Author |
Topic |
noemus
Grafoman
Czech Republic
1149 Posts |
Posted - 14/05/2007 : 12:17:27
|
Trochu tu zvadla diskuze a tak by ji rád znovu otevřel tématem, které mne osobně velice zajímá. Nebudu tu předkládat nějakou svoji novou teorii, ale spíše mi půjde o zamyšlení a tázání se, mějte na paměti, že i když vyslovím nějakou hypotézu a budu ji hájit, neznamená to, že jí bezmezně věřím, je to jen pokus o prozkoumání teritoria (aby to bylo možné je nutné do něj vkročit).
Obvykle zde na fóru spíše reaguji na cizí příspěvky, což je snadnější. Teď mi ale půjde o obhajobu mých vlastních myšlenek. A o jejich eventuální přehodnocení pokud mi k tomu dáte pádné důvody. Předesílám, že pokud se začne diskuze zvrhávat v něco zcela jiného, tak udělám všechno proto abych tomu zamezil. Bude to dlouhý příspěvek, ale snad si dáte tu práci a pozorně si ho přečtete, já v to alespoň doufám.
Asi každý intuitivně víme o čem se bavíme, když se řekne, že je něco umístěno v prostoru. Co to ale doopravdy znamená? Je prostor "něco"? Nebo jsou jen věci v určitém vztahu, který se nám "jeví" jako umístění v prostoru?
Podívejme se podrobněji na jednotlivé aspekty "prostoru" jak ho intuitivně chápeme a zkusme si položit pár otázek, které by mohli vyjasnit jak prostor vlastně chápeme a jaký by to mohlo mít význam pro vědu a filosofii.
- Kontakt
Jedním ze základních aspektů, který nám dává pocit prostoru je kontakt (dotek). Předmětů s nimiž se setkáváme se často můžeme dotknout a tím se defacto ujistit, že předmět tam "skutečně". Nebudu zde rozebírat ono "skutečně", stačí samotný fakt, že se můžeme dotknout. Co nám to však říká o prostoru? Předně se tím rozlišuje mezi situací kdy rukou tápeme "v prostoru" a kdy se tápání o něco zarazí. Právě rozlišením této polarity mezi "něčím" a "ničím" získáváme jakési prvotní intuitivní pojetí prostoru. Všimněte si, že k tomu zatím vůbec nepotřebujeme zrak. (Takovéto "pojetí" prostoru defacto může mít už třeba jednobuněčný organismus i ten totiž může "rozlišovat" mezi pohybem a nárazem).
Zatím nám vůbec nejde o rozměry, jde o to uvědomit se tento aspekt prostoru má určitou samostatnost a že je dokonce možné mít primitivní představu prostoru i bez pojmů jako velikost a vzdálenost, nebo směr. Už samo vymezení našeho okolí na "něco" a "nic" (prázdno). Možná si řeknete, že při takovém tápání ještě dokážeme rozlišovat směr, kterým tápeme a vzájemnou polohu, ale je třeba si uvědomit, že kromě samotného doteku povrchem ruky, zde hrají roli další vjemy, které nám zprostředkovávají informaci o tom v jaké pozici máme ruku (proprioreceptivní senzory). Když si tyto odmyslíme, tak už půjde dost těžko zjistit kde co je a dokonce půjde i těžko zjistit zda se jedná o jeden předmět nebo o více.
Absence těchto proprioreceptivních informací jde trochu nasimulovat, tak, že budeme rukou pohybovat velmi pomalu, pokud nebudeme rukou hýbat moc, tak půjde například velice těžko poznat o kolik jsme rukou pohnuli a jak velký je tedy předmět na který saháme. Při meditaci nebo relaxaci je rovněž možné dosáhnout stavu, kdy nevnímáme polohu končetin a vůbec celého těla (bohužel ale nemůžeme zároveň hmatat) Další možnost jak si představit takovéto primitivní vnímání prostoru je potápění, pokud při tom navíc zavřete oči, pak se vám lehce může stát, že se cítíte ztraceni v prázdnotě. Teprve možnost něčeho se chytit vám dává jakési ukotvení. Bez tohoto ukotvení pro vás nemají pojmy jako vzdálenost, směr a velikost vůbec žádný význam (předpokládám, že nebudu "ohmatávat" sám sebe).
Když se jako filozofové zamyslíme nad významem tohoto pojetí prostoru ve fyzice (ve vědě), tak by mělo být jasné, že vůbec nehraje roli počet dimenzí, křivost prostoru, ani jeho konečnost nebo nekonečnost. Jednině snad v kvantové mechanice bychom asi narazili na problémy, ale to je pochopitelné, protože námivypracovaný pojem kontaktu se týká "vnímání" a nikoliv elementárních částic. Přesto si neodmyslím pár otázek na závěr, které se právě této elementární problematiky týkají: Mohou se elementární částice navzájem dotknout? A filosoficky: co to znamená (obecně), že se dvě jsoucna dotýkají? A má vůbec takový pojem v tomto případě smysl?
- Vnitřek a vnějšek
Často mluvíme o tom, že se nacházíme v prostoru, ale není toto prohlášení trochu divné? Všichni asi rozumíme, když řeknu, že ve skříni mám šaty. Je tu nějaký předmět - skříň. A uvnitř ní je jiný předmět - šaty. Všichni dokážeme instuitivně rozlišit co znamená uvnitř skříně a co vně skříně. (Nesnažte se prosím kontrovat leidenskou lahví, protože tam se jedná o čtyřrozměrný prostor a v něm se dá vnitřek a vnějšek představit (a popsat) trochu hůře, ale jde to rovněž). Co ale prostor, to přece není předmět. Není žádné vně prostoru. Toto slovní spojení by snad mělo význam, kdybychom si svět představili jako skleněnou kouli = tedy nějaký předmět. Pak by mělo význam mluvit o uvnitř a vně. Ale podle mne nemá smysl mluvit o uvnitř, když není žádné vně. V případě prostoru tedy pojem uvniř nelze podle mého názoru použít. Jak tedy o tom mluvit? Když tedy nejsme "v" prostoru tak jaký náš vztak k prostoru? Má tato vůbec otázka smysl?
Podle mne to nemá smysl, protože vztah může být pouze "něčeho" k "něčemu", ale prostor podle mne není "něco", není to předmět!
Můžeme tedy říkat, že země obíhá kolem slunce, ale nemá smysl říkat, že země je umístěna v prostoru. Má smysl mluvit jen o vzájemném vztahu konkrétních nebo hypotetických těles. A to podle mne platí i pro fyziku. Dokonce i v případě kdy se fyzici baví o geometrii prostoru, se ve skutečnosti baví o tom jak by se konkrétní objekty vůči sobě pohybovaly a ne jak by se pohybovaly vůči prostoru.
