www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Absolventi filosofie - Najdou vůbec uplatnění?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
Pavel Kadlček Posted - 02/01/2008 : 14:47:03
Zdravím všechny lidi na fóru. Jmenuji se Pavel Kadlček a zajímal by mě Váš názor na téma uplatnění absolventů oboru filosofie. Najdou dnes filosofové uplatnění? A kde? Seženou práci v oboru? Jak je práce absolventa filosofie placená? Je vůbec možné se dnes věnovat profesionálně filosofii aniž byste ji zrovna učili na vysoké škole?

Pokud Vás tato témata zajímají, přijměte prosím pozvání na mé stránky http://www.dubium.ic.cz, kde se této problematice věnuji v článku s názvem Absolventi filosofie - Najdou vůbec uplatnění? Myslím, že jsou to témata, o kterých se příliš nemluví, ale přitom jsou pro každého, kdo se rozhodne studovat filosofii a věnovat se jí, doslova životně důležité.
15   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
IPC Posted - 29/01/2008 : 19:44:33
Pane Bazante
Mate pravdu ze zlo jako takove v prirode neexistuje. Zlo je privace dobra. Takze zlo nexistuje protoze je to forma nebyti. Zlo je pritomno vzdy v nejakem subjectu a nikdy ne o samote. Da se to lepe delit pres pojmy per se a per accidant
pekny den
Miloslav Bažant Posted - 25/01/2008 : 07:09:51
IPC.

Zajisté, souhlasím.Měl bych užívat to, co je obvyklé. Jsem možná trošku jiný a to co druhého položí, to mne posílí a probere s pasivity. Nemoc samozřejmě není nic příjemného a také bych byl raději zdravý, Takže se v tomto shodujem.Zůstanu li však v této rovině, vidím i zde zlepšení oproti stavu před rozpoznáním nemoci, kdy jsem příznaky považoval za obyčejnou únavu a více odpočíval. Nyní bojuji a stav se lepší den ze dne.Předtím jsem nechal kondici klesat, nyní ji buduji a zlepšuji. A tak nemoc mám, ale pocitově jsem na tom lepší, než když jsem o ní nevěděl.Navíc je zde ta rovina filosofická, kde jsem se doslova probudil k nové aktivitě a najednou vidím svůj předešlý život jako nekonečné flákání. A tak došlo k paradoxu, kdy díky nemocem jsem začal skutečně a naplno žít.Jen je škoda, že mne k té aktivitě musela probudit nemoc a ne rozum.
Dost o nemocech. Ukaž mně prosím skutečné zlo v přírodě.Takové zlo, které není současně i dobro.

MB
IPC Posted - 24/01/2008 : 20:08:26
Velmi zajmave, jste jiste zajmavi clovek.
Ale myslim ze je potreba rozlisit dve roviny: a to rovinu nezbytnosti(nutnosti) a moznosti (ale to nevim jestli je presne slovo pouzivam slovo contengance a to nevim jak prelozit).
Tak se jiste shodnem ze nemoc je zlo; proc protoze je to ztrata jiste formy, to znamena byt zdravy. Tohle jsou zavery na urovni nezbytnosti. A jestli mi date na vyber mezi tim byt zdravi a nemocny tak vzdycky za vsech okolnosti zvolim byt zdravi, protoze je to lepsi.
A ted vas priklad ukazuje ze sice ztrata zdravi vam prinesla urcite dobro a to dobro jeste vetsi nez telesne ale duchovni. Ale vidite ze uz nejste na stejne rovine: presel jste do jineho registru (to taktez nevim jak rict).
Dalsi rozdil je ze vami popsany pripade je v rovine contengence to znamena muze nastat, ale urcite neni obecnym pravidlem: to znamena ze kazda nemoc me duchovne posune; muze ale nemusi. Ale ze nemoc me zbavi kondicky a prinese bolest tak to je jiste. Snad vidite rozdil.
Miloslav Bažant Posted - 24/01/2008 : 19:16:58
IPC.

