www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Existuje a lze podle Vás dokázat nekonečno?
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 11/06/2009 :  07:45:06  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
Pánové.

Budoucnost je možno analyzovat pouze tehdy, stane li se minulostí. Teprve tehdy mohou být k dispozici všechny informace které k danému stavu vedly. Je to tak trošku jako o kulečníku. Skušený hráč dokáže předpovědět jak bude každá koule reagovat na daný podnět a dokáže zvolit učitou sílu úderu, smět i faleš. Někdy však stačí zrnko prachu či závan vzduchu a výledek je jiný.Teprve stane li se tato bodoucnost minulostí, je možno analyzovat tento stav a co k němu vedlo se všemi aspekty. Džíve nikoliv,protože nikdo nemůže předvídat,že někdo otevře dveře , dojde k průvanu a daná koule změní směr. Kdyby s tímto někdo počítal díky skuešenosti a úder tomu přispůsobil,pak by příkladně nikdo ty dveře neotevřel a koule by směr nezměnila. A tak je tomu se vším. Jedinou a nereálnou cestou k předvídání budoucnosti je vševědoucnost. Lidská mysl však má díky slovu schopnost analyovat minulost a porovnávat toto s důsledky,které byly budoucností,ale staly se minulostí. Právě s tohoto vychází mylná představa,že je možné budoucnost předvídat při dostatku informací z minulosti.

MB
Go to Top of Page

okref
Velmi aktivní uživatel

672 Posts

Posted - 12/06/2009 :  07:57:46  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rzwald

je nutné rozlišovat dvě věci:

1. zda existuje náhoda (+ co je to náhoda)
2. zda je možné předpovědět budoucnost (+ a jak přesně ji lze předpovědět)

..zdá se mi, že to v diskuzi splývá. Determinismus...ve významu takovém, v jakém býval chápán...je zcela přesvědčivě dneska vyvrácen. I kdybychom měli dokonalou znalost systému, z principu bychom jej nedokázali předpovídat.

Diskuze o náhodě jako takové (v mém chápání jevu bez příčiny) je samozřejmě něco jiného.



Slovo náhoda není vhodné používat. Z toho důvodu, že náhodnost se jaksi už vztahuje na dané jevy. U daného jevu lze vždy najít odpovídající příčinu. Je srozumitelnější používat slovo "svobodná tvorba" nebo autonomie nebo prostě svoboda. "Náhoda" je také možné používat, ovšem pak se tím myslí následek autonomní příčiny(=první příčiny [když ríkám první, je to trochu zavádějící, protože na takovou příčinu se nevztahuje žádná pořadovost ani čas]).

Edited by - okref on 12/06/2009 07:59:56
Go to Top of Page

travis
Nový uživatel

1 Posts

Posted - 13/06/2009 :  15:23:05  Show Profile  Reply with Quote
Myslím si že lidé přemýšlí o slově nekonečnu jako vyjádření nikdy nekončící věci za určitý podmínek (zmiňovaný slepený papírek) nebo nekonečno, které není ničím ohraničeno. Jenže jak víme, naše schopnosti jednotlivce jsou ohraničeny. Náš zrak je omezen světlem a molekulami oka, vědomost počtem mozkových buňek, sluch, hmat, vše, co dosud používáme nedokáže naplnit nekonečno. Ani takové nástroje jako počítače ne, které používáme k uvědomění našeho okolí pro náš mozek.

Přemýšlel jsem o tom, a došel jsem k závěru, že toto absolutní ničím neohraničené nekonečno může existovat, ale člověk jej nikdy nedosáhne jeho hledáním.

Říkalo se, že je něco až na konci světa. Lidé se s tím ale nikdy nedokázali smířit. Vždycky provedli úsilí proto, aby zbourali imaginární zdi.

Zachází to ale dál. Nekonečno je taky něco, čeho se snažíme dosáhnout láskou a plozením dětí, pokud by jsme ho nalezli, jaký by pak měl smysl života? Smysl zítřejšího dne by samozřejmě byl, ale proč bychom jsme šli dopředu, pokud by tam na nás nic nečekalo?

Možná že to je ale jen naše vlastnost, která způsobila, že jsme stále v evoluci ve hře. A jen my jsme to něco, kam právě směřujeme nazvali nekonečnem.

Pak je tady hrůza z toho, že celý život začal jen proto, abychom jsme se spojili jako prach a stali součástí celého vesmíru. Proč to ale člověku nezní sympaticky? Protože má mnoho přesvědčivých důkazů o tom, že ten člověk už není. A teď pozor: Nekonečno nám dává víru v to, že naše konečné chápání neporozumí tomu, co se s tím člověkem stalo. Stále máme naše konečené molekuly mozku a vidění, nikdy nedosáhneme tolika informací abychom zaručili, že ten člověk žil a právě přestal existovat.

