www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Hranice vedomia...
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Sokrates2915
Nový uživatel

31 Posts

Posted - 06/03/2016 :  21:36:02  Show Profile  Reply with Quote
Možná si myslím, že by bylo dobré zauvažovat nad tím, co to hranice vědomí znamená, když tomu lépe porozumíme, o co se vlastně jedná, polemizovat o tom, debatovat, přemýšlet, porozumění o tom získat větší, o co se vlastně jedná. Myslím si, že bude asi více odlišných názorů na to, co to hranice vědomí je, jak to chápeme, když to dokážeme abstraktně uchopit, popsat to, dokážeme si představit, o co se jedná, snáze se nám bude hledat odpověď na to, na co se ptáme, protože tomu budeme více rozumět, pokud si pod tímto pojmem představujeme různé věci, odpověďi se mohou lišit, v podstatě bychom mluvili každý o něčem jiném. Myslím si, že je to těžký pojem k pochopení. A tak se zaměřit na definici tohoto pojmu - pochopit co to znamená hranice vědomí. Aby každý řekl svůj názor na to, co si pod tím představuje, myslím si, že názory se tedy budou lišit, a potom spíše hledat tu odpověď, o kterou stojíme. A ten, kdo bude mít nejpřesnější, nejadekvátnější odpověď, tak k té se přiklánět. Ale spíše prvně si pospat své myšlenkové pochody, své logické myšlenkové cesty, jak dospěji k pochopení tohoto slova. Co si o tom myslím, a svou myšlenkou cestu popsat a společně zpřesňovat naši objektivní představu skrze výměny našich jednotlivých názorů, našich subjektivních představ - schválně, jak my tady dokážeme být přesní a jak přesnou představu si o tom dokážeme udělat a na nějaké se možná i shodnout.

A abych začal. Tak se tedy budu snažit pochopit, co to hranice vědomí je. Co takhle, jestli jde dostat nějaké věci z nevědomí - je nevědomí vždycky v nevědomí? Že nevědomí nikdy nepřejde do vědomí a to co přejde do vědomí není naše nevědomí, že by nevědomí prostě nešlo dostat do vědomí?

jinak se bavíme o hranici - kdo to kdy někdy popsal - jaká je naše hranice natož, jak ji posunout? Já vůbec vlastně nevím, o čem je řeč, nemyslím si, že bych byl blbý, ale proto, že je to takový pojem tak těžko abstraktně uchopitelný a těžko vymezitelný, že je to až moc těžké.

Freud popisuje myslím vědomí, předvědomí, nevědomí

hranice vědomí - hranice znamená tedy nějaký limit ne? nějaké omezení, kam se dál až nedostanu

když si představím vědomí jako ohrádku.

Teď mě něco napadlo - není vědomí aktuální stav mysli?

Aha jo takto - o tomto se tu baví - možná jde tady o toto - jde tu o to - že vědomí si představit tak, že jak velká mozková činnost, či psychická se může odehrávat v jednom okamžiku - něco jako procesor - prostě kolik operací zvládne za daný časový úsek - dejme tomu vteřinu

tak vědomí by bylo to - nebo rozsah vědomí - by bylo to - jak v jednom daném okamžiku pojmout ve vědomí - jak velké množství - kolik toho - můžu ve vědomí mít za jednu sekundu - či jinak - jaká kvantita a kvalita procesů se může stát v mozku za 1 vteřinu dejme tomu

v podstatě jde o výkon

a myslím si, že tedy by to mohlo být tak - zvyšování výkonu mozku by se mohlo zlepšit tím, že když se dívám, tak asi zapojuji mozkovou část nějakou - prostě elektrické vzruchy

v různých situacích, v různých podmínkách mi fungují různé oblasti mozku

myslím si, že pro posunutí hranice svého vědomí se snažit zapojit více mozkové aktivity, tím, tím třeba, že v jednom momentu

jde tu o rozsah - tak si řekněme, že děláme určitou danou činnost a zapojujeme určitou laťku mozkové aktivity - v tu chvíli se pokusit o to, aby se zapojil mozek více - třeba jiné části mozku zapojit

možná je to dobré způsobem žonglování s 5 kuželkami, u toho zpívání v rytmu beethovena ode to joy přesně v té melodii a slova volit tak, aby to mělo logickou myšlenku, třeba řešit nějakou úlohu. Možná by se zapojilo více funkcí naráz - že u motorické oblasti by se zapojila oblast řeči. Nebo možná takovým způsobem nad tím přemýšlet - kombinovat různé mozkové aktivity naráz

tím se stane to, že když v jednom momentě dokážu vytvořit maximální mozkové úsilí na tuto úroveň, tak když do toho přidám činnost odlišující se zapojující jinout mozkovou oblast, tak to bude asi pro mozek náročnější a tréninkem, se to může zlepšit, že naráz se zvládá více věcí a tak se vytvoří vyšší výkon, možná by bylo dobré analyzovat jednotlivé činnosti, u kterých se zapojují které oblasti mozku a potom si podle toho kombinovat činnosti.

Tak by se možná zvýšil výkon mozku, že v jedné chvíli dokážu to i to.

Jinak mě osobně si myslím jde o to, abych našel pravdu o tom, o čem se bavíme, možná někdo má jiné cíle. Já rád najdu pravdu o tom, o čem je řeč, rád zkoumám. Nechci nikoho přesvědčovat o svém úsudku, jen aby byl jeden z mnoha. Ale aby byl. A nikoliv nebyl.

Myslím si, že s tím souvisí i to, že jsem vodnář. Můj osobní názor je ten, že ano.

Edited by - Sokrates2915 on 06/03/2016 21:38:53
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000