jako seberealizace, sebeuspokojení, sebe*****,...

Nicméně pokud člověk začne žít v jiném světě, ve kterém se musí orientovat úplně jinak než "normální" člověk, měl by si uvědomit, že se tím ochuzuje o něco vytvořeného, tedy nemůže už nikdy ty ostatní "normální" hodnotit naprosto přesně.

quote:
ve většině případů stavím zájmy jedince nad zájmy společnosti (tedy sebe nad jakoukoliv skupinu), ale zažil jsem již pár výjimek, kdy jsem rozvažoval, zda nebylo bývalo lepší se přizbůsobit


Tohle se dnes velmi rozšiřuje a možná půjde o nejlepší cestu. Co by si měl člověk na takové cestě uvědomit je, že zájem společnosti je sice pro něj pouze orientační, avšak společnost je ta, která přetrvá a třeba do období, kdy si bude chtít jednotlivec odpočinout.
Go to Top of Page

navi
Ultragrafoman

2839 Posts

Posted - 22/11/2008 :  13:55:31  Show Profile  Reply with Quote
Sofizmus nedbá na pravdu, je to len umenie retoriky, a toto kritérium ma nenapĺňa dostatočným uspokojením, takže sa nevyjadrím ako sofista, ale ako nesofista.
Globálna chyba je odklon od globálneho ideálu. Lokálna chyba je odklon od lokálneho ideálu. V konečnom dôsledku ale žiadna chyba nie je chybou, pretože končí bezchybnosťou.
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 22/11/2008 :  22:06:28  Show Profile  Reply with Quote
Chyba je totiž nástrojem poučení.
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 24/11/2008 :  07:54:12  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Chyba je vždy jen chybou. Poučrní s chyby je nástrojem rozumu.Chyba plodí pouze další chyby. Rozum dokáže chybu najít a opravit,takže tato přestává být chybou.

MB
Go to Top of Page

navi
Ultragrafoman

2839 Posts

Posted - 24/11/2008 :  11:00:37  Show Profile  Reply with Quote
Tuto vetu:"V konečnom dôsledku ale žiadna chyba nie je chybou, pretože končí bezchybnosťou." je treba pochopiť v jej celom kontexte. Tento kontext je nadčasový a spadá do idealizmu. V praxi to znamená toľko, že môj idealizmus hovorí, že chyby sú len nástrojom pochopenia toho, čo je dobré a čo nie. Nadčasovosť tohoto výroku počíta so životom po smrti.
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 24/11/2008 :  12:23:14  Show Profile  Reply with Quote
Co když není zájem o pochopení chyby? Respektive co když je chyba žádoucí?
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 24/11/2008 :  15:16:39  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Navi.

A co když je chyba právě ta myšlenka nadčasoosti,počítající s životem po smrti? K jakému pochopení by taková chyba vedla???

MB
Go to Top of Page

navi
Ultragrafoman

2839 Posts

Posted - 24/11/2008 :  23:40:16  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by neronis

Co když není zájem o pochopení chyby? Respektive co když je chyba žádoucí?

Záujem o pochopenie chyby nie je dovtedy, dokiaľ nie je dostatočná motivácia.
Go to Top of Page

navi
Ultragrafoman

2839 Posts

Posted - 24/11/2008 :  23:44:02  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Miloslav Bažant

Navi.

A co když je chyba právě ta myšlenka nadčasoosti,počítající s životem po smrti? K jakému pochopení by taková chyba vedla???

MB

Musel by som poprieť existenciu svojej duše, a seba samého.
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 25/11/2008 :  09:20:52  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Navi.

Ale i s takovou chybou bys měl počítat.Vždyť jistotu mím nemůžeš.

MB
Go to Top of Page

navi
Ultragrafoman

2839 Posts

Posted - 25/11/2008 :  10:07:26  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Miloslav Bažant

Navi.

Ale i s takovou chybou bys měl počítat.Vždyť jistotu mím nemůžeš.

MB

No práveže s takou chybou nemôžem počítať, pretože keby som to urobil, tak okamžite prestávam existovať. A keďže nemôžem prestať existovať, tak nemôžem pochybovať o posmrtnom živote. Asi to bude ťažko pochopiteľné, a zaradíš to niekde do kategórie bludov, ale v mojom prípade to blud nie je, v mojom prípade to je realita. A prečo to nie je realita aj v prípade iných ľudí? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Ich duše nikdy neboli zaťažená do takej miery, aby si to boli schopný uvedomiť. Jediné, čo ma drží pri živote, je práve toto vedomie.
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 25/11/2008 :  12:21:28  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Navi.
Pak je to v pořádku. Vše co slouží tvému životu má svou cenu i kdyby to byl omyl. Nakonec po smrti nikdo neví, zda se mýlil nebo ne, tak o co vlastně jde?

MB
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 25/11/2008 :  15:53:46  Show Profile  Reply with Quote
Řekl bych, že je díky víře v posmrtný život podceňována současnost a její vliv. Pokud věřím v to, že je můj život pouze prologem něčeho dalšího, mohu různé vlivy, které mi život komplikují podceňovat nebo přehlížet.
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 25/11/2008 :  16:23:25  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Neronisi.

Sohlasím,ale je třeba si uvědomit,že jsou lidé různí.Někdo dokáže prožít život naplno a pro toho není důležité,zda je nějaký život po smrti.Jsou však také lidé,které jejich život sklamal ať již z jakékoliv příčiny. Dokáží si lepší život předsstavit,ale nemají schopnost jej dosáhnout. Pro takové lidi je víra vdalší život povzbuzením a nadějí,že v tom dalším životě budou jiní a schopnější. Když jim tuto naději vezmeš, vezmeš jim tím smysl života. Navi díky nemoci nemůže prožívat tento život naplno,třeba jako ty nebo já a tak věří že alespoň po smrti pozná lepší život. Tato víra by se postavila proti němu samému, když tento život díky naději na nějaký vysněný lepší zkrátil.Potom by bylo lepší věřit tomu,že ten kdo svůj život svévolně zkrátí, v tom dalším si jej zopakuje i se vším tím zlým.

MB
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 25/11/2008 :  16:48:36  Show Profile  Reply with Quote
Je pravda, že pokud se člověk dostane do sraček, může jít o spolehlivou útěchu, akorát si myslím, že je zbytečná a dá se soustředit na něco jiného.
Ovšem v této chvíli nedokážu říct něco spolehlivého, protože se má 18letá krasotinka se mnou rozešla s tím, že jsem oddaný kariéře a máme každý jiné priority. Tak to vidíš, jsou to pro mě smutné, žalostné dny (od neděle) a nezmohl jsem se na víc, než začít hulit hašiš. Ale zdá se mi to lepší než začít věřit v něco neuchopitelného, to by mě mohlo do života limitovat mnohem víc.
Ach ten smutný den, člověk se snaží, a přitom je sám a sám, přece jen...
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000