T O P I C R E V I E W |
Miloslav Bažant |
Posted - 26/10/2009 : 16:28:35 Proč se mnohdy čeští lidé doma neuplatní a v zahraničí exelují?Otázka nesměřuje specielně k předlistopadové emigraci,ale celku.Proč jsou venku úspěšní ti kteří se doma nedokázali prosadit.(doma se nikdo nestane prorokem)
MB |
15 L A T E S T R E P L I E S (Newest First) |
Miloslav Bažant |
Posted - 01/11/2009 : 14:54:27 LG.
O těch prestižních klubech a ložích vím bohužel velmi málo,ale ukazují se mně v tomto určité možné cesty, zatím ne příliš jasně. Vímže třeba ti Zednáři sledují ostatní lidi a ukáže li někdo určité vysoké schopnosti,pak jej vyhledají,nabídnou vstup, přijmou a umožní mu cestu k úspěchu,kterého by jinak těžko dosáhnul.. Stejně tak do těch prestižních klubů přijímají schopné jedince a vzájemně si pomáhají,což opět otevírá cesty k úspěšnosti. U nás je nejznámějším takovým prestižním klubem Mensa.Bohužel tento klub schopné lidi nevyhledává a mám takový dojem, že je ani příliš nepodporuje. Do mensy je možno vstoupit absolvováním IQ testu,ale samotné IQ ještě není jedinou podmínkou úspěšnosti,či kreativního myšlení. Takže to ber tak,že jsem v tomto na samém začátku a teprve dávám dohromady informace. Shánění informací o klubech, kterých nejsem členem je velmi obtížné a tak mohu pouze sledovat výsledky a nikoliv cesty.Navíc jsou pravidla a možnosti mnohých klubů tajné a zasvěcen je jen ten, kdo se stane členem a složí přísahu mlčenlivosti. Z výsledků však mohu vyvodit smysl a funkci těch klubů.
MB |
Miloslav Bažant |
Posted - 01/11/2009 : 14:33:37 Sokrate. Mám své schopnosti proto,abych je využil ve prospěch ostatních a své já mám schopné přijímat co ze schopností statních vzešlo. První věta ze dvou. Pokud tak jednám,pak se důsledek neprojeví ihned a proto pro většinu lidí toto není zajímavé. Využiji li svvých schopnotí ve prospěch svého já a uznané pravdy, pak tím cosi získám.To co následuje si lidé většinou neuvědomují a ani si to většinou uvědomit nechtějí a spíše mají dojem, že tomu budou schopni čelit dalším zneužitím schopností. Druhá věta je akce a ta je pro lidi vždy zajímavá a vzrušující.Lidé sledují cesty a cesta druhé věty slibuje úspěch a zisk pro sebe.A tak se lidé učí životu v druhé větě a třeba tím,že sledují příběh. Je li výsledek úspěchem a ziskem,pak takové cesty napodobují.Sledovat cestu člověka žijícího dle první věty je pro člověka preferuícího cestu druhé věty nezajímavý,protože logika prvního kroku říká, že darem svých schopností cosi ztratím a zisk druhého kroku se zdá být nejistým a to zvláště ve světě kde je dominantní jednání dle věty druhé a kde dokáží lidé odpovědět na jednání věty první jednáním dle věty druhé.Nejisté cesty pro většinu lidí nejsou zajímavé. Budeš li tedy líčit příběh člověka, který svoje schopnosti využíval ve prospěch ostatních, budeš popisovat jek v lidech vytvořil lásku a oni dávali své schopnosti jemu. Bude se na toto většina lidí dívat s podezřením, že je to lež, že ve světě to chodí jinak. Zajímavější pro ně je cesta úspěšného lupiče, třeba i vraha, který se dokázal vyhnout následkům, či policajta, který zločin odhalil a došlo k trestu. To vše je akce, která lidem ukazuje možné cesty k vlastnímu úspěchu,zisku a třeba i tomu, že pochopí, že tudy cesta k úspěchu nevede. Ve světě je dominantní jednání dle věty druhé a lidé se učí v takovém světě žít. Proto je zajímá spíše to, co ukazuje tuto cestu věty druhé. Přesto vše dokáží lidé přijímat i cestu věty první. Cesta první věty je cestou lásky a láska lidi stále zajímá, jen si neuvědomují,že nejde o cosi nadpozemského,ale zákonitost první věty.Láska vede člověka k tomu, aby svoje schopnosti využil ve prospěch druhého a ten mu láskou oplácí. Že by lidé odmítali třeba filmy o lásce ,tomu nevěřím a mnohdy tyto cesty první věty sledují velmi pozorně a se zájmem,či přímo dojetím. Příběhy světců zajímají většinou pouze věřící. Pro ostatní jsou vylhané a jsou vlastně pro většinu lidí zneužitím schopností ve prospěch uznané pravdy. Sledovat cestu, která zřejmě nikam nevede je nezajímavé a nudné.
