T O P I C R E V I E W |
rajis |
Posted - 22/09/2007 : 16:27:00 Zdravím všechny,
nějakou dobu jsem tu nebyl kvůli pracovnímu vytížení a problémy s internetem, nu ale jsem tu zas a dokonce s novým tématem. Pokusím se alespoň velmi povrchně nastínit problematiku času z filosofického hlediska. Berte to spíš jako podnět k diskuzi, můj příspěvek jen naznačuje základní problémy.
Co je to čas? Můžeme se vůbec takto tázat? Většinou ho rozkládáme do 3 částí, s tím se však pojí problém. Protože ani jedna z jeho částí vlastně neexistuje - minulost už není,přítomnost nemá trvání a budoucnost ještě není. Jak tedy můžeme měřit něco, co neexistuje? To co měříme je plynoucí čas a to může být jedna z charakteristik času - čas neustále plyne. To co plyne musí být spojeno i s pohybem. Avšak jaký je vztah času a pohybu? Mohl by vzniknout čas bez pohybu? Potom čas se rozpadá na jakýsi objektivní čas, který rovnoměrně plyne a s jehož pomocí se v čase orientujeme. S tím, ale koliduje další čas - jakýsi náš vnitřní čas, osobní čas, o kterém se nedá říct, že je rovnoměrný. Někdy je pomalý, někdy rychlý, někdy snad jakoby se dokonce čas zastavil. Jakto? Je toto nerovnoměrné vnímání času způsobené lidským rozumem, který je zvyklý ulpývat na jednotlivostech?
|
15 L A T E S T R E P L I E S (Newest First) |
Miloslav Bažant |
Posted - 27/10/2007 : 07:57:31 Davide.
Ten pes tě to řekl? Jak můžeš tvrdit, že pes vnímá více mimosmyslově? Ty jsi odborník na psí myšlení? Ksyby ses alespo%n dokázal dívat a vidět,pak bys pochopil kolik signálů které určují čas může ten pes vnímat. Slunce svítí na určité místo, soused zachrastil klíči v zámku a podobně.Pokud se tak děje pravidelně ten pes má ty signály spojené s příchodem pána a tak čeká i když se pán někde zdržel. U lidí je to podobné. Jako žert tě mohu říci vtip z doby před listopadem. "Jel Husak kolem pastviny, kde ležel pasák a pásl krávy. Husak se jej zeptal kolik je hodin. Pasák natáhnul ruku zdvihl krávě vemeno a odpověděl." Z tři minuty devět." Husak si to ověřil a bylo to přesné a hned říkal, jaké máme dobré pastevce, když poznají podle váhy vemene tak přesně čas. Když se Husak vracel stejnou cestou, znovu zastavil u pastevce, který tam stále ještě ležel a znovu se ho zeptal na čas. Pasák zvedl krávě vemeno a řekl."Ze minutu šest." A opět to bylo přesně. " Jak to poznáš, kolik je hodin? Podle váhy vemena?" zeptal se Husak. " Ale hovno podle váhy.Když zvednu to vemeno vidím na kostelní hodiny." odpověděl pasák. Davide. Ty mně někdy toho Husaka připomínáš svými tvrzeními.Na vše se díváš jen tak letmo a hned s toho děláš závěry a myslíš si že máš pravdu. Většinou stačí se trošku zamyslet aby člověk poznal, že je to nesmysl a že jsou další a další věci, které vše zcela mění.
MB |
DavidPraha |
Posted - 05/10/2007 : 11:58:28 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Davide. Dejme tomu,ale my mluvíme o vnímáčí času jako veličiny. K tomu je třeba funkce slova. U domestikovaných zvířat je vše trošku složitější,než u zvířat žijících izolovaně od člověka. U psů dochází k propojení informací na určitá slova a tím je zde částečné myšlení slovní.Stále však je třeba smyslových vjemů.Pes nedokáže aktivovat to slovo,když je však slyší, pak jsou aktivovány informace ke slovy připojené.Sám jsem měl fenku Finského špice a u té došlo po nehodě /srazilo ji auto a měla vylomenou polovinu horní čelisti) k zajímavému jevu. Začala se snažit mluvit a některým slovům bylo i rozumět.Když se chtěla proběhnout, stála u dveří a kňučela slovo ven. Kdyby mně ji nesežrali romové, možná by u ní došlo i k myšlení slovnímu.Cesta k tomu byla celkem jasná.Po nehodě procházela těžkým obdobím a nejspíše došlo k nepřiměřenému rozšíření operační paměti.Když toto dojde do určité fáze a kapacita je dostačující pro funkci slova, pak toto myšlení slovní vzniká samočinně. Kdyby tento pes došel do fáze myšlení permanentního slovního,pak by měl duši jako člověk.Možná by i přemýšlel o tom, zda je duše nesmrtelná a bál by se smrti v budoucnosti. Naštěstí měli romové hlad,takže k tomu nedošlo. Představ si, že by nyní s tebou komunikovala Bony a přela se s tebou o tom, kde sídlí duše.Ony by jí nespíše cítila u kořene ocasu,nebo v celé oháňce a argumentovala by tím, že ta duše jí nutí vrtět ocasem, když přijde pán.Věř tomu, že ten její argument by byl rovný tomu tvému s duší v hrudi.
