www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Etika, socialní a politická filosofie
 k čemu je zlepšování sebe sama?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
axel01 Posted - 17/08/2012 : 16:45:26
co lidi vede ke zlepšování sebe sama

mám na mysli zlepšování ve smyslu např. odstranění nějakých svých zlozvyků, vlastností, které člověku relativně nevadí, ale chce je eliminovat jen proto, aby byl "lepší člověk"

chci říct, že tuhle morální motivaci úplně nechápu - jakože "budu lepší já než jsem", anebo "budu víc pomáhat než pomáhám" a tak podobně...
nevím, jak vy, ale když nemusím, tak nikomu nepomáhám (kromě blízkých a to ještě, když chci) ... tak... co z toho kdo má ?

proč se zlepšovat ? proč být lepší ? proč ??
tohle prostě nechápu...

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
15   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
axel01 Posted - 20/08/2013 : 07:13:30
nevím... teď zpětně mě v téhle diskuzi nejvíc dostává výrok:

buď morální, protože budeš víc psychicky v pohodě

třeba já jezdím přes prázdniny v MHD načerno a nijak mě to psychicky nedeptá. i když to je možná nemorální (podobně jako krást a lhát, není to všeobecně "správné", vůbec mě to neštve). necítím potřebu se v tom nijak zlepšit, protože mi to připadá prospěšné (ušetřím).

hlavně podle mě je tohle navázání "zlepšení sebe sama" na dobrou morálku prostě spojení úchylné. zlepšovat by se měl člověk asi na základě nějaké motivace, pokud nějaká je a pokud ten člověk chce. snad.
ale ne základě toho, že to je morální...to asi nikdy nepochopím. já mám problémy i s většinou zákonů. už jenom slovo "zákon" dráždí k jeho porušení. nemám ráda příkazy, zákazy, nařízení a něco, co by se mělo dělat proto, že to je morální. kdo určil sakra co je morální a co ne???

nemá přece smysl se zlepšovat jenom proto, že to "je tak dobře". když si to člověk sepíše, je to ještě větší kokotina. tak si třeba člověk napíše "od zejtra nebudu zabíjet malé děti". ale to jenom proto, že je obecně přijímané, že to je nemorální. kdyby se tady malé děti běžně rožnily na grilu, tak to bude docela v pohodě nějaké malé děcko zabít a opéct.
pak by "zlepšit se" znamenalo to, kdo děcko zabije líp, aby se neporušilo a zachovalo. ne "zlepšit se" tak, že přestanu vraždit malé děcka.

omlouvám se za ten morbidní příklad. snad je to odbočení od tématu k morálnímu/imorálnímu, jak bylo dříve nadneseno.

podle mě by člověk mohl klidně si postavit chajdu někde na opuštěném ostrově a tam žít bez potřeby se v čemkoliv zlepšovat, kdyby tam měl dovážku všeho, co potřebuje. prostě člověk bez společnosti si může žít, jak chce, to společnost nutí lidi někam spěchat a dřít se jak mezek. ti ostatní podle mě nedělají nic a jenom se válí od dětství do stáří někde na trávě. prostě podle rozhodnutí.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
neronis Posted - 06/09/2012 : 20:55:02
bojim bojim
axel01 Posted - 06/09/2012 : 06:48:36
quote:
Originally posted by neronis

Já si myslím, že ses zlepšila, když si začala mluvit sprostě ;)



já nemluvím sprostě, ale klidně začnu, když mě někdo vytočí ;) to mu pak pořádně nakopu prdel.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
neronis Posted - 04/09/2012 : 17:59:07
Já si myslím, že ses zlepšila, když si začala mluvit sprostě ;)
axel01 Posted - 04/09/2012 : 03:48:47
ale tohle je MOJE vlákno! a mně je celkem jedno, co se tu řeší, pokud mě to někam dovede. měla jsem za to, že když už se něco řeší, tak se to dořeší a pak se navrátí k původnímu tématu. navíc se tu řešilo off topicových věcí až až. tvůj názor na věc už znám a myslím, že i neronisův, ale tak nějak mi chybí pohled ještě někoho třetího a jeho odpověď na mou otázku. no a ten někdo může odpovědět i tak, nebude kvůli tomu pročítat celé vlákno, zvláště pokud se tady k tématu skoro nic neřešilo. nemůžeš jenom tak zabrat vlákno a prosazovat si svou odpověď...

