www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Interpretace textů
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

hanbar
Nový uživatel

Czech Republic
7 Posts

Posted - 05/05/2006 :  16:01:55  Show Profile  Send hanbar an ICQ Message  Reply with Quote
Ahoj všichni moudří lidé milující vědění...
Píšu proto, že za týden dělám přijímací zkoušky z filosofie.(interpretace 2 textů)
Mám pocit, že filosofie je mým životním posláním a moc moc bych uvítala posvátné rady od moudrých lidí, kteří jistě už také dělali př. zkoušku na FF UK.

Popište prosím své zkušenosti a rady, jak správně filosofický text interpretovat. Ukazovat své znalosti z filosofie na textu či se držet striktně daného obsahu a pouze vysvětlovat mínění autorovo????
Díky všem tisíckrát....Homo homini deus

Skunkless
Aktivní uživatel

Czech Republic
216 Posts

Posted - 06/05/2006 :  21:56:07  Show Profile  Reply with Quote
Drzim vam obema palce, ale obavam se, ze se tu zadne rady nedockate - ale preju vam to, treba se tu nahodou nejakej filozof objevi, ja tu zatim zadnyho (jako vystudovanyho) nepotkala a nebo o tom nevim..tak HODNE STESTI!!! ;)

Skunkless..
Go to Top of Page

hanbar
Nový uživatel

Czech Republic
7 Posts

Posted - 08/05/2006 :  07:19:31  Show Profile  Send hanbar an ICQ Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Junkyard

Krásný den,
také dělám za týden příjmací zkoušky na filosofii a také na UK. Tudíž bych chtěl taky vědět jak interpretovat ty texty? Vlastně asi není třeba vědět jak texty interpretovat, nemusí být možná ani dopředu osvětleno jak zaujmout "porotu" nechme věci plynout. Filosofie jde vždy bez přípravy ke zkoumání. Proto bychom mohli udělat to samé, nebo ne? Určitě se potkáme, tak držím palce! :)



Ahoj JunkyardMožná máš velmi dobrý názor na interpretaci textů..Vlastně je možná lepší nechat vyplynout logické(i nelogické) asociace našich myšlenek...Také držím moc moc palce a třeba se potkáme u ústních. Až to budem mít za sebou, zkusme si sem opět napsat a sdělit své pocity.Mohlo by to být pro nás oba zajímavé...Hezký den
Go to Top of Page

hanbar
Nový uživatel

Czech Republic
7 Posts

Posted - 08/05/2006 :  07:20:51  Show Profile  Send hanbar an ICQ Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Skunkless

Drzim vam obema palce, ale obavam se, ze se tu zadne rady nedockate - ale preju vam to, treba se tu nahodou nejakej filozof objevi, ja tu zatim zadnyho (jako vystudovanyho) nepotkala a nebo o tom nevim..tak HODNE STESTI!!! ;)

Skunkless..

Děkujem moc...Snad to dobře dopadne...Měj se hezky
Go to Top of Page

kochanski
Nový uživatel

3 Posts

Posted - 25/05/2006 :  17:51:36  Show Profile  Reply with Quote
Ahoj.
Na fildě studuji již třetí rok a můžu říct, že interpretace spočívá hlavně v pochopení obsahu a hlavních myšlenek. Prostě si všímáš hlavních idejí textu a stručně je popíšeš.. Můžeš to psát stylem "autor ukazuje.. autor myslí".. Své hodnocení bych tam moc nedávala, pakliže se jedná pouze o interpretaci. Pokud ho ale chtějí, tak ho tam můžeš dát s tím, že napíšeš, proč s něčím nesouhlasíš... Ukazovat své znalosti z filosofie je myslím zbytečné, protože to budou testovat v jiných částech zkoušky.. Tady jde spíše o to ukázat, že ten text správně chápeš, že budeš schopna studia filosofie a budeš jí rozumnět...
Go to Top of Page

kochanski
Nový uživatel

3 Posts

Posted - 25/05/2006 :  19:02:18  Show Profile  Reply with Quote
Jejda.. ted koukám na datum, že už to nějak není aktuální No nic..
hanbar: A jak jsi dopadla?
Go to Top of Page

hanbar
Nový uživatel

Czech Republic
7 Posts

Posted - 06/06/2006 :  20:46:01  Show Profile  Send hanbar an ICQ Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kochanski

Jejda.. ted koukám na datum, že už to nějak není aktuální No nic..
hanbar: A jak jsi dopadla?