MB
]
Nehovorim o dusi v hrudi, pouze o centru, skrz ktere se snadno vnima podstata byti... je uplne njjedno, kde pes to citi, klidne treba v ocase, ta podstata je vsude... Ale uvedom si, ze clovek, pokud krici ja, ukazuje a bije se v prsa, nbikoli treba do zadku... Takze i na podvedome urovni je tam identifikace se sebevedomim... P es daleko snadneji, nez vetsina lidi vnima mimosmyslove a podle tohp je schopen urcit cas... Jsou ostyatne lide, kteri hodinky nenosi, a prece jen ti reknou vzdy spravny cas...
|
Miloslav Bažant |
Posted - 05/10/2007 : 09:03:16 Davide. Dejme tomu,ale my mluvíme o vnímáčí času jako veličiny. K tomu je třeba funkce slova. U domestikovaných zvířat je vše trošku složitější,než u zvířat žijících izolovaně od člověka. U psů dochází k propojení informací na určitá slova a tím je zde částečné myšlení slovní.Stále však je třeba smyslových vjemů.Pes nedokáže aktivovat to slovo,když je však slyší, pak jsou aktivovány informace ke slovy připojené.Sám jsem měl fenku Finského špice a u té došlo po nehodě /srazilo ji auto a měla vylomenou polovinu horní čelisti) k zajímavému jevu. Začala se snažit mluvit a některým slovům bylo i rozumět.Když se chtěla proběhnout, stála u dveří a kňučela slovo ven. Kdyby mně ji nesežrali romové, možná by u ní došlo i k myšlení slovnímu.Cesta k tomu byla celkem jasná.Po nehodě procházela těžkým obdobím a nejspíše došlo k nepřiměřenému rozšíření operační paměti.Když toto dojde do určité fáze a kapacita je dostačující pro funkci slova, pak toto myšlení slovní vzniká samočinně. Kdyby tento pes došel do fáze myšlení permanentního slovního,pak by měl duši jako člověk.Možná by i přemýšlel o tom, zda je duše nesmrtelná a bál by se smrti v budoucnosti. Naštěstí měli romové hlad,takže k tomu nedošlo. Představ si, že by nyní s tebou komunikovala Bony a přela se s tebou o tom, kde sídlí duše.Ony by jí nespíše cítila u kořene ocasu,nebo v celé oháňce a argumentovala by tím, že ta duše jí nutí vrtět ocasem, když přijde pán.Věř tomu, že ten její argument by byl rovný tomu tvému s duší v hrudi.
MB |
DavidPraha |
Posted - 04/10/2007 : 22:29:49 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Myslím, že zde hovoříme každý o něčem jiném. Je samozřejmé, že zvířata žijí v čase, že aktivují své pamě'tové záznamy i když je k tomu třeba smyslových vjemů. Tyto smyslové vjemy aktivují funkci mostů, čímž dochází k aktivaci dalších a dalších informací.Vše však probíhá v rovině pocitové a projevuje se zde i Pavlovův reflex. Věm určitého zvuku aktivuje informace o návratu pána a pes jej očekává a třeba vrtí ocasem. Vzpomínat však nemůže na to co bylo třeba včera. K tomu je třeba funkce slova. Vždy je zde určitý podnět a následuje reakce. U člověka je tomu jinak. Podnět aktivuje určité informace a protože jsou propojené slovem dojde následně k aktivaci informací dalších a dalších slov. A tak je možné postupnou aktivací informací slovy dojít až k určitým informacím, které byly uloženy předtím,čili vzpomínat. Toto vzpomínání je příčinou vnímání času.Navíc je zde slovo čas, které přímo aktivuje informace přináležející k tomuto slovu.