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
kirmakX6on Posted - 04/09/2012 : 02:40:44
quote:
Originally posted by axel01

to kirmak
tak se zřejmě neshodneme, podle mě sem řešení ryze subjektivních věcí nepatří, nebudu tady řešit, jestli je pro mě koprovka lepší než svíčková a proč. nemám iluze o tom, že by to někoho zajímalo. jestli je někdo má, ať si založí blog a neotravuje s tím tady.
s tím naprosto souhlasím !

nehodlám to ale dál pitvat, takže ode mne konec...alespoň do doby než se tu objeví něco k tématu

jestli chceš diskutovat o účelu fóra a tom, jaké příspěvky sem patří a jaké ne, založ nové vlákno
axel01 Posted - 03/09/2012 : 21:57:18
to kirmak
tak se zřejmě neshodneme, podle mě sem řešení ryze subjektivních věcí nepatří, nebudu tady řešit, jestli je pro mě koprovka lepší než svíčková a proč. nemám iluze o tom, že by to někoho zajímalo. jestli je někdo má, ať si založí blog a neotravuje s tím tady.
quote:

(účel tohoto fóra není provozovat na něm filosofie, ale účel je "filosoficky diskutovat")

tohle na mě působí přesně jak psal neronis - nějaký šulin filozoficky diskutuje o svíčkový, aby si mohl připadat jako král světa.
_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
kirmakX6on Posted - 03/09/2012 : 20:54:18
quote:
Originally posted by axel01
nevím, proč by k tomu mělo sloužit toto fórum - které by mělo být filozofické, není potřeba tu řešit osobní cíle nějakého individua,

tak to se zřejmě neshodneme na účelu tohoto fóra

a taky na tom, co to je filosofie....nebo spíše, co to je "filosofická diskuze" (účel tohoto fóra není provozovat na něm filosofie, ale účel je "filosoficky diskutovat")
axel01 Posted - 03/09/2012 : 19:17:43
to kirmak
já tady nikoho nekritizuju. každý ať si sepíše své cíle a ať jich dosahuje, jak chce a pokud je úchyl, ať si zapisuje i to, "jak" jich dosáhne. mě jeho cíle ani to, jak jich dosáhne, nezajímají.
nevím, proč by k tomu mělo sloužit toto fórum - které by mělo být filozofické, není potřeba tu řešit osobní cíle nějakého individua, který nemá kamarády. už tak stačí, že si tu každý propaguje nějakou často nesmyslnou filozofii, ať to jsou ty náboženské věci nebo utilitaristická morálka či filozofie rovnováhy. ještě aby tu psal každý, co měl na snídani, tak to už fórum nemusí existovat vůbec.
ještě bych dodala, že je rozdíl si cíle sepsat a dosahovat jich - a postupně si je škrtat - než je mít jenom napsaný někde na fóru a donekonečna o nich žvanit a propagovat je. prostě vidím značný rozdíl mezi (a) a (b) a taky si říkám, že cílem těchto lidí není ani tak tyto cíle splnit, jako spíš nechat se ostatními obdivovat za to, jak jsou geniální, že to zvládli vymyslet. neber si to osobně, ale propagace je mocný nástroj. leč tady trochu mimo.

to neronis
hlavně pokud jde o to, co jsi popsal jako "šulinství" a já popisuji jako sebestředné plky o vlastní individualitě (cílech, večeři atp.), tak o tom jde velice těžko říci, že by to v praxi doopravdy realizovat šlo. otázka - proč to realizovat? je nadmíru správná, ale musí se na to člověk podívat zvenku, nikoliv zevnitř těchto filozofických struktur. každé takové dogma je problematické, zvláště když si za tím oni jedinci stojí a prosazují to jako životní filozofii vhodnou pro každého z nás. lidi naštěstí poznají, když se jim snaží někdo svoje premisy vnutit.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
neronis Posted - 30/08/2012 : 17:57:11
no pokud jde o mě, je fajn, že se zdejší vzletné cíle nijak nerealizují. Dneska jsem poslouchal v rádiu nějaký náboženský blábol a to je ta stanice celkem poslouchaná
kirmakX6on Posted - 30/08/2012 : 14:33:27
quote:
Originally posted by axel01
viz to "budu lepší já než jsem", "budu víc pomáhat než pomáhám" a tak podobně. to jsou přece prázdné fráze, které k ničemu nevedou, to je, jako kdyby si člověk plánoval "jednou otevřít knihkupectví", ale nic by pro to neudělal. co jiného je tohle než prázdné fráze lidí, kteří takto moralizují?