Tento aspekt je tedy pro chápání prostoru spíše zavádějící, což byl také důvod proč jsem jej uvedl. Přesto pohládám za rozumné dále používat formulaci, kdy mluvíme, že něco je "v" prostoru. Musíme mít však neustále na mysli, že to neznamená uvnitř.
- Objem
Předměty, se kterými se setkáváme mají obvykle objem. Říkáme, že zabírají nějakou část prostoru. Ale říkáme to správně? Prostor přeci, jak už jsme řekli není předmět. Objem předmětu tedy není část prostoru, ale je to něco co přisuzujeme danému předmětu. Ten předmět může být i fiktivní, např. koule, která zahrnuje zemskou atmosféru. Pak má smysl se ptát po objemu atmosféry. Objem, ale podle mne není elementární pojem. Je totiž dán vztahem částí daného předmětu. Když se tedy bavíme o objem (o rozlehlosti), tak se nebavíme o něčem co je základním atributem prostoru jako takového, ani základním atributem jsoucen. Každý reálný předmět je složen z nějakých částí a ty zase z dalších částí až se nakonec dostaneme k elementárním částicím. Tyto části jsou vždy v nějakém vzájemném vztahu a právě tento vztah vytváří výsledný dojem rozlehlosti - objemu.
A co elementární částice? Ty podle mne nelze považovat za předměty. Nevidíme je, nesaháme na ně. Když kreslíme jejich obrázky, tak jen zastíráme jejich skutečnou povahu a máme pak pocit, že to jsou také předměty, jen hodně malé. Elementární částice pravděpodobně nemají žádný objem. To neznamená, že to jsou body. To znamená jen, že nemůžeme změřit jejich šířku, délku a výšku a říct, kolik "zabírají prostoru". Maximálně můžeme mluvit o účinném průřezu. O objemu i účinném průřezu se dá říci, že to jsou statistické (či makroskopické) veličiny, jsou totiž dány jakýmsi součtem velkého množství drobných příčin. Ale rozhodně bych je nepovažoval za něco co nám dává "prostorovost". A mluvit pak o objemu prostoru jako takového nebo o prázdnotě je podle mne také diskutabilní.
Uvažte následující hypotetiskou situaci. Mějmě dva vesmíry, které jsou dvojrozměrné a mají "tvar" povrchu koule. Každý je jinak velký. A oba jsou zcela prázdné. Je možné poznat jak je tento vesmír velký (jaký má objem), když jsem uvnitř něj? Nezapomeňte, že nemůžete měřit, protože vesmír je prázdný a pro zjednodušení si předtavte, že vy jste nehmotní.
- Vzdálenost
S objemem úzce souvisí vzdálenost, už proto, že objem vlastně určujeme pomocí vzdálenosti (pomocí rozměrů předmětu), je to tedy rozhodně základnější pojem než objem. Co to ale je vzdálenost? Fyzik by se spokojil s odpovědí, že vzdálenost je to co naměříme pomocí měřícího zařízení určenému k měření vzdáleností. To je ale definice v kruhu! Klasickým příkladem měření je přikládání měřítka o jednotkové délce. A vzdálenost je pak určena počtem přiložení tohoto měřítka. To náš problém ale vůbec neřeší. Kde se ale bere ona jednotková délka? Rozeberme si podobně jako u objemu, kde se vlastně bere délka jednotkové tyče. I tady se postupně dobereme až k elementárním částicím. Výsledná délka tyče by měla být nějak určena vzdálenostmi elementárních částic, z nichž je tyč složena, od sebe. Odhlédněme teď od kvantové neurčitosti polohy a zkusme si položit otázku, jak vlastně částice "vědí", že jsou od sebe vzdáleny a jak "dokáží" rozeznat zda jsou blízko nebo daleko. To je ta základní otázka o níž tu jde. Mají snad částice v sobě uložené souřadnice? Asi ne, protože to vypadá, že žádný absolutní prostor vůči němuž by takové souřadnice měli není. Kde se tedy skrývá informace o této vzdálenosti? Zatím nejlepší odpovědí, která mne napadá je v interakcích. Tím míním elektromagnetickou interakci, gravitaci, elektroslabou a silnou interakci. To by tedy znamenalo, že částice nějak dokáží z intenzity této interakce "poznat", že jsou dále nebo blíže a podle toho se chovat. Souhrn tohoto chování pak dává makroskopický jev vzdálenosti.
Teď to tedy vypadá, že máme vyhráno. Vzdálenost je určená interakcí. Ale podle fyziky je intenzita interakce dána právě vzdáleností, není to tedy zase pohyb v kruhu? Jak tedy interakce "pozná", že má mít nižší intenzitu? To je vskutku zapeklitý problém. Dostáváme se tady k místům, kde si už nemůžeme být jisti svým zdravým selským rozumem. Problém podle mne tkví v pojetí silového pole, jakožto něčeho co je rozmístěno v prostoru. V podstatě jde o to, že pole je něco co v každém bodě prostoru, bez ohledu na to zda tam něco je, udává intenzitu a eventuelně i směr působení. To je podle mne jádro celého problému a ani kvantová mechanika tento problém neřeší, protože i ta považuje prostor a čas za základní a od nich odvíjí definice dalších pojmů (opravte mne jestli se mýlím).
Moje otázka na závěr zní: Je možné představit si teorii pole, která by nevycházela z definice prostoru a času, ale naopak, na jejímž základě by tyto pojmo mohly být vybudovány? Nevím to, ale cítím, že to možné je. A dokonce si myslím, že to je nutné pro ontologické pochopení toho co to interakce jsou.
Ještě poznámečka k měření vzdálenosti pomocí paprsku světla (nebo radarem, což je vlastně totéž). Tady se defakto dostáváme k měření pomocí pole na makroskopické úrovni. Světlo totiž není nic jiného než šířící se vlna elektromagnetického pole (trochu to zjednudušuji). Problém s polem tedy zůstává.