Nemusi jit prave o zvuk... Pe s ceka pana, jeste, nez zvuk je na doslech... Ostatne, staci, kdyz se pan vyjjimcene opozdi a pes ve stanovenou dobu bude cekat o to dele... On proste vi,ze je cas, kdy pan normalne chodi, jsou to biologicke hodiny... Cili se nejedna o zvuky, jerdna se o vnitrni, biologicke hodiny. Prave, ze pes je schopen,se naucit cely tyden, a kdyz pan chodi vyjjimcene broz, vzdy ten den cerka drive u brany a kdyz pan neprijde, ceka dele... to uz je znamka toho,ze si je schopne uvedomovat sedmideni cyklus, i kdyz bezeslov
MB
|
navi |
Posted - 03/10/2007 : 23:57:24 Čas je cesta ku šťastiu. |
Miloslav Bažant |
Posted - 03/10/2007 : 11:06:29 Myslím, že zde hovoříme každý o něčem jiném. Je samozřejmé, že zvířata žijí v čase, že aktivují své pamě'tové záznamy i když je k tomu třeba smyslových vjemů. Tyto smyslové vjemy aktivují funkci mostů, čímž dochází k aktivaci dalších a dalších informací.Vše však probíhá v rovině pocitové a projevuje se zde i Pavlovův reflex. Věm určitého zvuku aktivuje informace o návratu pána a pes jej očekává a třeba vrtí ocasem. Vzpomínat však nemůže na to co bylo třeba včera. K tomu je třeba funkce slova. Vždy je zde určitý podnět a následuje reakce. U člověka je tomu jinak. Podnět aktivuje určité informace a protože jsou propojené slovem dojde následně k aktivaci informací dalších a dalších slov. A tak je možné postupnou aktivací informací slovy dojít až k určitým informacím, které byly uloženy předtím,čili vzpomínat. Toto vzpomínání je příčinou vnímání času.Navíc je zde slovo čas, které přímo aktivuje informace přináležející k tomuto slovu.
MB |
fffactorial |
Posted - 02/10/2007 : 14:15:14 Pro DavidPraha: Myslím, že pro vnímání času jsou potřeba dvě skutečnosti. Pokud si definuji čas jako přechod z fáze 1 do fáze 2, pak je potřeba pamatování si něčeho, co se nachází ve fázi 1-tedy je potřeba paměť, a je potřeba vnímání souvislosti mezi fází 1 a fází 2-tedy vnímání spojitosti. K tomu myslím nejsou potřeba slova, ale je potřeba určitý vjem a určitá schopnost vjemy třídit. Myslím, že pro mnoho zvířat není západ slunce pokaždé nový, nezaskočí je. Naopak dokáží své síly rozvrhnout přes celý den, neboť instinktivně vědím o konci dne. Mají vrozené vlohy pro vnímání času, které je založené na vjemech, které se pravidelně střídají a s těmito "pocity času" reálně a přítomně operují, v jejich vědomích je očekávání.
díky za prostor fff |
DavidPraha |
Posted - 02/10/2007 : 13:55:43 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Gato.
Protože si čas nemohou uvědomit, díky chybění funkce slova v jejich myšlení. Ty jejich čas vnímáš, protože jsi člověk a myslíš slovně a slovy aktivuješ informace v paměti. To oni nemohou a tak vůbec neví, co je to čas.Nemohou také lehnout pod strom a vzpomínat na události které proběhly v čase minulém, protože ke vzpomínání je třeba funkce slova.Žijí bez boha , protože konstrukce myšlenky boha vyžaduje funkci slova.Prostě žijí součastností.To co do paměti uložili však aktivovat mohou a to smyslovým vjemem a funkcí mostů.Pokud se vrátím k těm ostrůvkům, mají je navzájem nepropojené.Kdybys ty žil odděleně od lidí d narození až do nyní a díky tomu by jsi nepoznal slovo, pak by pro tebe čas také neexistoval a ani bys nevěděl co to je.
------------------------------ Zvirata cas vnimaji, napriklad pes... kdyz vi, ze pan chodi v urcitou dobu pravidelne,ceka presne ve stanoveny cas u dveri. A pokud pan chodi napriklad v utery drive, ceka ho o dve hodiny drive...