Já myslím, že filosofie je umění dívat se na věci s ůzných pohledů.Pokud se třeba na tu nemoc podívám jen z jednoho pohledu, mohu ji označit slovem zlo.Určitě není příjemnem. Jenže jsou zde i jiné pohledy a pokusím se tě to ukázat na vlastním příkladu. Do předloňského prosince jsem byl zdravý člověk. V Lednu loňského roku jsem se začal dusit a v nemocnici zjistili zástavy srdce a příčinou byl silný diabetes. V červenci jsem měl další infarkt a prodělal jsem operaci srdce. Na jednoho člověka je toho dozajista dost a příjemné to nebylo a není, zvláště díky obvodní doktorce, která mne naočkovala proti chřipce , kterou jsem hned druhý den dostal. Tři týdny jsem se kurýroval s chřipky a potom jsem dostal zápal plic, což při cukrovce a srdečních potížích je konstalace na funus. Nepříjemno a zlo jsko když ho vyšije, le pouze u jednoho pohledu. Od svých třiceti let jsem se zabýval skoumáním všeho možného i nemožného. Byl to koníček a nikomu jsem výsledky neměl v úmyslu ukazovat. Ta nemoc mně ukázala, že i já jsem smrtelný a začal jsem cítit potřebu své poznání sdělit, aby nezaniklo spolu se mnou. Zda se mněto daří nemohu říci,ale důležité je, že se o to alespoň pokouším. Bez těch nemocí bych žil jako předtím v klidu a pohodě a kdyby mne třeba přejelo auto, nikdo by se z mého poznání nic nedozvěděl. Já jsem si jistý, že to co jsem nalezl má určitý význam pro ostatní a může to životu posloužit.
A nyní mně řekni, zda ty nemoci byly pouze zlem, nebo mne přivedly k čemusi dobrému. A takto by se dalo hovořit o všem u čeho se člověk dokáže na věc podívat ze všech směrů a nikoliv jen z jednoho, povrchního.
Jinak mně je jasné, že škola vyžaduje cosi jiného, než samostatné myšlení, že je třeba znát obsah přednášky a aplikovat toto na dané téma. Na tohle já jsem ale nikdy nebyl a snad i proto jsem nestudoval.Zato jsem však dokázal učitele pořádně vytočit a "zblbnout" že zapomněl i jak se jmenuje.

MB
IPC Posted - 24/01/2008 : 18:26:48
No to prave ne. Protoze vyzaduji vlastni reseni, ale je to trochu komplikovanejsi. Ale dobre jste vstoupil do toho co se nazyva polozeni problemu, to znamena ze ukazete zajem proc se otazka poklada a ze se na ni da odpovedet ruznymi zpusoby ale pak se musi "rozseknout" na zaklade definici, ale to je na delsi povidani.
Ale sel jste na ten problem velmi dobre a tam lezi reseni: to znamena v rozliseni dobra ontologickeho a dobra moralniho.
Jestli v prirode existuje zlo, treba me napada nemoc, coz urcite neni dobro, a zaroven je to neco prirozeneho. Nemyslite?

To je trochu ten rozdil mezi filosofie v cesku, samozrejme ze musite znat prednaseny kurz ale co se od vas vyzaduje je vlastni premysleni na zaklade techto poznatku. Samozrejme Vas discours musi byt logicky spravny.
Miloslav Bažant Posted - 24/01/2008 : 17:35:54
IPC.