Nekonečno nás drží při životě a současně je pro nás bezvýznamná. Představme si vesmír. I dnes máme vědomosti, které jsou pro nás bezvýznamné, ale je to naše cesta, svítíme si na ni. Když zjistíme kde všechno končí, nemáme motivaci k tomu konci dojít?

Z toho usuzuju, že náš boj o život je nekonečný. Z pohledu druhého člověka ne, ale z našeho pohledu, kdy si nedokážeme uvědomit to že jsme po smrti (můžeme si uvědomit jen to že umíráme), máme z našeho pohledu nekonečný život. A myslím, že tohle je klíč k otázce nekonečna.

Edited by - travis on 13/06/2009 15:29:14
Go to Top of Page

Miloslav Bažant
Ultragrafoman

Czech Republic
6254 Posts

Posted - 14/06/2009 :  10:20:46  Show Profile  Visit Miloslav Bažant's Homepage  Reply with Quote
travisi.

Vítám tě mezi námi.
Vyjádřil jsi nekonečno prostoru, nekonečno času a což je zajímavé, nekonečno představy lidského života. V tomto jsem trošku na rozpacích. Kdyb znal člověk čas konce svého života,stal by se život peklem a ztaril by pro člověka smysl. To ano. Jenže člověk si končnost svého života dokáže díky slovnímu myšlení vyvodit,čili si ten konec uvědomuje,jen neví, kdy nastane. Nyní již není možno hovořit vv rozměru celku,ale je třeba lidi rozdělit do skupin. Mladí lidé většinou přijímají život jako nekonečný a je to tím, že o konci života nepřemýšlí. Staří lidé o konci života více přemýšlí s opět je možno rozdělit je minimálně do dvou skupin. Jedni přijímají konec života jako cosi negativního, nejvyšší stupeň nepříjemna a vzniká v nich strach ze smrti (uvědomují si konec) Jiní a mezi ně patřím i já si kkonečnost svého života také uvědomují,ale uvědomují si,že smrt je rovna nule,čili že nebudou myslet, vzpomínat a uvědomovat si,že život skončil. Tím strach ze smrti mizí a člověk žije jako nsmrtelný až do chvíle smrti. Takže je zde více variant a jsou různé a odporují si. Jsou i mladí lidé,kteří si s myšlenkami o konečnosti svého života pohrávají a mnohdy je to důsledkem víry,či život ohrožující choroby. Takže universálnost zde neexistuje a dalo by se říci, že kolik je lidí, tolik je názorů a různých přístupů k otázce konečnosti života.
Člověk si nekonečno pojmenoval a hledá pro toto slovo definici,aby toto mělo v myšlení svůj přesný smysl. Jak jsi napsal, toto slovo vyjadřuje stav neuchopitelný smysly a potažmo i myšleením. Představa neokonečna je nereálná. To co není možné v myšlení díky neuchopitelnosti přesně definovat, není možné ani dokázat. Jsou zde však dva proklady a jeden z nich musí být pravdivý. ´Konečno je stavem uchopitelným a proto je možno si je představit. Může být vesmír konečný? Každé končno má svůj konec, každý konec má svůj začátek i konec,za kterým musí zákonitě následovat konec konce, který je tohoto začátkem a tak by to pokračovalo do nekonečna. Vesmír tedy nemůže být konečný a to je důkaz platnosti nekonečna. Platnou veličinou je tedy nekonečno a každé konečno je jeho součástí. Je li vyloučena platnost jedné veličiny,která je opakem druhé a více možností zde není,pak je toto důkazem platnosti veličiny druhé.
Náš život je konečnem,které v souhrnu všech konečen tvoří nekonečno života. Náš život je tedy součástí nekonečna života.
Jenže si skus představit,že se k Zemi blíží obří asteroid a je zcela jasné, že´dojde k setkání se Zemí a následkem toho zmizí na Zemi veškerý život. Tehdy by náš život přestal být součástí nekonečna a byl by zde zcela jiný stav. Jaký? Skus o tom přemýšlet. Přestaly by se rodit děti, zmizela by láska? Já myslím že ne,ale objevilo by se řada negativních i pozitivních jevů, ke kterýým by za normálních okolností nedošlo. Lidé by o životě přemýšleli jinak,protože by si uvědomili jeho totální konečnost.Řada lidí by rezignovala na život a řada lidí by začala žít neplno a třeba bez ohledu na ostatní ve jménu užít si zbytek života za každou cenu.

MB
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000