Go to Top of Page

Tomáš Recht - blazni.cz
Nový uživatel

Czech Republic
7 Posts

Posted - 08/06/2006 :  18:42:26  Show Profile  Visit Tomáš Recht - blazni.cz's Homepage  Send Tomáš Recht - blazni.cz an ICQ Message  Reply with Quote
Ahojvás!
Tak já se taky hlásim, to jsem rád, že se takhle všichni potkáváme...
Pokecal bych, jo, pokecal - jako pripravu na ty pohovory, co vy na to? Kdyztak jsem k dispozici na ICQ 304204869
a na serveru http://filosofove.blazni.cz
Mi oblibenci jsou Buddha, Platon a Spinoza

VERITAS VINCIT
Go to Top of Page

Magus
Nový uživatel

4 Posts

Posted - 25/04/2007 :  03:43:55  Show Profile  Reply with Quote
Zdravím,
momentálně také dělám (tedy zatím se připravuji na) zkoušky na FFUK obor filosofie. Hmm vidím, že zde diskuse nějak nekvete, ale přesto... měl by jste někdo pár rad čeho si hledět při interpretaci těch zadaných textů? Četl jsem ten příspěvek od Kochanskiho... mohl by to když tak někdo rozvést? Jak? Kde? Co? Proč? atd. :)
Dik,
M.
Go to Top of Page

noemus
Grafoman

Czech Republic
1149 Posts

Posted - 25/04/2007 :  09:35:42  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Magus

Zdravím,
momentálně také dělám (tedy zatím se připravuji na) zkoušky na FFUK obor filosofie. Hmm vidím, že zde diskuse nějak nekvete, ale přesto... měl by jste někdo pár rad čeho si hledět při interpretaci těch zadaných textů? Četl jsem ten příspěvek od Kochanskiho... mohl by to když tak někdo rozvést? Jak? Kde? Co? Proč? atd. :)
Dik,
M.


Diskuze tu kvete, ale dost se obmenili jeji ucastnici. Ja osobne bych uvital diskuzi s nekom kdo ma o filosofii vazny zajem. Sam se filosofii venuji jen v tomto foru. Ale mam za sebou studiun epistemologie pod vedenim Zd. Neubauera na PřF UK. Právě teď čtu Bytí a čas od Heideggera a zároveň Historii fiosofie od Emanuela Rádla.

Nejsem si však jist jestli Ti pomůžu s přípravou na přijímačky. Já osobně jsem si k filosofii zvolil cestu oklikou. Nejspíš bych Ti řekl totéž co Kochanski. Dost asi záleží na tom jací profoesoři to budou hodnotit a jestli jim půjde o znalosti nebo o schopnosti.

Já osobně bych přidal jednu radu, kterou jsem dostal od Ivana Havla z centra pro teoretická studia. Text by se měl nejdříve číst zcela nekriticky a člověk by se měl snažit plně pochopit autorův postoj. Doslova se do něj vcítit. Teprve při druhém čtení můžeme zkusit být kritičtí k tomu co autor napsal.

Taková rada má svou logiku. ale musím poctivě říci, že v praxi se jí doslova neřídím. Spíše "lokálně", nejdříve si problematický odstavec přečtu nekriticky - snažím se pochopit co autor chtěl říci, a pak tentýž odstavec studuji podrobněji a eventuelně v duchu rozvádím naznačené myšlenky. (Vnějškově to vypadá, že sedím nad otevřenou knihou a zírám do blba) a v této fázi si už můžu dovolit být kritický.