- Směr
Směr je podobně problematický jako vzdálenost, ale přesto si zaslouží trochu podrobněji prozkoumat. I tady se na elementární úrovni úrovni dostaneme až k silovým polím. Ale přesto je tu jeden důvod, proč to problematizovat. Tím je dimenze. Směr je totiž tím co určuje počet dimenzí. Co to vlastně je dimenze? Pokud půjdu pořád "rovně", tak se dostanu jen do míst, které vidím před sebou. Do míst, která jsou mimo moji dráhu se takto dostat nemohu. Neměním -li tedy vůbec směr svého pohybu, tak se pohybuji jednorozměrně. Pokud budu dělat úkroky do stran, tak se sice dostanu i do jiných míst, ale zase jen v jednom směru, tentokrát v pravolevém. Teprve když bdu kombinovat oba tyto pohyby mohu so dostat do libovolného místa, které vidím ve výši svých očí. Tohle už je dvourozměrný pohyb. Dvou proto, že musíme kombinovat dva různé směry abychom se dostaly do libovolného místa (v úrovni očí). Pokud se chceme dostat do prvního patra nějaké budovy, tak si ani s těmito dvěma směry nevystačíme a musíme ještě přidat směr nahoru a dolů (do sklepa chceme taky). To že tomu říkáme 3 dimenze je věc dohody, stejně dobře bychom mohli říkat 6 dimenzí (dopředu, dozadu, doleva, doprava, nahoru a dolů). Tolik ve zkratce co je to dimenze.
Proč však máme jen tyto tři dimenze? Nemáme jich náhodou více? A poznali bychom to vůbec?
Nejdříve zkusíme jednoduchou mechanickou představu kulečníku. Koule se zde mohou pohybovat pouze ve dvou dimenzích. Co by se muselo stát aby se nějaká koule aby nějaká koule vyskočila nad stůl? Něco vnějšího by jí muselo dát impuls, který by směřoval jiným směrem než v rovině stolu. Teď si představme, že celý náš svět je jen dvourozměrný. Může něco v této rovině způsobit aby se nějaký předmět začal pohybovat mimo tuto rovinu?
Když vezmeme v úvahu zákon zachování hybnosti a zákon zachování momentu hybnosti, pak pokud byly všechny dosavadní pohyby v rovině, budou i všechny následující pohybu v rovině i kdyby se vše odehrávalo v trojrozměrném prostoru, nebo ve 4, 5 rozměrném, je to totiž úplně jedno. Z toho jak se předměty v tomto světě pohybují tedy nemůžeme poznat kolik má ve skutečnosti rozměrů. Mimo tuto rovinu může existovat klidně celý další svět, ale pokud nic do "naší" roviny nezasáhne, nikdy se o tom nemůžeme dozvědět.
Skutečně tedy neexistuje možnost jak se s dvojrozměrného světa vymanit? Což takhle elektromagnetismus. O tom jsme zatím nemluvili. A vida pokud by v tomto dvojrozměrném světě existovalo kruhové magnetické pole, se siločárami proti směru hodinových ručiček, způsobilo by to, že některé předměty by byly mrštěny nad tuto rovinu. Vypadá to tedy, že zákony elektromagnetického pole sami o sobě nutně vedou k minimálně trojrozměrnému světu. Pokud tedy máme elektromagnetismus pro který platí Maxwelovy rovnice, pak musíme mít minimálně 3 dimenze.
Když teď tedy naši dvojrozměrnou představu rozšíříme na tři dimenze, tak ale vidíme, že problém zůstává stejný jen počet dimenzí je o jedna vyšší. Klidně může náš prostor být 20 rozměrný, ale pokud se všechny předměty v něm pohybují jen v jeho části, která má 3 rozměry, pak se z této části nemohou dostat, pokud by nezasáhlo něco zvenčí nebo pokud v tomto světě neexistovala "síla", která by směřovala "mimo", ale o takové síle nevíme. A je také problematické jak bychom vůbec poznali, že něco směřuje "mimo", který jiný směr než (dopředu, dozadu, doleva, doprava, nahoru a dolů) by to byl?. Celé naše tělo (i vnímání) je trojrozměrné a není tedy možné vzhledem k němu určit jiný směr než v rámci 3 dimenzí ve kterých toto tělo je. I kdyby tedy existovala síla směřující mimo 3 dimenze, nemohli bychom to poznat. Snad by se to jevilo jako náhlé zmizení nějaké částice z tohoto světa (v mikrosvětě by se to snad mohlo vyskytovat, ale my bychom to viděli jen v řezu).
Je tedy vidět, že pojem dimenze prostoru (ve kterém jsme) je velice úzce svázána s naším tělem a naším vnímáním. A to by nás mělo varovat při každém kladení otázky, kolik dimenzí má náš prostor.
- Poloha
Ještě na závěr jsem se chtěl pozastavit nad pojmem poloha, ale každému by už teď mělo být jasné, že idea polohy je defacto dána pojmy vzdálenosti a směru. Poloha je vlastně vždy jen relativní vzdálenost a směr vůči nějakým vztažným objektům. Je to věc dohody. Nebudu to již déle rozvádět, protože jinak bych text asi nedokončil.
Jak jste viděli idea prostoru není vůbec tak jednoduchá jak se nám v běžném životě zdá. A dokonce i ve vědě je prostor (a také čas) stále dosti problematickým tématem. Nejobvyklejší řešení pro vědce je bavit se "jen" o tom co lze změřit a problémy, ktere nelze formulovat pomocí měření považovat za pseudoproblémy. My jako filosofové bychom však měli být odvážnější a snažit se použít svoji představivost za hranice toho co nám umožňuje "vědecký" (fyzikální) pohled na svět.
