www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Metafyzika, ontologie, epistemologie
 Tvorba pojmů
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

okref
Velmi aktivní uživatel

672 Posts

Posted - 06/05/2011 :  16:48:00  Show Profile  Reply with Quote
Ano, tedy jsem to pochopil správně a můj příspěvek jde k jádru problematiky daného tématu.

Co se týká tvé uplně poslední věty, pak podle mě platí obojí. Definice pojmu je dána dohodou(jinak by se nemohl srozumitelně používat) a zároveň je dána realitou(jinak by nic neznamenal). (Co znamená reálný viz můj předchozí příspěvek.)
Go to Top of Page

Radical
Aktivní uživatel

Czech Republic
154 Posts

Posted - 17/05/2011 :  19:18:39  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by okref
Co se týká tvé uplně poslední věty, pak podle mě platí obojí. Definice pojmu je dána dohodou(jinak by se nemohl srozumitelně používat) a zároveň je dána realitou(jinak by nic neznamenal). (Co znamená reálný viz můj předchozí příspěvek.)


To je nesmyslné tvrzení, obsah pojmu není dán dohodou, právě proto, že kdyby byl, nemohl by se srozumitelně používat. Nemohl by se používat vůbec. Nástrojem člověka k jeho přežití je rozum, nikoli primárně dohoda "těch ostatních", kteří mu nejdříve pojmy "definují" a to nikoli na základě rozumu a metody objektivně ukotvené v realitě, ale jen tak ze vzduchoprázdna "dohodou". Je nemožné něco definovat na základě reality (pozorováním a poznáním) a zároveň dohodou, která nemá vztah k realitě. A je A. A nemůže být zároveň B.

(A koho by zajímala odpověď na otázku: a co když je ta dohoda postavená na pozorování reality? Tohle ale není dohoda, to je metoda postavená na pozorování reality, nelze se dohodnout na tom, co vidíme kolem nás.)

Kdo nepochopil: v úvodním postu je nejen položena ta otázka, na kterou okref údajně odpovídal, ale je tam i odpověď. Odpověď srozumitelná lidským bytostem: pojmy nejsou výtvorem mysli nezávislé na realitě. Nejsou ani mixem dohody a objektivní reality. Že nedokážeš definovat pojem "právo" na základě objektivně evidentních faktů, znamená pouze a jedině to, že nevíš jak, nikoli automaticky to, že tento pojem je definován "dohodou".
Go to Top of Page

neronis
Ultragrafoman

Czech Republic
2110 Posts

Posted - 18/05/2011 :  22:20:24  Show Profile  Reply with Quote
To je nesmyslné tvrzení, obsah pojmu není dán dohodou, právě proto, že kdyby byl, nemohl by se srozumitelně používat. Nemohl by se používat vůbec. Nástrojem člověka k jeho přežití je rozum, nikoli primárně dohoda "těch ostatních", kteří mu nejdříve pojmy "definují" a to nikoli na základě rozumu a metody objektivně ukotvené v realitě, ale jen tak ze vzduchoprázdna "dohodou". Je nemožné něco definovat na základě reality (pozorováním a poznáním) a zároveň dohodou, která nemá vztah k realitě. A je A. A nemůže být zároveň B.

Myslím, že se pojmy definují proto, aby panovala určitá shoda nad tím o čem mluvíme. Když definujeme rajče jako červenou zeleninu, která chutná nejlépe slaná, představíme si pro příště pod slovem "rajče" všichni to samé.

Problém je, když se definují pojmy a dál se nic neděje. Potom je sice hezké, že A vystihujeme jako A (s nějakým vlastnostmi), jak je to asi ostatně myšleno, ale jinak je to celkem k ničemu.

Takže je to asi tak, že je pojem definován dohodou vždy. Empirické zkušenosti se totiž různí, hlavně pokud jde o abstraktní fakta. Ale osobně raději preferuju když se definování řeší až v průběhu nějakého problému nebo dilematu. Takhle naprázdno to zní jakoby nebylo co řešit, tak si aspoň definujeme nějaké pojmy a třeba nás něco napadne.
Go to Top of Page

okref
Velmi aktivní uživatel

672 Posts

Posted - 20/05/2011 :  12:42:10  Show Profile  Reply with Quote
Radicale,
obávám se, že se mi nepodařilo ti srozumitelně sdělit svůj pohled tak, abys na jeho základě opustil problematiku realizmus versus nominalizmus. Dokonce mě včleňuješ do vyhraněností těchto dvou protipólů. To však je daleko toho, co jsem k tomu napsal.
Go to Top of Page

Radical
Aktivní uživatel

Czech Republic
154 Posts

Posted - 14/09/2011 :  17:47:09  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by okref

Radicale,
obávám se, že se mi nepodařilo ti srozumitelně sdělit svůj pohled tak, abys na jeho základě opustil problematiku realizmus versus nominalizmus. Dokonce mě včleňuješ do vyhraněností těchto dvou protipólů. To však je daleko toho, co jsem k tomu napsal.



Problematika realismu a nominalismu je opuštěna ihned v mém prvním postu, který reprezentuje objektivní pojetí tvorby pojmů.

Ten post nikdo nevyvrátil, místo toho jsem se dočkal reakcí na jednotlivé věty či tvrzení bez ohledu na celý kontext.

A ačkoli si pravděpodobně myslíš, že jsi mimo postoj realismu či nominalismu, ve skutečnosti prezentuješ právě tyto názory.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000