----a hlavně: k čemu to je?
chci činit - činím.
nechci činit - píšu o tom.

to je omyl

je dokázáno, že když člověk plánuje, přemýšlí a sepíše si své cíle, tak je zvýšená pravděpodobnost, že je skutečně zrealizuje

promýšlení v hlavě je méně efektivní než promýšlení na papíře - to platí pro všechny lidi

navíc, kromě toho, že musíš chtít...tak taky (a to je ještě důležitější než pouhé chtění) musíš vědět jak (příp. i vědět proč atd.) - k tomu by mělo sloužit toto fórum, nikoliv ke kritizování dané osoby...!
axel01 Posted - 30/08/2012 : 07:56:54
neronis
já jsem kritizovala HLAVNĚ ty šuliny, jak ty říkáš, kteří si dají záležet na formě a je jim přitom celkem jedno, jestli se v něčem doopravdy zlepšují (a jak) nebo ne. prostě si chtějí připadat lepší (morálně), nemusí to mít ani žádný účel.

viz to "budu lepší já než jsem", "budu víc pomáhat než pomáhám" a tak podobně. to jsou přece prázdné fráze, které k ničemu nevedou, to je, jako kdyby si člověk plánoval "jednou otevřít knihkupectví", ale nic by pro to neudělal. co jiného je tohle než prázdné fráze lidí, kteří takto moralizují?

----a hlavně: k čemu to je?
chci činit - činím.
nechci činit - píšu o tom.

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
neronis Posted - 22/08/2012 : 16:46:01
Axel, lepší člověk jako někdo, kdo se v něčem zlepšil a na to se nabalují pro něj nové možnosti. Ne jako "lepší člověk" šulin, který si jenom potřebuje připadat lepší ;)

Mě taky mech voní, ale není to pro mě takový nářez, že bych se každé ráno vzbudil o hodinu dřív a šel se projít k potoku. Jiní lidé nic jiného nevnímají
axel01 Posted - 22/08/2012 : 13:28:24
quote:


Axel, pro sebe samotnou to můžeš dělat, když máš moc ráda zvířátka, usměvavé lidi, takový ten fonetický pocit z tekoucí řeky a vůně mechu. Nebo když někdo zavírá dveře tak, že udělají jenom "klap", když v průvanu cinkají zvonečky, které si koupila pro feng shuei feeling...

Někdo má velké stresy z konfrontace nebo nemá v rukou nic, čím by mohl ve společnosti nebo někde jinde prospívat. Existuje spousta věcí, které může člověk dělat, třeba hrát na kytaru a na to se nabalí třeba sousta exhibicionistických manýrů. Pohoda. Do té doby může být pro člověka samotného lepší být aspoň "lepší člověk". A to i třeba v tom smyslu, že musí být za každou cenu v něčem lepší než ostatní nebo tak vypadat nebo si tak připadat.

Je to celkem přirozená věc, ale tak pro lidi, kteří nic neumí. Pak to časem všechno jakoby mizí, když se člověk naučí manipulovat se svým okolím. (jako používat prostředky a tak)



mno, ale já ty pocity v prvním odstavci mám, ale stejně nechápu, proč bych to neměla objektivně dělat... objektivně k tomu žádný důvod nevidím, takže si začínám myslet,že toto se dá chápat jenom subjektivně... subjektivně sice vědomě rozbíjet veverkám hubu nebudu, ale objektivně mi to prakticky žádné morální pravidlo nezakazuje... (pokud máš rád zvířátka, dosaď si tam třeba keř)

to v druhém odstavci si podle mého popsal spíš pohodáře, ale nemyslím si, že automaticky když se drží pryč od lidí a začne hrát na kytaru, by si měl připadat jako lepší člověk. když dělám jakoukoliv věc, která mě baví, nemám kvůli tomu pocit,že jsem lepší člověk. tohle je podle mě věc spíš subjektivní (opět), on to nazývá lepším člověkem, já prostě jenom vidím, že se naučil na kytaru. hotovo.
takže zde tvůj pojem "lepší člověk" nechápu, resp. ho máš zvláštně nadefinovaný..

_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
neronis Posted - 21/08/2012 : 11:52:05
Mě moc objektivní a racionální nepřipadají. Můžeš být jako mravenec, který bude makat do roztrhání těla za trochu večeře. Hlavně, že je v tlupě, která společnými silami rozkouše jakoukoliv hrozbu

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000