Napsal jsem toho relativně hodně, takže uvítám, když se nebudete snažit reagovat hned na všechno. Máme spoustu času, takže prosím jen o promyšlené a jasné námitky k věci. Na všechny budu reagovat. |
Edited by - noemus on 14/05/2007 17:50:11 |
|
Oldow
Grafoman
1125 Posts |
Posted - 14/05/2007 : 21:22:44
|
Noeme Vis, jak se stavim k problemum vychazejicim z vedy, kdyz se jimi zabyva laik, tedy ne ty, ale ja a kazdy dalsi kdo si to hodla priznat. Obavam se, ze k problemu samemu nemam moc co rict, ale napada me par obecnych veci. Nejzajimavejsi a nejprinosnejsi je podle me cast o smeru a dimenzi. Jak je mozne si predstavit dalsi dimenzi? Podle me nas muze dovest k dulezitemu poznani, ktere opravuje obecnou dezinterpretaci tykajici se vnimani naseho mysleni. O nekterych vecech jsme premysleli, ale na vsechny veci mame nejaky prirozeny nahled, nejak je citime. Pokud se jedna o mysleni, mame pocit, ze je nezavisle. Neni to tak docela pravda. Jedine co je presne a neomylne je cista logika. To znamena, ze si stanovime nekolik zakladnich faktu a z nich dojdeme zjevnou cestou k dalsim faktum. Tak presne tkhle bezne nepremyslime. Problemy vychazejici z oblasti mimo bezne poznani proto vyvolavaji v lidskem uvazovani podivne zkratove reakce. Fyziku, o ktere mluvil Newton mohu lehce pochopit. Kdyz si predstavim teledo v kapaline, neni slozite predstavit si vztlak. Kdyz si predstavim paku, je jasne, ze musi fungovat tak jak funguje. To ale neni logika. Pokud si vezmu priklad s pakou, je mi naprosto jasne, ze vzdalenost krat sila na jednom konci musi byt stejna jako na druhem (nebo podobne), ale kdybys po mne chtel presne logicke vysvetleni, nedostal bys ho. Ve skutecnosti totiz neuvazujeme prisne logicky (i kdyz mame ten dojem), ale daleko vica na zaklade pochopeni. Navic tomu mi bloudi rikame pochopeni, rekl bych, ze tento pocit se daleko vice spojuje s fantazii nez s sledem tvrzeni, ktera nesporne oduvodnuji jedno druhym. Kdyz se pak pokousime pouzit stejny postup na problemy, u kterych to proste neni mozne, vznika zvlastni ve vyvoji druhu dosud nezaznamena a nereflektovana situace - nefakci to. Nejsme casto schopni priznat si, ze pochopeni zde neni na miste, nedokazeme pochopit, jak je to mozne. Kdyz jsi mluvil o dvojrozmernem svete, premyslel jsem, jestli to je mozne. Budiz znovu se vyskytujici nutkava myslenka "to prece nejde, fyzickym prostorem se dostanu kamkoli", kterou jsem nedokazal potlacit, presto ze je napul podvedoma - spise pocit a naprosto iracionalni, budiz dukazem mych tvrzeni. Musim konstatovat, ze z hlediska logiky je to brilantni uvaha, presto budes pozorovat snahu o vyvraceni podlozenou pocitem ze tu neco skripe. Filosofie je pro me o lidskem svete. Lidsky svet totiz neni totozny s fyzickym svetem, ale neni ani subjektivni (budiz, objektivni take ne). Me osobne je podobne tema v podstate volne, protoze nevidim prilis navaznosti k tomu o co mi jde, ale je zasluzne, ze se kolem nej urcite rozvine poradna diskuse. Neverim ale, ze by sis tu o fyzice na urovni pokecal, nebo se nejak obohatil. Jeste jedonou se omlouvam za neschopnost se vyjadrit, vlastne jsem cely prispevek venoval tomu, proc to neni mozne. Bylo by neslusne odvest diskusi nekam uplne jinam, ale co uz.
|
|
|
Ace Rimmer
Aktivní uživatel
318 Posts |
Posted - 14/05/2007 : 22:55:21
|
Zdravím všechny Po delší době se tady objevilo zajímavější téma (tedy alespoň pro mě ) , bohužel mám pocit , že vyjadřovat se k němu je nad mé síly (znalosti ) , přesto se o to ale pokusím .
quote: Originally posted by noemus Kontakt ......Přesto si neodmyslím pár otázek na závěr, které se právě této elementární problematiky týkají: Mohou se elementární částice navzájem dotknout? A filosoficky: co to znamená (obecně), že se dvě jsoucna dotýkají? A má vůbec takový pojem v tomto případě smysl?
Definovat dotyk hmatem (silovým působením) není problém u makroskopických těles , i když mě napadla vyjímka : Dva magnety pevně uchycené tak , aby se nemohly otočit jsou k sobě tlačeny (+na+ nebo -na-) . V případě , že nejsem schopen vyvinout sílu větší než je odpudivá tak pojem dotyku nejsem schopen definovat a to i přesto ,že zde k silovému působní dochází . Dotyk detekuju až prudkým nárustem odporu proti směru pohybu (nespojitý nárust , teoreticky do nekonečna ) . Obdobnou představu mám o elementárních částicích , jsem schopen zjistit mezi nimi silové působení (prostřednictvím různých "silových" polí) , ale už ne jejich dotyk (resp. zda je v nich něco "pevného " , proč by vůbec mělo být , že ?) . Minimálně už z toho důvodu , že je nemám jak upevnit , aby se nevychýlily ze směru pohybu (z kolizního kurzu ). Někdo může namítnout , že se toto děje v urychlovačích , ale dá se vůbec při tak velkých rychlostech mluvit o dotyku ? Z těchto důvodů mi dotyk dvou elementárních částic přijde nedefinovatelný => nemá smysl . Vím , že sem to napsal způsobem "víc dojmů než pojmů" , tak jen doufám , že za to na mě nepadne tvrdá kritika .
_______________________ Motto: Všechno je jinak |
|
|
Miloslav Bažant
Ultragrafoman
Czech Republic
6254 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 16:08:11
|
Richarde.
Tak tímhle jsi mne dostal. Připadám si jako král, který se hádal s Hloupým Honzou a na vše říkal." I to může být pravda." Jen u jednoho jsem se zastavil a to pojmu vzdálenosti částic. Ty víš, že mně chybí znalosti,ale logika a fantazie snad mně nechybí. Totéž jako o těch částicích by se dalo říci o vesmírných tělesech. Ty vzdálenosti jsou dány energií a vzájemným vztahem všech těles. Pokud užiji slova gravitace, nebude to přesné.Navíc známe všechny druhy gravitačních sil? Myslím, že nikoliv. Známe Zemskou gravitaci,ale známe i tu která drží planety na dráze kolem slunce? Já myslím, že těch druhů gravitace bude více, než my lidé víme. Navíc je zde vzájemné působení "Gravitací" dalších soustav, působících na naší soustavu. Kdyby jich nebylo,došlo by v naší soustavě k značným zmněnám. Mnohá tělesa by ztratila svou dráhu, rotaci a podobně a soustava by se nejspíše rozpadla. Naprosto stejně tomu dle mého názoru bude i mikrosvětě. Takže ty vzdálenosti jsou dány,ale my vše čím dány jsou neznáme. A to je problémem, který znemožňuje odpovědi i na další otázky. V kosmu by snad bylo možné toto vypočítat i když si nedokáži představit jak. Snad bych začal od vztahu Země Měsíc, čili je zde hmota, vzdálenost, počet oběhů a třeba i gravitační polarita měsíce. Ta jistě také hraje roli, jinak by nebyl měsíc stále obrácen k Zemi jen jednou stranou. Potom je zde vzdálenost od slunce a tak podobně. Potom by bylo třeba vypočítat totéž u ostatních planet a na samém konci by měl vzniknout vzorec , který by sloužil k dalším výpočtům. A tak když se na toto dívám, jsem osudu vděčný, že mne neučinil matematikem. A tak opakuji svou otázku, na kterou se nikdy nikdo ani nesnažil reagovat." Co drží planety a jejich měsíce na jejich drahách a co drží slunce na určité pozici v kosmu?" Odpověď na tuto otázku otevírá cestu k poznání odpovědí na otázky další. Zatím však mohu říkat jako ten král."I to může být pravda."
