www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Etika, socialní a politická filosofie
 očekávám omluvu
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 22/08/2012 :  04:00:29  Show Profile  Reply with Quote
očekávám omluvu od člověka, který mi schválně ublížil svými řečmi.

když to nesplní, tedy neomluví se, tak z tohoto vyvodím, že to je další urážka a povedou z toho další důsledky.

co si myslíte vy o očekávání omluvy?

já jsem se setkala s tím, že pokud někdo ode mě očekával omluvu, zamyslela jsem se nad tím a většinou se omluvila.

podle mě očekávat omluvu je pro každého člověka individuální, a tudíž každý z nás má právo žádat od druhého člověka omluvu, pokud se cítí dotčen.

očekávat omluvu tedy beru jako sociální nutnost, kdy jeden dá najevo, že mu cosi v minulosti nevyhovovalo (tj. ten druhý přestřelil) a teď žádá kompenzaci ze způsobenou újmu onou slovní omluvou.

pokud k ní dojde, napadený člověk je ochoten napadajícímu člověku odpustit to, čím se proti němu v minulosti zprovinil, a tím tak dojde k vnitřní harmonii nejen on, ale i omlouvající se.

toto je jedno z morálních pravidel, která uznávám.

co si myslíte?

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 22/08/2012 :  09:35:43  Show Profile  Reply with Quote
axel, možná záleží na tom jestli si ta věc vůbec omluvu zaslouží. V tomhle by měly za člověka spíš mluvit činy a ne slova.

Pak bys mohla čekat omluvu za každou blbost, která tě nějak urazí. Já si myslím, že je to spíš výchovný prostředek k tomu jak si zajistit respekt u druhých lidí, ale když jde o vynucování, působí to spíš opačně.

Myslím, že ten zvyk vymyslel někdo, kdo měl o sobě přehnané mínění a neměl v rukou prostředky nebo schopnosti k tomu aby si dokázal ten respekt zajistit. Možná nějací šaolinští mniši, kteří kolem sebe staví spoustu pravidel jen proto, aby nic nemuseli dělat.
Go to Top of Page

kay
Aktivní uživatel

110 Posts

Posted - 22/08/2012 :  12:39:32  Show Profile  Reply with Quote
Já myslím Axel, že bys měla napsat konkrétněji, za co tu omluvu očekáváš. Ono se na internetových diskuzích mnohdy jedná o nedorozumění. Omlouvající by si zasloužil vědět, čím ti vlastně ublížil, ono to třeba vůbec nebylo schválně a je možné, že to neví.

Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 22/08/2012 :  13:03:12  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kay

Já myslím Axel, že bys měla napsat konkrétněji, za co tu omluvu očekáváš. Ono se na internetových diskuzích mnohdy jedná o nedorozumění. Omlouvající by si zasloužil vědět, čím ti vlastně ublížil, ono to třeba vůbec nebylo schválně a je možné, že to neví.





tak samozřejmě, že omlouvající toto ví, mě spíš zajímá váš postoj k vyžadování omluvy jako takové.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 22/08/2012 :  13:03:34  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01
co si myslíte vy o očekávání omluvy?

o očekávání omluvy si nemyslím nic moc - to je individuální
snad jen to, že je v zájmu toho, kdo omluvu očekává, omluvu nevynucovat, protože vynucená omluva je neupřímná - a k čemu taková omluva? (jen je to efektivní způsob, jak druhého pomalu učit lhát)

na druhé straně jisté (přiměřené!) trvání na omluvě může znamenat, že je požadováno, aby se ten, kdo se má omluvit, nad svým chováním zamyslel. Ovšem takový způsob není vhodný, lepší je si o tom promluvit normálně (a ne tak, že někdo dělá uraženýho do doby než se druhý neomluví), protože vynucováním se zvyšuje pravděpodobnost, že druhý prvému začne lhát (omluví se a přitom necítí vinu, omluva je tedy formální a bezcenná)


omluva by měla vždy sdělovat dvě věci:
1. že člověka mrzí to, kam jeho chování vedlo
2. že se člověk v budoucnu dobrovolně vynasnaží, aby se to opakování neopakovalo

Bohužel, lidem stačí k tomu, aby se dobrovolně omluvili, obvykle jen první důvod. To pak snižuje vypovídací schopnost omluvy, protože pak jsou zde lidi, co se jen stále omlouvají (až jsou přeborníky v omlouvání se), ale nic se neděje, bez sebemenších zábran se příště opět chovají netolerovatelně.

