www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Filosofie vědy, metodologie
 Středověká sémiotika

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
Scholipeta Posted - 17/06/2009 : 11:19:15
Zdravím,

rád bych se zabýval některými tématy středověké sémiotiky. Chtěl bych se zeptat, jestli je vhodnější pustit se do Augustina, nebo do pozdních scholastiků (Roger Bacon, Vilém z Ockhamu apod.).
4   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
IPC Posted - 25/01/2010 : 23:23:33
urcite zacni u svateho Augustina, ale pokud mas cas tak zacni u Aristotela dile o interpretacich, dopravezeny cetbou komentare svateho Tomase. To ti da nezbytny zaklad pro pochopeni problemu.
Nasledne pokud nemas moc nabozenskou kulturu, je potreba se zajmat o probleme svatosti, protoze je to tam kde se odrazi cely problem: k cemu svatost odvolava: je to znameni nebo skutecnost? Nasledna kritika Guillaume d'Ockam ale take luthera a dalsich

K celemu problemu semontiky ve stredoveku je dobre se seznamit s praci Allain de Lily ktery preklada novou gramatiku
Scholipeta Posted - 20/01/2010 : 19:31:10
Díky epoché zde (ne)přítomných jsem prozkoumal různé zdroje a jsem nyní způsobilý odpovědět si na vlastní otázky sám.
Scholipeta Posted - 21/06/2009 : 20:11:12
Je pravda, že jsem se při formulování otázky vyjádřil poněkud nemotorně - pokusím se to napravit. :)

Zatím jsem v heuristické fázi - zkoumám dostupnost relevantních pramenů v češtině (resp. v angličtině) - zatím mám pocit, že k Augustinovi-"sémiotikovi" je v češtině relativně obsáhlá literatura (alespoň překladová), k pozdní scholastika naopak (kromě úryvků z Ockhamovy Sumy logické a Baconova De signis, které slibuje vydat OIKOYMENH). Právě takto jsem směroval dotaz - je vhodnější zůstat u Augustina, nebo se pustit do (v našem prostředí málo probádané?) pozdní scholastiky?
Existuje v češtině nějaká původní studie zabývající se středověkou sémiotikou? Specializuje se na to nějaký akademik?
Miloslav Bažant Posted - 19/06/2009 : 07:06:32
Scholipeta.

Vítám tě mezi námi a zdravím.
Chceš se zabývat n ě k t e r ý m i tématy. Jenže jsi nenapsal kterými, což je zde dost podstatné.Semiotika je dost rozsáhlá věda zabývající se znaky. Jenže znaky se zabývá i linguistika a řada dalších oborů. Nejdříve tedy musíš vědět,čím se chceš zabývat a poté zvolit autora který se právě tím zaobítá.

MB

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000