www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Světlo a zvuk
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Sokrates2915
Nový uživatel

31 Posts

Posted - 06/03/2016 :  13:00:48  Show Profile  Reply with Quote
Chtěl bych se zeptat. Právě jsem si všiml jedné věci a napadlo mě, jestli to má význam, jaký si myslím.

Když je večer, tak slyším doma věci více, jsem více citlivější. Jsem myslím citlivější na zvuky. Říkal jsem si, jestli to není tím, že by světlo zbržďovalo zvuk, a když světlo není, ve tmě, že by byl menší odpor, pro zvuk a tím bych slyšel lépe. Anebo to může být způsobeno mnou, že se mi mění fyziologie těla ve dne a v noci. Že jsem v noci citlivější. Zajímavá úvaha bych řekl možná.

Jestli světlo brzdí akustické vlny zvuku, když světlo proudí. A když neproudí, tak jestli zvuk může procházet lépe a tudíž jde lépe slyšet. - je to jen nápad.

Skunkless
Aktivní uživatel

Czech Republic
216 Posts

Posted - 06/03/2016 :  15:30:00  Show Profile  Reply with Quote
Ahoj, já bych za tím hledala mnohem méně sofistikované vysvětlení. Během dne je velký ruch a večer už to výrazně pomíjí, v noci je skoro ticho.

Když si pouštím jeden a ten samý seriál v noci, slyším ho výborně třeba na hlasitost 20, pouštím-li si jej během dne, mám to obvykle na 60. Jediným rozdílem je jiný okolní ruch.

Nemyslím si, že by světlo mohlo brzdit zvuk ani že bys měl jinou fyziologii.
Go to Top of Page

Sokrates2915
Nový uživatel

31 Posts

Posted - 12/03/2016 :  00:36:18  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Skunkless

Ahoj, já bych za tím hledala mnohem méně sofistikované vysvětlení. Během dne je velký ruch a večer už to výrazně pomíjí, v noci je skoro ticho.

Když si pouštím jeden a ten samý seriál v noci, slyším ho výborně třeba na hlasitost 20, pouštím-li si jej během dne, mám to obvykle na 60. Jediným rozdílem je jiný okolní ruch.

Nemyslím si, že by světlo mohlo brzdit zvuk ani že bys měl jinou fyziologii.




A okolní ruch jsou jaké zdroje? Proč zrovna v noci věci utichají? Proč je ten ruch ve dne? Proč zrovna tehdy? To že jsme zvyklí, že to je ve dne, není příčina toho, proč to ve dne je.
Kdyby to bylo naopak, že v noci by byl ruch větší, tak bychom si řekli, ono je větší ruch v noci, protože je větší ruch v noci, protože to tak prostě je.

Co vyvolává ruch? Proč ruch není v noci? Je to závislé na Slunci? Na energii? Světle? Tak noc se liší od dne tím, že je tma. Čas je pořád stejný. Kdybychom se posunuli v čase o pár hodin a ve dvanáct v poledne by byla tma, bylo by to asi to samé, my si svůj čas organizujeme podle světla a tmy a ruch je ve dne. Takže je prostě větší ruch ve dne a co to ten ruch vytváří?
Go to Top of Page

rajis
Velmi aktivní uživatel

Czech Republic
517 Posts

Posted - 24/03/2016 :  11:56:47  Show Profile  Reply with Quote
Kdyby světlo zbržďovalo zvuk, tak to stejně nevysvětlí to, že jsi v noci citlivější na zvuky :D To by si je akorát slyšel se zpožděním ne? Jinak je to samozřejmě nesmysl. Světlo nemá žádný vliv na rychlost šíření zvuku, vliv má teplota, ale jen malý, že to sotva postřehneš.

Spíš je to dané tím, že večer je méně zvukových podnětů, tak logicky na ně budeš citlivější než během dne, kdy jich je X, ale vnímáš jich jen pár (právě proto, že jich je příliš).

Edited by - rajis on 24/03/2016 11:57:37
Go to Top of Page

Sokrates2915
Nový uživatel

31 Posts

Posted - 02/04/2016 :  19:44:14  Show Profile  Reply with Quote
No nic no - světlo - už si to moc nemyslím - nemyslím si, že by světlo ovlivňovalo zvuk

chtěl jsem dát jenom téma - ať se nad tím člověk zamyslí a stejně ať klidně dojde k tomu, že to neplatí :-)

Protože proč? Je také dobré si uvědomit, co co není, ne? :-)

Edited by - Sokrates2915 on 02/04/2016 19:44:55
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000