www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Etika, socialní a politická filosofie
 Podobnosti mezi Nietzschem a Stoiky
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

elx
Aktivní uživatel

Czech Republic
155 Posts

Posted - 05/12/2011 :  12:12:57  Show Profile  Reply with Quote
Zdravím, otázka je jasná. Vidíte mezi filosofií stoické školy a mezi filosofií friedricha nietzscheho nějaké podobnosti či propojení? Díky.

µ???????
Aktivní uživatel

Czech Republic
295 Posts

Posted - 06/12/2011 :  02:43:30  Show Profile  Reply with Quote
Je to jako srovnávat jabka a hrušky - i ty totiž mají cosi společného:

Bez tebe, bože, se neděje nic na této zemi,
aniž v posvátné eterné výši, ni v hlubinách moře,
nic leč to, co konají zlí, jež nerozum vede;
avšak ty jsi s to i nevhodné učinit vhodným,
neladné uvést v soulad, a nemilé milé je tobě.
Tak totiž v jednotu vše si sloučil, dobré i špatné,
takže jest jediný řád všech věcí, trvalý, věčný.
Tomu se snaží uniknout ti, kdo z lidí jsou špatní.


srovnej s

Dobro i zlo a slast i strast a já i ty - barevným dýmem se mi zdálo to vše před stvořitelskýma očima. Tvůrce chtěl odvrátiti od sebe zraky své - tu stvořil svět.
..
Tento svět, věčně nedokonalý svět, odraz věčného rozporu a odraz nedokonalý, zdál se mi kdysi zmámenou slastí svého nedokonalého tvůrce.
..
Ach bratří, ten bůh, jejž jsem stvořil, byl výtvorem člověka, byl šílenstvím člověka, jako všichni bohové!

Člověkem byl a jen ubohým kusem lidství a "já": z vlastního popelu a žáru mi vzešlo to strašidlo, a věru! Nepřišlo mi z onoho světa!

Go to Top of Page

elx
Aktivní uživatel

Czech Republic
155 Posts

Posted - 06/12/2011 :  10:58:42  Show Profile  Reply with Quote
Metanoia: Já vim, že na první pohled se to zdá oboje neslučitelný, ale čim víc se do těhle dvou "směrů" ponořuju, tim víc společnejch prvků se mi ukazuje... nebo se mi to alespoň tak jeví.

Neřikám, že to uplně splývá, ale prvky odvahy, askeze, duševní aristokracie, individuální síly, čehosi co překonává sebe samo, a to v odstupu dvou tisíc let, to tam prostě je. Jde mi o ten finální "produkt". Hoď do davu někoho, kdo se řídí podle Nietzscheho filosofie a někoho, kdo žije v souladu se stoickou tradicí a jsem si jistej, že je díky jejich síle "nepřehlídneš". Oboje směřuje k určitý duševní nezlomnosti.
Go to Top of Page