MB |
|
|
Eduard Fiedler
Nový uživatel
7 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 17:05:10
|
Zdravím, položil jste otázku: Je možné představit si teorii pole, která by nevycházela z definice prostoru a času, ale naopak, na jejímž základě by tyto pojmo mohly být vybudovány? která úzce souvisí s moderní fyzikou a její snahou o sjednocování. Máme zde dvě rozdílné teorie, které si kladou za cíl spojit Einsteinovu Obecnou teorii relativity a Kvantovou teorii pole, které byly po většinu času používány odděleně, v neextrémních situacích. Existují však situace, kde je třeba použít oba pilíře fyziky. Kupříkladu velký třesk nebo černé díry. V obou dvou jsme témeř bezmocní(u černých děr udělal před třiceti lety velký pokrok známý fyzik Hawking). Proto zde vzniká potřeba najít další teorii, která je bude sjednocovat a jak už jsem říkal, existují dva nejvlivnější směry. Prvním a nejvýznamnějším jsou tzv. Strunové teorie, které pokládají elementrární částice za struny, a podle toho jak struna vybruje, tak takovou částici reprezentuje. Dále předpokládají vícerozměrný časoprostor, nejnovější M-teorie žije v 11ti rozměrech. Jenomže my vnímáme jen 3+1 rozměrů, neboť ostatní jsou svynuté do variety. Jeden z největších pokroků ve fyzice za posledních několik let byl tzv. Holografický princip, který zjednodušeně řečeno, říká, že existuje ekvivalence mezi dvěma různými geometriemi časoprostoru. To automaticky vyvolává otázku, zda je časoprostor něčím elementárním nebo ne? Druhou teorií je tzv. Kvantová smyčková gravitace. Ta popisuje přímo vznik času a prostoru z tzv. smyčkové sítě. Nechci jít do podrobna, neboť bychom se na tomto fóru mohli v tom velice lehce ztratit. V každém případě nepotřebuje žádné další rozměry, což se zdá být výhodné. A můj názor? Pojmy jako čas a prostor rozhodně nejsou elementární a vznikají až na pozadí něčeho dalšího, jako obraz na LCD televizoru.
|
|
|
noemus
Grafoman
Czech Republic
1149 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 17:06:20
|
quote: Originally posted by Oldow ... Kdyz jsi mluvil o dvojrozmernem svete, premyslel jsem, jestli to je mozne. Budiz znovu se vyskytujici nutkava myslenka "to prece nejde, fyzickym prostorem se dostanu kamkoli", kterou jsem nedokazal potlacit, presto ze je napul podvedoma - spise pocit a naprosto iracionalni, budiz dukazem mych tvrzeni. ...
To je přesně ono. Je velice těžké vymanit se z omezení které nám dává naše tělo - nebo přesněji naše zkušenost. Proto je důležité být opatrný pokud se zabýváme myšlenkovými experimenty. Pro někoho je to už téměř rutina a je na to zvyklý a někdo má potíže se odpoutat od "každodennosti". Mě šlo to to upozornit na vliv zákonů zachování hybnosti a momentu hybnosti na počet dimenzí ve kterých se "předměty" pohybují. A dále na elektromagnetismus, který si 3 rozměry vynucuje = ve dvourozměrném světě by elektromagnetismus neexistoval! A zároveň o vliv našeho těla na vnímání dimenzionality.
quote:
Filosofie je pro me o lidskem svete. Lidsky svet totiz neni totozny s fyzickym svetem, ale neni ani subjektivni (budiz, objektivni take ne). Me osobne je podobne tema v podstate volne, protoze nevidim prilis navaznosti k tomu o co mi jde, ale je zasluzne, ze se kolem nej urcite rozvine poradna diskuse. Neverim ale, ze by sis tu o fyzice na urovni pokecal, nebo se nejak obohatil. Jeste jedonou se omlouvam za neschopnost se vyjadrit, vlastne jsem cely prispevek venoval tomu, proc to neni mozne. Bylo by neslusne odvest diskusi nekam uplne jinam, ale co uz.
Vidíš a já filosofii nijak neomezuji. Podle mne do ní patří úvaky o etice i úvahy o vědecké metodě. Nebo o vlivu fyzikálních teorií na náš pohled na svět. Či ontolologické úvahy. Záměrně jsem se ve svém příspěvku držel při zemi a tak by k pochopení měl stačit jen zdravý rozum a trochu logiky. A pokud je něco pochopitelné, tak se na to dá i reagovat. A o to přeci jde. Že jsi "laik" přeci nevadí. Já jsem taky o proti "profesionálním vědcům" laik. |
|
|
noemus
Grafoman
Czech Republic
1149 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 17:43:46
|
quote: Originally posted by Ace Rimmer ... Definovat dotyk hmatem (silovým působením) není problém u makroskopických těles , i když mě napadla vyjímka : Dva magnety pevně uchycené tak , aby se nemohly otočit jsou k sobě tlačeny (+na+ nebo -na-) . V případě , že nejsem schopen vyvinout sílu větší než je odpudivá tak pojem dotyku nejsem schopen definovat a to i přesto ,že zde k silovému působní dochází . Dotyk detekuju až prudkým nárustem odporu proti směru pohybu (nespojitý nárust , teoreticky do nekonečna ) . Obdobnou představu mám o elementárních částicích , jsem schopen zjistit mezi nimi silové působení (prostřednictvím různých "silových" polí) , ale už ne jejich dotyk (resp. zda je v nich něco "pevného " , proč by vůbec mělo být , že ?) . Minimálně už z toho důvodu , že je nemám jak upevnit , aby se nevychýlily ze směru pohybu (z kolizního kurzu ). Někdo může namítnout , že se toto děje v urychlovačích , ale dá se vůbec při tak velkých rychlostech mluvit o dotyku ? Z těchto důvodů mi dotyk dvou elementárních částic přijde nedefinovatelný => nemá smysl . ...
Také si myslím, že dotyk u elementárních částic nemá smysl. Ale má smysl se nad tím zamyslet. Už proto, že si většina lidí představuje hmotu jako něco na co se dá šáhnout a neuvědomuje si, že to tak docela není pravda.
Už v klasické geometrii je problém mluvit o dotyku. Dotýká se tečna kružnice? Já bych řekl, že ne. Spíš bych řekl, že mají společný bod a že jsou tedy jedním geometrickým objektem. To by šlo samozřejmě vyřešit vhodně volenou definicí. Pak bychom mohli říkat, že dotyk znamená, že objekty mají nějakou část společnou. To by ještě šlo v geometrii. Ale když vemu do ruky sklenici, stáváme se jedním objektem, nebo jsme stále odděleni?