MB |
LG. |
Posted - 01/11/2009 : 11:11:25 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Lg. Srovnávat dvě skupiny navzájem a vybrat takové ve kterých je rozdíl viditelný, je výhodné...
Miloslave, myslíš až příliž materiálně to svět možná jednou zničí, ale budiž nechci tu ze sebe dělat něco jiného, jsem stejný jako každý jiný. Z globálního hlediska rozhodně není jedno kde tvoří někde pomůžou více někde méně a dokáži se představit pro různé obory různé země kde by náš člověk mohl uspět mnohem lépe než tady v naší malé zemičce, ale narodil jsem se tady a s tim nic neudělám. co všechno tedy víš o těch " prestižních klubech?"
|
Sokrates |
Posted - 31/10/2009 : 22:38:44 Proč lidi fascinuje zlo? Víte, co myslím? Když lidem vyprávíte o nějakém pobožném člověku, většinou je to nudí. Je to nezáživné. Vraždy,zvrácenosti,násilí,chladnokrevnost - to všechno a ještě další je sice nepříjemné ale na druhou stranu tak vzrušující a fascinující. Viz sledování hororů atd. |
Miloslav Bažant |
Posted - 31/10/2009 : 10:45:05 Pánové . Tento topic se nazývá "proč" na začátku jsem otázku položil já,ale jistě má každý z vás nějaké otázky a i pro ně je tomto topicu místo a prostor.Ptás se je možno na cokoliv a společně můžeme hledat odpověď. Toto jsem zapomněl v úvodním vstupu sdělit, za což se omlouvám.
MB |
Miloslav Bažant |
Posted - 30/10/2009 : 09:22:04 Lg. Srovnávat dvě skupiny navzájem a vybrat takové ve kterých je rozdíl viditelný, je výhodné. Pokud mluvíš o efektivitě,pak mysli jako podnikatel. Máš zde potencionál ve schopných lidech,ale nedáváš jim možnost vyniknout a tu energii využít. Jiný podnikatel jim vyniknout a tvoři umožní. To co vyprodukují je globálně ziskem, z hlediska toho druhého podnikatele je toto jeho jednání efektivní, ale ty jako podnikatel s toho zisku nemáš nic, čili tvé jednání vzhledem k těm schopným lidem je nefektivní a ty na něm proděláváš. Držet ty schopné lidi u tebe,kde nemají možnost vyniknout a tvořit by bylo nemoudré a také nemožné. Můžeš však změnit své jednání vzhledem k nim, dát jim podmínky vyniknout zde a tvořit hodnoty zde.Z globálního hlediska je jedno kde tvoří, hlavně když tvoří,ale ze tvého hlediska je výhodnější, když tvoří zde, protože to vede k zisku,čili je to efektivní pro nás. Nejdůležitější je poznat podstatu toho, co jim to vyniknutí a tvorbu umožňuje a co mu brání a to je možno poznat srovnáváním mezi protiklady.Pokud poznáš funkce třeba těch prestižních klubů a poznáš, že mezi jiným i tyto to vyniknutí a tvorbu podporují, můžeš je vytvořit zde a stejně je tomu s tím ostatním.JInak řečeno. Tomu neustálému protitlaku schopných lidí zabránit nemůžeš,ale můžeš vytvořit podmínky, při kterých právě toto využiješ ve prospěch efektivity. Zisk pak bude tvůj a pokud se jedná o skupinu, třeba národ,pak zisk bude náš.
MB |
LG. |
Posted - 29/10/2009 : 20:35:01 Miloslave, výpočet musíš provést jak v ramci skupiny tak v rámci globální, jednou je to težší podruhé jednoduší to co by tě ale mělo zajímat je efektivita. Porovnej si efektivitu těch schopných lidí pokud bys je držel zde a nebo pokud bys je pustil do ameriky a řekni mi jeslti by od nás nebylo sobecké je tu držet. Jinak řečeno ano v jednom cosi chybí, a v druhém to plní svoji funkci mnohém lepé než by to bylo v tom prvním. Pověz mi zda-li se mýlím.