Podotýkám ovšem, že mne nikdo z filosofie zkoušet nebude, takže mé rady ber s rezervou :o))

P.S. Osobně si myslím, že filosofem se člověk nestane studiem filosofie, ale tak že začne žít jako filosof to co dělá a co si myslí se stane jedním. (Přesně to myslím, říkal i J. Patočka a mnozí další a já jsem si jist, že věděli co říkají, došel jsem k témuž)

Edited by - noemus on 25/04/2007 09:40:39
Go to Top of Page

rajis
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
517 Posts

Posted - 25/04/2007 :  10:03:21  Show Profile  Reply with Quote
Ahoj,

s tou interpretací to není jen tak. Každý profesor od ní očekává něco jiného. Ode mě je třeba na VŠ vyžadováno i vlastní kritické zhodnocení a interpretace má svou pevnou strukturu, kterou nesmím porušit. Předpokládám, ale že u přijímaček půjde hlavně o myšlenky, než o nějakou formální strukturu.

Takže nejdřív daný text musíš číst tak dlouho dokud si nejseš zcela jistý, že ho chápeš a víš jakým problémem se zabývá, co řeší apod. Ten problém se budeš snažit nějak osvětlit a snažit se ho sám nějak uchopit - vysvětlit vlastními slovy. Až budeš mít tuhle část hotovou, tak je dobré udělat k té práci nějaký úvod. Tím určitě nic nezkazíš. Problém bys měl už znát velmi dobře, takže sepsat nějaký úvod už je maličkost. Potom můžeš přidat i své hodnocení na konec, s čím nesouhlasíš apod., ale myslím, že to už by bylo spíš takové vyšperkování.

btw. jaký texty máš za úkol k interpretaci? Není tam třeba Descartes?

Edited by - rajis on 25/04/2007 10:04:49
Go to Top of Page

Magus
Nový uživatel

4 Posts

Posted - 28/04/2007 :  01:06:51  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemus
Dost asi záleží na tom jací profoesoři to budou hodnotit a jestli jim půjde o znalosti nebo o schopnosti.

No pokud jsem to pochopil zprávně tak v prvním kole se hodnotí schopnosti a v druhém znalosti (a asi též schopnosti). První kolo jsop ty interpretace a druhé diskuse nad zadanou a přečtenou literaturou.

quote:
Text by se měl nejdříve číst zcela nekriticky a člověk by se měl snažit plně pochopit autorův postoj. Doslova se do něj vcítit. Teprve při druhém čtení můžeme zkusit být kritičtí k tomu co autor napsal.

To zní zajímavě. Zrovna dneska jsem četl na podobné téma něco od Herdera - tedy ne přímo od něj, byla to spíše kritická esej o jeho filosofii. Dokonce také toto "vcítění" zahrnuje do svoji metodologie a zavádí pro něj svůj speciální pojem.
Go to Top of Page

Magus
Nový uživatel

4 Posts

Posted - 28/04/2007 :  01:37:43  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by rajis


Takže nejdřív daný text musíš číst tak dlouho dokud si nejseš zcela jistý, že ho chápeš a víš jakým problémem se zabývá, co řeší apod. Ten problém se budeš snažit nějak osvětlit a snažit se ho sám nějak uchopit - vysvětlit vlastními slovy.

Jo, to zní logicky. :)

Jinak jsem se ještě také setkal s názorem, že by bylo dobré si přečíst pár základních informací o hlavních filosofických disciplínách - tj. metafyzika, epistemologie a etika; jaké kladou otázky, čím se zabývají, etc. - což by mě poté pomohlo v lepší orientaci v textu a také v jeho interpretaci.