K čemu je omluva bez příslibu změny? Snad jen k pofoukání zraněného ega... (neříkám, že to někdy není potřeba..ale měly by to být výjimky).
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 22/08/2012 :  13:08:36  Show Profile  Reply with Quote
nevím, ale člověk nemusí mít schopnost ovlivnit své chování, tj. měl by se druhým omlouvat za ně stále. horší než omlouvat se stále mi připadá neomluvit se nikdy a vůbec a neuznat vlastní chybu.
o "foukání ega" a "prostředku k manipulaci" si myslím svoje, neboť zrovna toto morální pravidlo uznávám jako platné.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"

Edited by - axel01 on 22/08/2012 13:09:49
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 22/08/2012 :  13:17:07  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by neronis

axel, možná záleží na tom jestli si ta věc vůbec omluvu zaslouží. V tomhle by měly za člověka spíš mluvit činy a ne slova.

Pak bys mohla čekat omluvu za každou blbost, která tě nějak urazí. Já si myslím, že je to spíš výchovný prostředek k tomu jak si zajistit respekt u druhých lidí, ale když jde o vynucování, působí to spíš opačně.




zkus brát omluvu jako jistý druh seberexlexe omlouvajícího se. je pravda, že omlouvat se za "každou blbost" není efektivní, ale stejně mám dojem, že pokud ty sám někdy budeš požadovat omluvu za něco, co tě třeba urazí na cti (nevi, co, můžeš si představit něco, co tě v minulosti urazilo), tak se ti nebude líbit, že druzí odmítají omluvu učinit a mají tisíc výmluv, proč to není možné. já neříkám že omlouvat se za každou blbost je nutnost, ale říkám, že omluvit se někdy aspoň za něco by měla patřit k té sebereflexní výbavě každého člověka.

zaujalo mě to, jak jsi psal, že by měly mluvit spíš činy než slova, ale v případě omluvy, nevím co tím máš přesně na mysli.


_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 22/08/2012 :  13:20:10  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kirmakX6on
protože vynucováním se zvyšuje pravděpodobnost, že druhý prvému začne lhát (omluví se a přitom necítí vinu, omluva je tedy formální a bezcenná)

k tomu dodám ještě dvě věco

1. nutit druhého, aby cítil něco, co necítí, je absolutně ten nejlepší způsob, jak ho naučit lhát (vím ze zkušenosti s vlastní mamkou)

2. nutit druhého, aby změnil své chování jde i bez vyžadování omluvy (dokonce to jde mnohem lépe - zatímco vyžadování omluvy vede často k dlouhým hádkám o tom, kdo co zavinil nebo nezavinil, když někdo prostě asertivně vyžaduje, že nějaké chování mu nevyhovuje, nelze na tom moc co zpochybnit...tudíž se omezuje prostor pro neplodnou hádku)

tak jo, toť vše :-)
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 22/08/2012 :  13:34:38  Show Profile  Reply with Quote
kirmaku, to není k tématu. já do ničeho nikoho nenutím. já omluvu pouze vyžaduju a na tom člověku je, aby si to uvědomil a omluvil se, když ví proč.

pokud to ten člověk tak necítí nebo neví, za co se omlouvat, tak v tomto případě, který mám já (hodně urážek na mojí osobu a neuvěřitelné shazování vztahu mezi touto osobou a mnou), budu asi nucena zvážit vůbec náš vztah mezi námi a raději s tou osobou přerušit kontakt, pokud si neuvědomí svou chybu...

a nevím, proč by mi omlouvající se měl lhát....snad ví co udělal špatně, tak taky ví, že se za to má omluvit... že lžeš ty, rozhodně nelze aplikovat plošně!

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"

Edited by - axel01 on 22/08/2012 13:35:08
Go to Top of Page

kirmakX6on
Aktivní uživatel

327 Posts

Posted - 22/08/2012 :  13:53:35  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01

kirmaku, to není k tématu. já do ničeho nikoho nenutím. já omluvu pouze vyžaduju a na tom člověku je, aby si to uvědomil a omluvil se, když ví proč.
já psal obecně - že ty nikoho do ničeho nenutíš je možné, ovšem z mé zkušenosti si lidi velmi často omluvu vynucují - pokud čtenáři tohoto fóra nikoliv, tleskám jim !

psal jsem tedy obecně o omluvě a omlouvání se - ve společnosti
nepsal jsem o tvém konkrétním osobním problému s daným člověkem

filosofické fórum není určeno k řešení osobních problémů - k tomu jsou vhodná fóra o lidských vztazích, kde napíšeš konkrétní problém konkrétně, je tam více lidí a oni poradí

má reakce taky nepatří jen tobě, ale všem, včetně mě samotného


quote:
Originally posted by axel01
že lžeš ty, rozhodně nelze aplikovat plošně!

jo tak to je odvážný a optimistický tvrzení

kdyby mi jel rychlej internet, vygooglil bych nějakou studii, kde v dotazníku lidi odpovídali, jak často lžou...
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 22/08/2012 :  14:09:02  Show Profile  Reply with Quote
kirmaku,
JEN NE ŽÁDNÉ DALŠÍ STUDIE. z tebe se taky poslední dobou stává druhej Míla Bažant.

a lhaní určitě není myšleno lhaní jako když tiskne, ale spíše menší společenské lži. pochybuju že mezi ně patří zrovna omluva.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 22/08/2012 :  16:39:35  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axel01



zkus brát omluvu jako jistý druh seberexlexe omlouvajícího se.