Na druhou stranu elementární částice si často představujeme jako body. Body se však vůbec nemhou dotýkat. Buď máme jeden bod nebo dva body. Mluvit otom, že mají nějakou část společnou je trochu nesmyslné.
Já si myslím, že na úrovni elementárních částic jde spíše než o dotyk o přeměnu. Hypoteticky by se to dalo popsat takto: Vyšleme proti sobě částice A a B. Ty se srazí a tím na chvíli vznikne nová částice C, ta se vzápětí rozpadne na částice A* a B*, které se vydají opačnými směry než A a B. Jednalo by se defacto o jakési odražení častic od sebe. Ale dotek by tam nebyl.
Přesně takhle vypadají výsledky experimentů v urychlovačích, takže si myslím, že nejsem daleko od pravdy.
Extrapoluji-li to co teď vím o elementárních částicích na makroskopické předměty. Pak musím říci, že dotyk dvou předmětů je těsné přiblížení na vzdálenost kdy už mohou mít vliv interakce mezi částicemi obou předmětů. Přičemž v oblasti dotyku může docházet k výměně částic nebo ke změně částic na jiné. To však nejspíš nemá pranic společného s mým pocit když se něčeho dotýkám. |
|
|
noemus
Grafoman
Czech Republic
1149 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 18:16:48
|
quote: Originally posted by Miloslav Bažant ...Navíc známe všechny druhy gravitačních sil? Myslím, že nikoliv. Známe Zemskou gravitaci,ale známe i tu která drží planety na dráze kolem slunce? Já myslím, že těch druhů gravitace bude více, než my lidé víme.
Postupuješ trochu zcestně. Gravitace je definovaný pojem. A nemá moc smysl se bavit o druzích gravitace. Žádné nejsou. Gravitace je prostě obecné označení pro fakt, že se hmotné předměty navzájem přitahují. Už z principu tedy nemúže být více druhů gravitace. Může být jen složitější toto přitahování exaktně obecně popsat
quote:
Navíc je zde vzájemné působení "Gravitací" dalších soustav, působících na naší soustavu. Kdyby jich nebylo,došlo by v naší soustavě k značným zmněnám. Mnohá tělesa by ztratila svou dráhu, rotaci a podobně a soustava by se nejspíše rozpadla.
Rotace nemá s gravitací nic společného, ta souvisí spíše se zákonem zachování momentu hybnosti, ale vysvětlovat to raději nebudu. Nebo raději v samostatném příspěvku.
quote:
Naprosto stejně tomu dle mého názoru bude i mikrosvětě.
Tak to si právě nemyslím. O atomu se také nejdříve předpokládalo, že elektrony obíhají kolem jádra jako planety kolem země. Ale tato představa musela být opuštěna, protože vedla k neřešitelným paradoxům. V současné době je spíš vhodné mluvit o energetických hladinách než o vzdálenostech pokud mluvíme o atomu. A s jinými problémy v mikrosvětě je to podobné. Právě problematizace pojmu prostor (ale i čas) v kvantové fyzice mne vedla k těmto úvahám.
quote:
Takže ty vzdálenosti jsou dány,ale my vše čím dány jsou neznáme. A to je problémem, který znemožňuje odpovědi i na další otázky.
To je právě ta otázka, jak jsou vzdálenosti vlastně dány. Já myslím, že spíše dohodou mezi lidmi a nikoliv "realitou".
quote:
V kosmu by snad bylo možné toto vypočítat i když si nedokáži představit jak. Snad bych začal od vztahu Země Měsíc, čili je zde hmota, vzdálenost, počet oběhů a třeba i gravitační polarita měsíce. Ta jistě také hraje roli, jinak by nebyl měsíc stále obrácen k Zemi jen jednou stranou.
Gravitace žádnou polaritu na rozdíl od elektromagnetismu nemá. Měsíc je k zemi obrácen stejnou polokoulí proto, že se zároveň s obíháním také otáčí. Důvodem proč se otáčí právě takto by mohl být jeho vznik. Jedna z nejlepších teorií vzniku měsícevysvětluje jeho vznik nárazem menšího tělesa do země, které vyrazilo část hmoty země do kosmu a ta se zformovalado současného měsíce. Díky tomu a díky zákonu zachování momentu hybnosti měsíc přejal od země část jejího momentu hybnosti o to zřejmě způsobilo, že jeho otáčení je se zemí "sladěno". (Tohle nevím, přesně, ale cítím, že to tak asi je.)
quote:
... A tak opakuji svou otázku, na kterou se nikdy nikdo ani nesnažil reagovat." Co drží planety a jejich měsíce na jejich drahách a co drží slunce na určité pozici v kosmu?" ...
Odpověděl Ti již Newton. Zopakuji tedy ve zkratce jeho vysvětlení svými slovy. 1. Pokud by na planety nepůsobila žádná síla, pak by se pohybovaly stále rovně a stále stejnou rychlostí. Nebo by stály. Je to jedno, protože to závisí na tom kdo se dívá. = Tomu se říká zákon setrvačnosti (1. Newtonův zákon) 2. Planety se vzájemně přitahují a tato "síla" závisí přímo úměrně na jejich hmotnostech a na nepřímo úměrně na druhé mocnině vzdálenosti (Newtonův gravitační zákon) 3. Kdyby se gravitace náhle vypnula, tak by se země pohybovala stále rovně a přestala by obíhat kolem slunce. Ale protože na ni působí přitažlivá síla směrem ke slunci, tak neustále padá směrem k němu a to ji odklání z jejího směru pohybu. 4. Když hodíš kámen dopředu před sebe tak poletí dopředu ale také bude postupně padat a nakonec spadne. Čím více (rychleji) ho hodíš, tím dále doletí. Představ si nyní, že ho hodíš tak daleko, že se mezitím povrch země začne zakřivovat, protože je to koule. Kdyby země byla placka, tak by kámen už dávno spadl na povrch, ale protože je to koule, tak sice spadne, ale povrch země se také propadne dolů. Když se ti podaří správně zvolit rychlost, tak začne kámen zemi obíhat jako družice. V atmosféře by ho nakonec zabrzdilo tření, ale ve velké výšce už je atmosféra tak řídká (nebo není), že tam družice vydrží velmi dlouho. Většinu družic je však potřeba čas od času posunout zpět na správnou dráhu, protože jsou atmosférou bržděny.
quote:
Odpověď na tuto otázku otevírá cestu k poznání odpovědí na otázky další.