Tady je menší výtah z toho co se tam očekává:
"V rámci interpretace je Vaším úkolem vystihnout celkovou intenci, strukturu a hlavní myšlenky zadaných textů. Měli byste se pokusit zrekonstruovat, jaké jsou nejdůležitější vyslovené i nevyslovené předpoklady celé argumentace a za pomoci jakých myšlenkových kroků dospívá autor ke svým závěrům. Pokud text v tomto ohledu podle Vašeho názoru dovoluje více výkladů, měli byste se snažit vystihnoutpřednosti a slabiny každého z nich."

quote:
btw. jaký texty máš za úkol k interpretaci? Není tam třeba Descartes?


Mrkni sem: http://ufar.ff.cuni.cz/info/talentovky.html

Jinak ten Descartes je tam taky, ale až v druhém kole v podobě diskuse (v podstatě "ústní interpretace") nad přečtenou a předepasanou literaturou. Descartes: Meditace o první filosofii je v předepsané spolu s Humem: Zkoumání lídského rozumu, Kantem: Základy metafyziky mravů a Platóném: Faidón.

Edited by - Magus on 28/04/2007 01:38:26
Go to Top of Page

noemus
Grafoman

Czech Republic
1149 Posts

Posted - 29/04/2007 :  11:44:21  Show Profile  Reply with Quote
Ja myslim, ze nejdulezitejsi pro tebe bude umet tem predkladanym textum porozumnet. A toho lze nejlepe dosahnout kdyz te to doopravdy zajima. Pokud te cteni takovych textu bavi a sam vyhledavas kazdou prilezitost podiskutovat o filosofii, pak nemej strach. Komise bude predevsim hodnotit tvuj zajem a tvoji schopnost porozumnet. Mozna taky zda mas vlastni nazor.

Ja jsem u prijimacek na VS zazil situaci, kdy se cela komise snazila zpochybnit muj nazor na evoluci. Bylo to defacto poprve co jsem u "zkousky" oponoval zkousejicim. Mel jsem pocit, ze je asi nastvu a nevezmou mne, ale dopadlo to presne naopak. Po zkousce mi jeden profesor rekl, ze maji velky zajem na tom abych u nich studoval. Nakonec jsem tam ovsem nesel. Protoze mne vzali na MFF UK, a tohle bylo na CVUT Strojirenstvi.

Jednoduse receno, pokud komise uvidi, ze jsi osobnost, pak bude vsechno ostatni brano jen jako samozrejmost.Tohle se ale naucit neda, takze si s tim nelam hlavu. Proste se snaz vecem porozumnet, bud poctivy a uspech se dostavi :o))

Hodne stesti v cervnu, budu ti drzet palce
Go to Top of Page

Stream
Uživatel

Czech Republic
64 Posts

Posted - 01/05/2007 :  12:14:25  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemus


P.S. Osobně si myslím, že filosofem se člověk nestane studiem filosofie, ale tak že začne žít jako filosof to co dělá a co si myslí se stane jedním. (Přesně to myslím, říkal i J. Patočka a mnozí další a já jsem si jist, že věděli co říkají, došel jsem k témuž)



Filosof prave neni nejaky knez, aby musel nejak nutne zit nejak specifickym zpusobem (Descartes zase nekde pise, ze i kdyz v teoreticke rovine musime pochybovat, v praxi musime vzdy jednat, nemuzeme se utapet v pochybnosti), tzn. filosof muze nekdy oddelit praxi od teorie.


Intepretace ma primarne vystihnout hlavni myslenku, argument, ktery autor v textu predklada. U prijimacek je text vetsinou kratky, takze obsahuje vetsinou jednu hlavni myslenku. Tzn.hlavni je napsat CO autor tvrdi, a obvykle i PROC si to mysli (jaky pro to predklada argument). Dal je mozne zahrnout tuto myslenku do nejakeho kontextu (autor textu nekdy u prijimacek neni uveden, ale cilem neni poznat ho). Treba poznamenat jaci jini autori se podobnymi problemy zabyvali. S nejakou kritikou (ve stylu proc to neni pravda) bych setril.
Go to Top of Page

n/a
deleted

5 Posts

Posted - 15/05/2007 :  06:22:56  Show Profile  Reply with Quote
My Personal Loan

33d7c404z
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000