Proti podobným skupinám nic nemám jen je potřeba se chovat obezřetně a s odstupem.
LG |
Miloslav Bažant |
Posted - 29/10/2009 : 08:48:40 LG. Pokud hledám příčiny,pak si vezmu skupinu ve které se toto projevuje a skupinu ve které se totéž neprojevuje, nebo v jiné míře s srovnávám srovnatelné. Jinak řečeno v jednom cosi chybí v druhém to svou funkci plní.Chci li aby toto plnilo svou funkci i zde, musí být toto do systému přeneseno a pak to bude svou funkci plnit i zde. Jinak to asi nejde a nemohu do tohoto modelu zahrnout celý svět, protože bych se v tom nemohl vyznat. Můžeš mít odpor k těm Zednářům a podobně,ale to by tě nemělo bránit v tom abys skoumaljejich smysl a to v kladném i záporném měřítku. Je to stále o příčině a následku.Pokud poznám důsledky příčin třeba v tom jednání Zednářů a následně dalších podobných skupin,pak mohu najít cestu k systému, který by měl méně záporů a více kladů.Jsou li poznány příčiny a následky, stává se filosofie matematikou a je možno dojít výpočtem k žádanému stavu.Teprve je li výpočet udělán, je možné jej aplikovat v globálním měřítku. Vycházet se ale musí srovnáváním pouhých dvou skupin. Jinak se v tom člověk nevyzná.Proto jsem vybral Česko a tu Ameriku,kde se ten rozdíl markantně projevuje.
MB |
LG. |
Posted - 28/10/2009 : 17:52:26 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Je to logické, protože za socialismu nemohly vzniknout, či zanikaly,ale jejich úloha by mohla být cestou k tomu aby když si tím odporem ty schopné lidi vytvoříme, abychom je také dokázali využít. Je to zatím jen takový náhled a nemá to přesné kontury.ale myslím,že právě to zde chybí a je to k naší škodě.Proč vyvážet to nejcenější zadarmo, závidět těm, kteří je přijmuli a využili ke svému prospěchu a slávě a sami chyběním toho strádat a živořit? K vytvoření takových ;klubů a loží je třeba jen myšlenky (zdůvodněné), trochy peněz a pár chytrých lidí.
MB
Miloslave nenecháváš se taky občas unášet proudem myšlenek? Myslím si že už by se mělo přestat hrát na čechy, američany, číňany apob. Svět se zmenšuje a něco takového by skupinu příliž omezovalo, což by se v budoucnu určitě nějak projevilo. Defakto vařit může každý a doba kdy svět bude muset táhnout za jeden provaz se dle mě blíží. Soukromničit si na vlastním uzemí by mohlo být trochu sobecké.
Mnoha lidem včetně mě není jasné k čemu jsou taková uskupení(zednáři, bilderberg group) Takto vysoká migrace "velkých mozků" možná vede ke zvýšení schopností, po výměně zkušeností, ale lehce se potom může stát, že se zapomene na určité samozřejmosti. Máš to jako s domestikací zvířete, zvýší se jeho "efektivita" nicméně ztratí schopnost přežití v divočině. |
Miloslav Bažant |
Posted - 28/10/2009 : 15:48:10 To je velmi složité. Změnit životní postoj jednoho člověka dá dost práce, natož celému národu. Ale onehdy v Německu to jeden muž dokázal. Samozřejmě to byla práce menší skupiny ale i tak. Musela by tu nastat určitá situace nebo problém, který by spojoval všechny Čechy. Pak k nám dosadit nějakou charismatickou figurku, která by nás inspirovala a motivovala. Uvaž. Nejsnadněji se lidé spojují proti společnému nepříteli. Tím ale nechci někomu vyhlašovat válku. Jen jsem se tak zamyslel. Sokrate. Lidé se dokáží spojit nejen proti společnému nepříteli,ale i díky společnému zájmu.Charismatické osobnosti k tomu není třeba,ale je nutné lidem ukázat cestu k takovému společnému cíli a ukázat jeho cenu. Toto udělal i ten Adolf. Ukázal němcům cestu k řešení problémů a k čemusi v čem němci uviděli význam cesty a tím získal to charisma. On sám byl tuctovým nezajímavým člověkem jakých jsou miliony. Dokázal však lidem ukázat cestu a i když tato cesta nebyla krásná aani etická, byla pro němce reálná.Proto se spojili.Oni ve skutečnosti žádného společného nepřítele neměli. Oni nepřítele potřebovali aby mohli tou cestou jít a proto si nepřátele sami stvořili. Židé nebyli nepřáteli a dokonce jej finaancovali. Adolfa dotlačila k úspěchu lože svobodných zednářů a to je ověřené a popsané v dokumentech.Jeho naprostou hloupostí bylo,že chtěl zničit to co jej nahoru vyneslo a co jej vlastně mělo ve svém vlivu.On totiž věděl, že totéž by jej mohlo s výšin svrhnout dolů.A tak nechal židy i zednáře vraždit a zavírat do koncentráků.Prostě nebyl moc chytrý.