Zajímavé. Zvláště to to téma o dobru v přírodě. Já jsem se kdysi učil francouštinu, bylo to v prvním pololetí osmé třídy.Tak to jsem se nenaučil.Učitele klepla pepka, nejspíše z nás. Ještě si pamatuji kousek básničky, bohuže už ne ve francouštině.Bylo to něco jako.Raz dva tři já jdu do lesa, jsou tam jahody a tak dál. Francouština je krásný jazyk,ale hlavně pro toho, kdo trpí na rýmu.(nosovky)
To tvoje téma mne stále dráždí a asi bych byl opět jako vždy nekonformní. Já sice říkám, že neexistuje hloupá otázka, hloupá může být pouze odpověď, ale nyní se mně to tak nějak nutí na jazyk. Co vlastně je v přírodě dobro a co je zlo? Když vlk zabije a sežere ovci, je to dobro, nebo zlo? Pro vlka je to dobro, protože zahnal hlad,pro ovci to není nic, protože je mrtvá a mrtví nemyslí a neuvědomují si dobro ani zlo, dokonce že existovali.Pro baču je to zlo,protože ztratil část svého majetku. Ať se podívám kam se podívám, v přírodě není dobro ani zlo. Z mého pohledu zde jedno i druhé může být,ale můj pohled je vždy subjektivní a do určité míry zaujatý.Dobro a zlo jsou pouze lidské a tak je možno hovořit o dobru či zlu pouze u člověka,potažmo u lidstva které je jak známo součástí přírody. Mimo člověka dobro ani zlo neexistuje.
Takto bych odpověděl pánům profesorům já a asi by to byl můj poslední den na studiích. Co ty na to?

MB
IPC Posted - 24/01/2008 : 16:55:01
To neni zadne tajemstvi, narodnost mam moravskou a studuji IPC v parizi. Coz je Instute Philosophie Comparée. Adressa je nasledujici www.ipc-asso.com ale jsou tam pouze informace ve francouzstine.
Co se tyce uplatneni tak s strach nemam. Ale chtel jsem podtrhnout to co jste rekl, ze je dulezite to co clovek umi. Na zapade tedy je kvalitni vzdelani velmi cenneno, ale zaroven je velmi drahe. Coz je rozdil s Ceskem, nejlepsi skoli ve Franci jsou napriklad soukrome skoly, kde clovek plati za kvalitu. V cesku si myslim ze je to spis snadna cesta k diplomu.
Ale v kazdem pripade je potreba jak v Cesku tak ve Francii hodne studovat a byt mezi lepsimi aby se clovek mohl zivit filosofii.

Abych ilustroval jeden z mnoha rozdilu, v podstate v hlavnich predmetech, existuje dva zpusoby zkouseni: bud dissertace a nebo komentare textu. Napr. Ted jsem mel otazku z Philosphie de la nature nasledujici otazku: Dobro existuje v prirode?
Miloslav Bažant Posted - 24/01/2008 : 16:24:15
IPC.

Nechci být indiskrétní,ale pokud chceš, mohl bys říci třeba jaké jsi národnosti a kde studuješ? Je to otázka mojí zvědavosti, nic víc a nemusíš odpovídat, nechceš li.

MB
IPC Posted - 23/01/2008 : 23:33:46
Velice zajmave tema, ponevadz taktez studuji filosofie ale ne v Cesku a ne ve stejnem systemu jako je v cechach. Nez odpoved bych chtel polozit otazku: K cemu te tve studium filosofie vede a k cemu by melo studium filosofie vest?

Myslim ze pak se najdou lehceji odpovedi na uplatneni
Miloslav Bažant Posted - 21/01/2008 : 16:13:46
Richarde.


Naprosto souhlasím. S troškou legrace mohu říci, že největší urážkou pro mne by bylo, kdybych byl označen za úzkého specialistu. Já samozřejmě vím, že filosofie má celou řadu podoborů z nichš některé mají uplatnění dost široké a honorované. Příkladně kunsthistorici,ale zase zde platí, že kdo umí ten umí a kdo neumí tak čumí. Navíc zde hrají velkou roli talenty a není psáno, že se kdokoliv může stát čímkoliv. Řekl bych, že i ten entomolog může najít uplatnění mimo obor a může se díky diplomu stát třeba i managerem,či diplomatem. Kdysi jsem někde četl, že jeden s Amerických presidentů vystudoval cosi takového jako entomologii. Chce li člověk a má na to,pak se může stát čímkoliv. Nemá li na to, jsou mu i studie málo platné.

