www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Filosofie vědy, metodologie
 Středověká sémiotika
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Scholipeta
Nový uživatel

3 Posts

Posted - 17/06/2009 :  11:19:15  Show Profile  Visit Scholipeta's Homepage  Reply with Quote
Zdravím,

rád bych se zabýval některými tématy středověké sémiotiky. Chtěl bych se zeptat, jestli je vhodnější pustit se do Augustina, nebo do pozdních scholastiků (Roger Bacon, Vilém z Ockhamu apod.).

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 19/06/2009 :  07:06:32  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Scholipeta.

Vítám tě mezi námi a zdravím.
Chceš se zabývat n ě k t e r ý m i tématy. Jenže jsi nenapsal kterými, což je zde dost podstatné.Semiotika je dost rozsáhlá věda zabývající se znaky. Jenže znaky se zabývá i linguistika a řada dalších oborů. Nejdříve tedy musíš vědět,čím se chceš zabývat a poté zvolit autora který se právě tím zaobítá.

MB
Go to Top of Page

Scholipeta
Nový uživatel

3 Posts

Posted - 21/06/2009 :  20:11:12  Show Profile  Visit Scholipeta's Homepage  Reply with Quote
Je pravda, že jsem se při formulování otázky vyjádřil poněkud nemotorně - pokusím se to napravit. :)

Zatím jsem v heuristické fázi - zkoumám dostupnost relevantních pramenů v češtině (resp. v angličtině) - zatím mám pocit, že k Augustinovi-"sémiotikovi" je v češtině relativně obsáhlá literatura (alespoň překladová), k pozdní scholastika naopak (kromě úryvků z Ockhamovy Sumy logické a Baconova De signis, které slibuje vydat OIKOYMENH). Právě takto jsem směroval dotaz - je vhodnější zůstat u Augustina, nebo se pustit do (v našem prostředí málo probádané?) pozdní scholastiky?
Existuje v češtině nějaká původní studie zabývající se středověkou sémiotikou? Specializuje se na to nějaký akademik?
Go to Top of Page

Scholipeta
Nový uživatel

3 Posts

Posted - 20/01/2010 :  19:31:10  Show Profile  Visit Scholipeta's Homepage  Reply with Quote
Díky epoché zde (ne)přítomných jsem prozkoumal různé zdroje a jsem nyní způsobilý odpovědět si na vlastní otázky sám.
Go to Top of Page

IPC
Aktivní uživatel

France
235 Posts

Posted - 25/01/2010 :  23:23:33  Show Profile  Reply with Quote
urcite zacni u svateho Augustina, ale pokud mas cas tak zacni u Aristotela dile o interpretacich, dopravezeny cetbou komentare svateho Tomase. To ti da nezbytny zaklad pro pochopeni problemu.
Nasledne pokud nemas moc nabozenskou kulturu, je potreba se zajmat o probleme svatosti, protoze je to tam kde se odrazi cely problem: k cemu svatost odvolava: je to znameni nebo skutecnost? Nasledna kritika Guillaume d'Ockam ale take luthera a dalsich

K celemu problemu semontiky ve stredoveku je dobre se seznamit s praci Allain de Lily ktery preklada novou gramatiku
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000