...

jak jsi psal, že by měly mluvit spíš činy než slova, ale v případě omluvy, nevím co tím máš přesně na mysli.



Jako sebereflexe mi přijde spíš lepší, když takový člověk vyjde druhému zase v jiné situaci v něčem vstříc, což by třeba normálně neudělal.

Omluva jako druh sebereflexe myslím znamená, že dotyčný absolutně popírá své původní motivy. Přitom je myslel vážně nebo třeba dobře, jenom reakce na ně nebyla očekávaná.
A takových situací je naprostá většina, měl by pak člověk dělat ze sebe úplného pitomce? Omluvou říkáš, že všechno, co jsi pro tu chvíli udělala bylo špatně a příště se budeš řídit už tím, co neuráží dotyčného.

Já se třeba omluvím, když kolemjdoucímu omylem šlápnu na nohu nebo koupím nevhodný dárek. To nevyžadovalo nějakou hlubší angažovanost, ale když jde o něco složitějšího, většinou do toho zapojím i svůj zájem a kdyby po mě v takovém případě někdo chtěl omluvu, příště už neudělám nic nebo na něj seru.

Kdyby mě podvedla třeba holka a omluvila se tak, že ji to budu věřit, je to podle mě adekvátní, protože svoje předchozí chování úplně popřela. Když to bude za rozlité kafe na kalhotech, je to stejné. Ale jestli jí připadalo, že jsem třeba už dva dny v lihu a je to na mě znát, tak po ní nebudu chtít omluvu za všechny ty vylité lahve, protože mi tím chtěla vlastně nějak prospět a zapojila do toho svůj zájem.

No a pak myslím následuje zneužití, ale to už je komplikovanější.
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 26/08/2012 :  02:57:24  Show Profile  Reply with Quote
neronisi, nešlo mi o to vyjmenovat bezmezné množství příkladů
jenom říkám, že omluva, pokud ji někdo vyžaduje, je dobré řešení
člověku, který se omluví, to nic neudělá a ten druhý, pokud už omluvu vyžaduje, se asi cítil dotčen.
quote:


A takových situací je naprostá většina, měl by pak člověk dělat ze sebe úplného pitomce? Omluvou říkáš, že všechno, co jsi pro tu chvíli udělala bylo špatně a příště se budeš řídit už tím, co neuráží dotyčného.


s tím naprosto souhlasím, ovšem s tím rozdílem, že si nemyslím, že by člověk omlouvající se ze sebe dělal pitomce. a taky se může omluvit za právě to chování, které se druhého dotklo a nemusí se přitom vzdát vlastního názoru. stejně tak by se příště MĚL zařídit tak, aby dotyčného neurážel, neboť jinak s ním nemůže přijít do společné interakce. pak přichází to, co popisuješ, čili přerušení kontaktu.

jinak pod čarou, já třeba jako urážku vůbec neberu nadávky do idiotů, kreténů, volů a debilů, protože se mi tím snaží ten člověk něco říct. dokonce pod tím může myslet konkrétní věc. daleko víc mě uráží to, když se člověk chová moc "chytře" nebo přemoudřele, anebo jako ten, který jednoho dne "spasí svět". nebo mi prostě dává najevo, že je za každé situace ten lepší (jak aristokrat). takové ty profláklé obecné nadávky do zvířectva apod. mohou být celkem k užitku.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"

Edited by - axel01 on 26/08/2012 02:59:00
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 26/08/2012 :  10:58:47  Show Profile  Reply with Quote
jako třeba když si někdo neuklízí, tak mu řekneme, že je malý čuník. Pak už se asi omlouvat nemusí
Go to Top of Page

axel01
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
785 Posts

Posted - 30/08/2012 :  07:50:58  Show Profile  Reply with Quote
pokud je čuník, tak mu to řekneš a je na něm, aby posoudil, zda je to pravda nebo ne. pokud bude trvat na tom, že není čuník a bude požadovat tvou omluvu, ale ty budeš vědět,že je pravda na tvé straně, tak se neomluvíš. když si tím ale nebudeš jistý, popř. on dokáže, že čuník není, tak by ses omluvit měl.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 30/08/2012 :  17:53:53  Show Profile  Reply with Quote
myslím, že jednodušší je neříct nic, aspoň nemusím jít příkladem a uklízet po sobě pořád i já ;)

Edited by - neronis on 30/08/2012 17:54:13
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000