MB
noemus Posted - 21/01/2008 : 14:08:55
No nevím Slávku
Takový entomolog má podle mnohem menší uplatnění než filosof. Filosof, totiž studuje přeci jen více ze široka a může se tedy uplatnit i jinde. A ja také otázka co toto "jinde" znamená. Zatímco u entomologa je zřejmé, že najde uplatnění jako entomolog (tedy pokud ho najde), tak u filosofa si může klást otázku kde jinde by se jeho vzdělání ještě dalo uplatnit. Filosof se například může specializovat na výklad dějin vědy, nebo může migrovat k politologii, atd.

Je navíc důležité si uvědomit, že zde nemluvíme obecně o člověku, který se cítí být filosofem, ale o někom kdo filosofii vystudoval. A filosofie je tedy jeho oborem. Mnoho lidí se živí v jiném oboru než který vystudovali, a filosofové oborem mají podle spíše lepší možnosti jak se dál rozhodnout než více specializované obory jako např. už zmíněná entomologie.
Miloslav Bažant Posted - 21/01/2008 : 10:21:48
Víš Pavle?

Ono slovo filosof hezky vypadá,ale uplatnění je zde minimální, pokud chceš být přímo v oboru. V jiných oborech tě může filosofické vzdélání pomoci a tam můžeš jako filosof najít uplatnění. Chceš li si však pouze filosofovat ,pak můžeš skončit mezi bezdomovci. A tak si myslím, že více odpovědí na toto téma není potřeba a opakovat stále totéž nemá smysl. Vše podstatné již bylo na toto téma řečeno.Kdyby sem přišla stovka filosofů, nejspíše uznají že to co by mohli říci již řečeno bylo a proto by mlčeli. Snad by tě mohli připomenout, že součástí filosofie je třeba filologie a ta již mnohdy uplatnění má, politologie, či třeba theologie. Zde bys uplatnění našel. Všeobecná filosofie a filosofování pro filosofování však je pouze doplňkem k čemusi jinému. Takové filosofování můžeš praktikovat až se staneš finančně zcela nezávislý, třeba v důchodu, protože sklidíš většinou jen kritiku.

MB
Pavel Kadlček Posted - 20/01/2008 : 10:55:10
Hmm... tak teď nevím. Buď je filosofů málo, nebo sem nechodí, nebo se někomu nechce psát. Protože od 2. ledna, kdy jsem tohle téma otevřel tu máme jenom šest reakcí. Ach jo. Myslel jsem, že tu toho bude víc. A podle toho, co se zde píše to s uplatněním filosofů nevypadá nijak dobře. Je to skutečně tak, nebo se ještě najde někdo, kdo by to dokázal vyvrátit? Prosím, pište. A moc děkuju těm, kdo se na toto téma vyjádřili.
Ace Rimmer Posted - 15/01/2008 : 22:13:23
Mám známé co filosofii studují a sami něvědí co budou dělat , ale jeden se vyjádřil , že by se nejraději dostal někde do státní správy nebo k policii . Myslím si , že mnohem věší šanci na uplatnění mají technické obory .Ale nadruhou stranu filosofovi nehrozí , že když udělá něco blbě , že to neokecá .

_______________________
Motto: Všechno je jinak
SkidZ Posted - 11/01/2008 : 18:24:58
Filosoficke vedeni vetsinou vyuzijes v jinych oborech,nezli ve Filosofii samotne.
Obecne bych rekl,ze jej vyuzijes v oborech kde se stavi hlavne na interpretaci,jelikoz to ostatni budes mit moznost se doucit(ruzne skoleni).

V přirozené podstatě mysli nenalezneme zmatenost, zmatenost znamená pouze to, jakým způsobem věci prožíváme, věci které máme označeny v mysli jako zmatené. (Topga Julgjal rinpočhe)

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000