pet_kroku
Aktivní uživatel

168 Posts

Posted - 06/12/2011 :  14:59:37  Show Profile  Reply with Quote
to elx

"Chcete žít "podle přírody" ? Ach, vy ušlechtilí stoikové, jak šalebná jsou to slova ! Představte si bytost, jako je příroda, bez míry rozhazovačnou, bez míry lhostejnou, bez záměrů a ohledů, bez slitování a spravedlivosti, plodnou a pustou a nejistou zároveň, představte si indiferenci samu jako moc - jak byste mohli podle této indiference žít ? Žít - není to právě touha být jiný, než je tato příroda ? Není život hodnocením, vybíráním, nespravedlností, omezeností, touhou být diferentní ? A za předpokladu, že váš imperativ "žít podle přírody" znamená v podstatě "žít podle života" - jak byste mohli jinak ? Proč dělat princip z toho, co sami jste a čím být musíte ? - Vpravdě se věci mají úplně jinak : zatímco nadšeně předstíráte, že kánon svého zákona čtete z přírody, chcete něco opačného, vy podivní herci a sebeobelhávači ! Vaše pýcha chce přírodě, dokonce i přírodě, předepisovat a vnucovat vaši morálku, váš ideál ; požadujete, aby byla přírodou "podle stoy", a chtěli byste všechno bytí učinit bytím k vašemu vlastnímu obrazu - jako nesmírné a věčné oslavení a zobecnění stoicismu ! Celou svou láskou k pravdě nutíte sami sebe tak dlouho, tak úporně a hypnoticky strnule vidět přírodu falešně, to jest stoicky, až ji už jinak vidět nesvedete - a jakási propastná domýšlivost vám nakonec ještě vnuká naději vpravdě šílenou, že jelikož dokážete tyranizovat samy sebe - stoicismus je tyranství vůči sobě -, je možné tyranizovat i přírodu : což není stoik částí přírody ?... Ale to je stará věčná historie : co se tehdy přihodilo stoikům, děje se i dnes, jakmile nějaká filosofie začne věřit v sebe samu. Vždycky tvoří svět ke svému obrazu, nemůže jinak ; filosofie je tento tyranský pud sám, nejduchovnější vůle k moci, ke "stvoření světa", ke causa prima."(F.Nietzsche - Mimo dobro a zlo, str. 5 tu http://radicalrevival.files.wordpress.com/2011/01/nietzsche-f-mimo-dobro-a-zlo.pdf)

P.


Edited by - pet_kroku on 06/12/2011 15:01:15
Go to Top of Page

elx
Aktivní uživatel

Czech Republic
155 Posts

Posted - 06/12/2011 :  16:00:31  Show Profile  Reply with Quote
pet_kroku: Jsem si vědom, že se Nietzsche v tomhle ohledu proti stoikům stavěl a kritizoval je za to. Přesto je jejich vliv - když například čteš Tak pravil Zarathustra - značnej. Pohled na soucit, žárlivost a vůbec všechno, co nás nějakym způsobem vnitřně ovládá, podmaňuje či oslabuje, to oba "směry" odvrhují. Nietzsche například stejně jako Seneca utíkají do samoty, aby se zocelili, aby meditovali vzdáleni názorům davu... Takže, přestože tvrdí, že žít v souladu s přírodou je hloupost, po vzoru stoiků do ní utíká. Samozřejmě chápu jeho kritiku, taky si myslim, že stavět to jako princip je zbytečný.
Go to Top of Page

pet_kroku
Aktivní uživatel

168 Posts

Posted - 06/12/2011 :  16:34:49  Show Profile  Reply with Quote
to elx

to je právě ten rozdíl, který zdá se mi nevnímáš, ale který je právě již v tomto kousku tak krásně vyjádřený, že je mi až líto ho dovysvětlovat. Nietzsche právě stoikům vyčítá, že nežijí podle přírody. Stoikové byli nejvíce pyšní na to, jací jsou, tedy má to, jak se zkrotili, to je jejich krocení přírody, jejich vnucování zákonů přírodě, ale Nietzsche sám sebe nekrotí, jeho řešení je být zcela ve shodě s přírodou, s životem, s vůlí k moci. Zároveň, pokud jde o odvrhování toho, co člověka vnitřně ovládá, u Nietzscheho je na spoustu místech zdůrazněna ta skutečnost, že člověka vždy bude něco ovládat, vždy bude něčemu podléhat a Nietzsche učí vybírat si čemu a kdy podléhat, učí výběru. U něj není žádná možnost zcela zapovězená, ani soucit, ani žárlivost, nic. Jen tak je totiž možné vytvořit napětí, které žene k dalšímu vývoji, tím, že jsou vždy dvě protichůdné strany, z nichž ani jedna nezanikne. Když něco odvrhuje, neznamená to, že jindy právě to není ta správná volba. Zlý člověk ukazuje svou individualitu tím, že je schopný konat dobro a obráceně.


P.
Go to Top of Page

elx
Aktivní uživatel

Czech Republic
155 Posts

Posted - 06/12/2011 :  18:08:28  Show Profile  Reply with Quote
pet_kroku: Díky za objasnění. :)

Zřejmě opravdu nemá smysl tyhle dvě filosofie spojovat jen na základě určitejch podobností. Když se na to teď dívám přes tebou nasazený brejle flexibility, je stoa oproti Nietzschemu opravdu dogmatická.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000