MB |
Miloslav Bažant |
Posted - 28/10/2009 : 15:31:56 LG.
A nyní jsi se trefil hřebíčkem do kladívka. To je přesně ono. Jenže to vede k tomu, že mnohé to cenné a hodnotné u nás vůbec neprorazí přes ten odpor díky kterému rostou ty naše schopnosti. A tak my schopné lidi vytváříme,ale nic s toho nemáme a ta Amerika je tak ráda přijímá a těží s toho. Otázkou je jak využít toho odporu k tvorbě a současně jim otevírat cestu k ůspěchu u nás. Zdánlivě je toto neřešitelným problémem a za takový jsem jej i pokládal donedávna. Právě zde ve foru se kdosi zmíni4 o zednářích a já vím, že toto sdružení u nás působí a vybírá si schopné lidi podporuje jejich cestu k úspěchu i když to dělají v pozadí. Tehdy mne napadla zvláštní myšlenka. V té Americe také není vše ideální a dochází tam k témuž jako u nás,ale existují tam různé kluby a podobná sdružení,které do jisté míry dělají cosi podobného jako ti zednáři. U nás tato instituce zcela chybí. Je to logické, protože za socialismu nemohly vzniknout, či zanikaly,ale jejich úloha by mohla být cestou k tomu aby když si tím odporem ty schopné lidi vytvoříme, abychom je také dokázali využít. Je to zatím jen takový náhled a nemá to přesné kontury.ale myslím,že právě to zde chybí a je to k naší škodě.Proč vyvážet to nejcenější zadarmo, závidět těm, kteří je přijmuli a využili ke svému prospěchu a slávě a sami chyběním toho strádat a živořit? K vytvoření takových ;klubů a loží je třeba jen myšlenky (zdůvodněné), trochy peněz a pár chytrých lidí.
MB |
Sokrates |
Posted - 28/10/2009 : 13:43:18 Slávo To je velmi složité. Změnit životní postoj jednoho člověka dá dost práce, natož celému národu. Ale onehdy v Německu to jeden muž dokázal. Samozřejmě to byla práce menší skupiny ale i tak. Musela by tu nastat určitá situace nebo problém, který by spojoval všechny Čechy. Pak k nám dosadit nějakou charismatickou figurku, která by nás inspirovala a motivovala. Uvaž. Nejsnadněji se lidé spojují proti společnému nepříteli. Tím ale nechci někomu vyhlašovat válku. Jen jsem se tak zamyslel. |
LG. |
Posted - 28/10/2009 : 12:47:08 Miloslave zamyslel jsi se nad tím co to pružina po uvolnění tlaku udělá ano možná rychle vyletí, ale podobně rychle spadne. I tlak z papinova hrnce jednou unikne a nezbyde tam nic. Není pro nás právě dobře že u nás je takové klima jaké popisuješ, což umožňuje zvýšení právě těch schopnosti. Co se stane s člověkem kolem kterého takový tlak neexistuje, nestoupne mu to do hlavy? nepodcení něco? a i kdyby jak na tom budou další generace nebude se úroven schopností snižovat až na mez danou právě místem pobytu ? Protože nění-li tlaku tak jsou některé schopnosti zbytečné. Krtkovi taky v průběhu let zakrněli oči. Není právě neustálý tlak a překážky lepší pro náš vývoj ? (není to jen obdoba darwinovi teorie?) To by pak už jen záleželo na tom zda-li všichni dojdou do fáze kdy si porozumí, nebo dojdeme do fáze kdy se zničíme.