To máš naprostou pravdu, také nám ta odpověď přinesla odpovědi na problematiku komet, na to jak vznikla sluneční soustava, na to jak funguje kliková hřídel, jak se staví vodní elektrárny, atd, atd. Ale také přinesla otázky, jako: Proč se stáčí perihélihum merkuru |
|
|
noemus
Grafoman
Czech Republic
1149 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 18:25:27
|
quote: Originally posted by Eduard Fiedler Máme zde dvě rozdílné teorie, které si kladou za cíl spojit Einsteinovu Obecnou teorii relativity a Kvantovou teorii pole, které byly po většinu času používány odděleně, v neextrémních situacích. Existují však situace, kde je třeba použít oba pilíře fyziky. Kupříkladu velký třesk nebo černé díry. V obou dvou jsme témeř bezmocní(u černých děr udělal před třiceti lety velký pokrok známý fyzik Hawking). Proto zde vzniká potřeba najít další teorii, která je bude sjednocovat a jak už jsem říkal, existují dva nejvlivnější směry.
Právě současné snahy najít sjednocenou teorii mne vedou k úvahám o prostoru a času (a nejen o nich, ale všechno se najednou napsat nedá)
quote:
Prvním a nejvýznamnějším jsou tzv. Strunové teorie, které pokládají elementrární částice za struny, a podle toho jak struna vybruje, tak takovou částici reprezentuje. Dále předpokládají vícerozměrný časoprostor, nejnovější M-teorie žije v 11ti rozměrech. Jenomže my vnímáme jen 3+1 rozměrů, neboť ostatní jsou svynuté do variety. Jeden z největších pokroků ve fyzice za posledních několik let byl tzv. Holografický princip, který zjednodušeně řečeno, říká, že existuje ekvivalence mezi dvěma různými geometriemi časoprostoru. To automaticky vyvolává otázku, zda je časoprostor něčím elementárním nebo ne?
O strunových teoriích (je jich více) i M-teorii, která je jejich zobecněním, díky níž je možné považovat strunové teorie za různé varianty téhož, vím. I o tom Holografickém principu už jsem četl. Mám ale pocit, že Tyto teorie problém který jsem nastolil neřeší. Protože všechny už předpokládají, že tu máme "prostoro-čas". Já ale hledám odpověď na ontologickou otázku, zda existují jen jsoucna a prostor a čas jsou jen sekundárními projevy jejich vztahů a vlastností. Nebo zda existují jsoucna a prostor a čas jsou jakýmsi dodatečným médiem v němž tse tato jsoucna vyskytují.
quote:
Druhou teorií je tzv. Kvantová smyčková gravitace. Ta popisuje přímo vznik času a prostoru z tzv. smyčkové sítě. Nechci jít do podrobna, neboť bychom se na tomto fóru mohli v tom velice lehce ztratit. V každém případě nepotřebuje žádné další rozměry, což se zdá být výhodné.
Tuto druhou teorii neznám, zkus to vysvětlit blíže a nebo sem dej nějaké vhodné odkazy (jsme teď líný googlovat)
quote:
A můj názor? Pojmy jako čas a prostor rozhodně nejsou elementární a vznikají až na pozadí něčeho dalšího, jako obraz na LCD televizoru.
Zkus to trochu rozvést. Když nejsou elementární, tak z čeho vyplývají. Nebo na základě čeho jiného jsou definované? |
Edited by - noemus on 15/05/2007 18:27:04 |
|
|
Ace Rimmer
Aktivní uživatel
318 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 18:57:14
|
quote: Originally posted by noemus ....Měsíc je k zemi obrácen stejnou polokoulí proto, že se zároveň s obíháním také otáčí. Důvodem proč se otáčí právě takto by mohl být jeho vznik. Jedna z nejlepších teorií vzniku měsícevysvětluje jeho vznik nárazem menšího tělesa do země, které vyrazilo část hmoty země do kosmu a ta se zformovalado současného měsíce. Díky tomu a díky zákonu zachování momentu hybnosti měsíc přejal od země část jejího momentu hybnosti o to zřejmě způsobilo, že jeho otáčení je se zemí "sladěno". (Tohle nevím, přesně, ale cítím, že to tak asi je.) ...
Já slyšel zajímavější teorii . A to , že vhledem k tomu , že měsíc nemá tvar ideální koule , dojde vlivem slapových sil k postupné synchronizaci otáčení měsíce s pohybem země . Měsíc tedy svou rotaci pomalu zpomaloval, enegrgii rotace předával např. oceánu ( ten se mírne ohříval) což za dlohou dobu co na sebe země a měsíc působí stačilo na synchronizaci co pozorujeme dnes .
_______________________ Motto: Všechno je jinak |
|
|
Oldow
Grafoman
1125 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 18:58:42
|
Noeme Vim, ze neni fer rozbihat diskusi na nekolika urovnich, ale neubranim se reagovat, zvlast kdyz se tu nic dalsiho nedeje. Budu ale strucny. Pokud budu postupovat ciste logicky, nedokazu vymyslet vubec nic. Nedokazu oduvodnit ani tu prihlouplou paku, ucivo sesty tridy. Kdyz budu uvazovat v beznem smyslu denni existence a budu si vhodne pomahat logikou, dokazu toho oduvodnit hodne, krome veci mimo mou zkusenost. Navic mi v techto oblastech chybi fakticke znalosti. Uvedom si mou pozici, kdyz mi rikas, ze existuje vice nez 3 (+1) rozmeru. Z hlediska bezneho premysleni je to nesmysl, z hlediska logiky je nesmysl bezne mysleni, nehlede na to ze logika na bezne urovni se ani nepostavi na nohy. Nedokazu se oddelit od sveho tela a bezne zkusenosti a dokaze to malokdo. Udelal jsem predtim tu chybu, ze jsem malokdo na zaklade statistickeho predpokladu totoznil s nikdo tady a tvrde te podcenil. Opravuji tedy na nikdo krom tebe a asi Eduarda (vitam). Uz se vam tady nebudu plest, shrnu to asi takto. Vubec nemam poneti o co tu jde.
|
|
|
rajis
Velmi aktivní uživatel
Czech Republic
517 Posts |
Posted - 15/05/2007 : 20:20:10
|
Ahoj,
budu reagovat postupně na jednotlivé body, ale žádné závratné myšlenky nečekejte....