MB
|
navi |
Posted - 01/10/2007 : 11:59:00 Nepochopil si základný rozdiel medzi snovým svetom a svetom vnímaným ako sen. To sú dve odlišné veci. |
navi |
Posted - 01/10/2007 : 11:56:16 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Navi.
To způsobuje tvoje choroba.Ty se vžíváš do snového světa a tímto si jej vytváříš. Dle mého názoru by ses měl soustředit na svět kolem sebe i když se tě nezdá být dokonalý a snovému světu se vyhýbat, neboť tímto svou chorobu jen posiluješ a může se lehko stát, že budeš postupně ztrácet schopnost vnímat reálný svět.V takovém případě bys skončil jako pacient psychiatrické kliniky a třeba i doživotně.To bys jistě nechtěl.
MB
Ja nehovorím o snovom svete, ja hovorím o reálnach myšlienkach. O tom, že môžeš mať vedomie aj bez myšlienok, čo potom popiera samozrejme tvoju teóriu o tom, že ľudské ja nemôže existovať bez myšlienok. Túto vedomú bezmyšlienkovitosť opisuje vo svojich knihách Marian Repka. Snový svet mi nič nehovorí, nie som snílek, som realista. To že vnímam realitu ako sen, to už je iná vec. Napriek tomu ju za realitu považujem, a ako realite sa jej aj venujem. |
Miloslav Bažant |
Posted - 01/10/2007 : 07:22:41 Navi.
To způsobuje tvoje choroba.Ty se vžíváš do snového světa a tímto si jej vytváříš. Dle mého názoru by ses měl soustředit na svět kolem sebe i když se tě nezdá být dokonalý a snovému světu se vyhýbat, neboť tímto svou chorobu jen posiluješ a může se lehko stát, že budeš postupně ztrácet schopnost vnímat reálný svět.V takovém případě bys skončil jako pacient psychiatrické kliniky a třeba i doživotně.To bys jistě nechtěl.
MB |
navi |
Posted - 30/09/2007 : 14:34:05 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Navi.
Máš li v hlavě prázdno, pak si tam nasaď holuby,ať tu hlavu k něčemu máš.Já jsem prázdno v hlavě nikdy neměl a tak nevím, jak se to projevuje. %Ze by psaním nesmyslů do fóra?
MB
Existuje druh meditácie, ktorý sa začína zachytením medzery medzi dvomi slovami v myšlienke.Ak sa ti podarí do tej medzery vtesnať svoju koncentráciu a zadržať tú medzeru vo vedomí čo najdlhšie, pomaly sa dostávaš k svojmu ja, čiže k duchu.Čím dlhšie si dokážeš túto medzeru udržať, tým viac spoznávaš svojho ducha, čiže svoju podstatu. Spoznáš seba samého. Ja som v takom štádiu že si tú medzeru dokážem udržať kedykoľvek a ako dlho chcem. |
Miloslav Bažant |
Posted - 30/09/2007 : 12:29:24 Navi.
Máš li v hlavě prázdno, pak si tam nasaď holuby,ať tu hlavu k něčemu máš.Já jsem prázdno v hlavě nikdy neměl a tak nevím, jak se to projevuje. %Ze by psaním nesmyslů do fóra?
MB |
navi |
Posted - 28/09/2007 : 10:46:15 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Navi.
Pokud si čas neuvědomuješ, pak jsi ztratil minulost i budoucnost.Pokud jsi pamatuješ co bylo včera a máš třeba jen tušení, co by mohlo být zítra, pak si čas uvědomuješ. Skus však vyřadit slova tak aby ve tvojí mysli žádné nezaznělo, a skus vzpomínat na to co bylo. Nejde to? Ta slova stále zní? Pak to zanemná že jsi člověk.
MB
Ja si dokážem seba uvedomovať, aj keď mám v hlave prázdno. |
Miloslav Bažant |
Posted - 28/09/2007 : 09:03:43 Navi.
Pokud si čas neuvědomuješ, pak jsi ztratil minulost i budoucnost.Pokud jsi pamatuješ co bylo včera a máš třeba jen tušení, co by mohlo být zítra, pak si čas uvědomuješ. Skus však vyřadit slova tak aby ve tvojí mysli žádné nezaznělo, a skus vzpomínat na to co bylo. Nejde to? Ta slova stále zní? Pak to zanemná že jsi člověk.
MB |
|
|