Mám takový jeden příběh žák xy propadal v předmětu svým způsobem se snažil nicméně nevytáhl to, každý mladší člověk se v dnešní době i rád baví. O prázdninách ho čekla reparát cca 2 týdny před koncem prázdnin scháněl někoho kdo by ho doučil, dali si sraz, doučíjící přišel v čas, ale ten co něco potřeboval se nedostavil už se nepamatuji kdo komu dal vědět nicméně doučíjící se dozvěděl že by měl na místě počkat další dvě hodiny, řekl že takle to nepujde. žák se poté snažil i jinak nicméně reparát neudělal, shodou okolností jel do ameriky studovat doučijící zjistil že žák byl v americe nejlepší ze třídy a v daném předmětu se začal doučovat.
Schopnosti ktéré u nás nestačili na postup do dalšího ročníku, byli v americe schopnostmi nejlepšími.
Chci tím říct že tak nízký tlak by mohl znamenat pro přistěhovavšího degradaci jeho možných budoucích schopností, které by si pod tlakem získal snadněji.
Buď se tedy u nás staneš schopnějším nebo zaplácneš díru jinde. Co když právě to vlastenectví a sblížení, snižuje naše schopnosti.Pokud je to co říkáš pravda i když mi to připomíná... tak proč nejít ještě dál?
Mnohé jedince neúspěch silně demotivuje, my bychom se mohli od toho odprostit a třeba by nás mohl motivat ještě k lepším výsledkům ... |
Miloslav Bažant |
Posted - 28/10/2009 : 11:46:23 Nadhodím další myšlenku co třeba strach dříve ještě za dob lidoopů se zbytek tlupy spojil aby ochránili jedince před predátorem. LG. Trošku upřesním. Tlupa vznikla proto,že v tlupě mohl být každý z jednotlivců lépe chráněn, než jako jednotlivec a tlupa snadněji získala pro všechny jednotlivce v tlupě. Jenže s tím prosazením jednotlivce v tlupě tomu bylo tak, že o postavení mezi sebou bojovali a vůdcem tlupy se stal ten nejsilnější,čili kladli schopnější do cesty překážky. A nyní si představ tlupu složenou z mnoha velmi schopných jedinců a máš zde obdobu toho, co jsem popisoval.My obyvatelé Česka jsme prošli mnohými utrpeními díky snahám sousedů ovládnout naší zem.Ten neustálý stres vedl k hledání schopností a v důsledku k růstu intelektu, čemuž napomáhala i česká řeč. A tak zde vznikla tlupa ve které je mnoho schopných jedinců, kteří mezi sebou bojují o úspěch a postavení. A tak jeden druhému v cestě k úspěchu překáží. S toho vzniká vzájemný odpor, závist (když se někdo dostane výše) a ve výsledku tím trpí celé Česko. Když se pak jedinec s této tlupy dostane do společnosti kde ten odpor chybí, nebo je slabší, rychle vinikne. Najdeme li cestu k tomu vlastenectví a sblížení,začneme li úspěch jedinců považovat za úspěch celé tlupy a místo odporu budeme lidem schopným pomáhat,pak si nás bude vážit celý svět.Potencionál k tomu máme, což zřetelně ukazují naši bližní ve světě. Jenže jak obrátit náš pohled, když v sobě máme stále ten dojem, že naše postavení v tlupě ohrožují ti schopní jedinci???
MB |
LG. |
Posted - 28/10/2009 : 11:20:20 Sokrate: Pěkně napsáno, nicméně číst díla můžeme jen od úspešných lidí, ti kteří byli neúspěšní mají určitě na ameriku pravděpodobně jiný pohled.
Nadhodím další myšlenku co třeba strach dříve ještě za dob lidoopů se zbytek tlupy spojil aby ochránili jedince před predátorem. Američané se nyní bojí teroristických útoků, dříve to mohlo být rusko. Jejich zem sužuje řada možných přírodních katastrof zemětřesení hurikány. Taková neštěstí jsou schopna lidi sblížit možná víc než cokoliv jiného.
U nás utrpěla zejména poslední generace, ale jelikož hodně lidí mělo strach mluvit, sbližování neproběhlo. Jen to nadhazuji je mi jasné, miloslave, že tento rozdíl považuješ za dlouhodobější, nicméně ja tak daleko nevidím.
LG |
|
|