1. kontakt - souhlasím s tím, že pocit prostoru nám dává dotyk. Co to filosoficky znamená, když se 2 jsoucna dotýkají nedokážu říct, protože si nejsem jistý smyslem té otázky. Ani moc nechápu co tím sleduješ. Potom co je to elementární částice? Můžu říct, že atom je elemntární částice? Nejspíš ne. Čistě teoreticky když bych měl mikroskop s miliardovým přiblížením, tak nejspíš uvidím spousta dalších částeček, které předtím prostě vidět nebyly. V tomhle ohledu mi připadne zajímavá teorie o vesmíru jako hologramu, která nám říká, že je jedno ať se díváme na zrnko písku nebo na planetu, vždycky se díváme na celek (akorát zmenšený).
2. myslím, že problém je právě to, že my NEVÍME jestli se v takové kouli třeba nenacházíme. Prostor je vždy jen jeden - a to ten ve kterém se právě nacházíme (z pohledu člověka aspoň). Nebo můžu říct, že prostor je všude a neexistuje nic ,,bezprostorového", tudíž jak říkáš, nemůžu být ani vně a uvnitř. Leč naše řeč nezná slovíčka, které by vyjadřovalo něco mezi vnějším a vnitřním. Myslím, že většina lidí si pod prostorem nejspíš představí nějakou ,,ohraničenou výplň".
|
Edited by - rajis on 15/05/2007 20:24:35 |
|
|
Miloslav Bažant
Ultragrafoman
Czech Republic
6254 Posts |
Posted - 16/05/2007 : 06:57:03
|
Ace Rimmere.
To co jsi napsal je mně bližší. Dodal bych však, že nejen oceánům, ale třeba i Zemskému jádru. Možná že se mýlím,ale já si myslím,že nic není jen tak samo od sebe,ale vše má svůj smysl a vytvořilo se tak, jak se vytvořit muselo. Myslím, že o gravitačních silách víme skutečně málo. Myslím, že zde nejde jen o Newtonovy zákony,ale celý komplex vzájemného působení gravitačních sil a to nejen v sluneční soustavě, ale i působení okolních slunečních soustav a vlastně celého kosmu jako systému. Pochopení podstaty tohoto vzájemného působení považuji za velmi důležité a otevírající cestu k řadě dalších poznání.
MB |
|
|
noemus
Grafoman
Czech Republic
1149 Posts |
Posted - 16/05/2007 : 08:55:55
|
quote: Originally posted by Ace Rimmer Já slyšel zajímavější teorii . A to , že vhledem k tomu , že měsíc nemá tvar ideální koule , dojde vlivem slapových sil k postupné synchronizaci otáčení měsíce s pohybem země . Měsíc tedy svou rotaci pomalu zpomaloval, enegrgii rotace předával např. oceánu ( ten se mírne ohříval) což za dlohou dobu co na sebe země a měsíc působí stačilo na synchronizaci co pozorujeme dnes .
Máš asi pravdu já jsem odpověď střelil od boku, nebyl jsem si jí jist a nechtělo se mi to někde zjišťovat. Také jsem ovšem přiznal, že si tím nejsem jist. Vysvětlení pomocí slapových sil rozhodně dává větší smysl. Díky, že jsi na to upozornil. |
|
|
noemus
Grafoman
Czech Republic
1149 Posts |
Posted - 16/05/2007 : 09:15:37
|
quote: Originally posted by rajis 1. kontakt - souhlasím s tím, že pocit prostoru nám dává dotyk. Co to filosoficky znamená, když se 2 jsoucna dotýkají nedokážu říct, protože si nejsem jistý smyslem té otázky. Ani moc nechápu co tím sleduješ. Potom co je to elementární částice? Můžu říct, že atom je elemntární částice? Nejspíš ne. Čistě teoreticky když bych měl mikroskop s miliardovým přiblížením, tak nejspíš uvidím spousta dalších částeček, které předtím prostě vidět nebyly. V tomhle ohledu mi připadne zajímavá teorie o vesmíru jako hologramu, která nám říká, že je jedno ať se díváme na zrnko písku nebo na planetu, vždycky se díváme na celek (akorát zmenšený).
Mikroskop, který já v této úvaze používám se občas nazývá "God-like position" = "Pohled z hlediska boha". Je to takový filosofický mikroskop a zároveň "makroskop", protože se mohu zaměřit i na vesmír jako celek. Je ovšem jasné, že tyto úvahy se netýkají "přesně" reality, ale spíše jde o jakési aproximace, či o úvahy o atributech, které reálným objektům přisuzujeme. Proč má smysl se ptát na dotek jsoucen? Právě proto abychom si mohli uvědomit, že ten pojem pro ně možná nemá smysl. A že bychom se tedy na jsoucna a potažmu tedy i na elementární částice, měli dívat jinak. Za elementární považuji takové částice, které (z pohledu "boha") již nemají další části. Mohli by tedy mít podobu hmotných bodů, nebo nehnotných bodů, nebo strun, či jiných primitivních objektů, mohli by dokonce být zcela negeometrické. Logicky nejjednodušší elementární částice, je taková částice, která nemá žádné atributy vyjma své existence. Která prostě jen je. Tu už není možné ani dělit ani jinak dál "pitvat" a je dokonce otázka zda by takové částice mohli mít mezi sebou nějaké vztahy - podle mne ne. Ale to už je podle mne úplně jiná úvaha ke které se možná v budoucnu dostanu v jiném topicu.
quote:
2. myslím, že problém je právě to, že my NEVÍME jestli se v takové kouli třeba nenacházíme. Prostor je vždy jen jeden - a to ten ve kterém se právě nacházíme (z pohledu člověka aspoň). Nebo můžu říct, že prostor je všude a neexistuje nic ,,bezprostorového", tudíž jak říkáš, nemůžu být ani vně a uvnitř. Leč naše řeč nezná slovíčka, které by vyjadřovalo něco mezi vnějším a vnitřním. Myslím, že většina lidí si pod prostorem nejspíš představí nějakou ,,ohraničenou výplň".
Podle mne je sporné právě to, že prostor je všude. Tj. i tam kde nic jiného než prostor není. To, že jsou pojmy uvnitř a vně, použité na prostor jako takový, nepatřičné je myslím pochopitelné. Ale důvodem proč to tak je není naše neschopnost se z tohoto prostoru vymanit. Ale spíš fakt, že prostor není "věc". A kdybych chtěl vážně provokovat, tak bych to zrátil na: prostor "není". |
Edited by - noemus on 16/05/2007 09:21:22 |
|
|
Miloslav Bažant
Ultragrafoman
Czech Republic
6254 Posts |
Posted - 17/05/2007 : 07:43:47
|
Noeme.
Jsi tak vzdělaný, že jistě budeš znát odpověď na tuto otázku. " Co vznikne, protne li nejsoucno jsoucno v úhlu devadesát stupňů?" Co myslíš že vznikne?
MB |
|
|
Topic |
|
|
|