www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Hranice vedomia...

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
navi Posted - 12/12/2006 : 05:51:59
Ľudia...Ako chcete posunúť hranice svojho vedomia, keď to vaše neustále zamestnávajú myšlienky...
15   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Sokrates2915 Posted - 06/03/2016 : 21:36:02
Možná si myslím, že by bylo dobré zauvažovat nad tím, co to hranice vědomí znamená, když tomu lépe porozumíme, o co se vlastně jedná, polemizovat o tom, debatovat, přemýšlet, porozumění o tom získat větší, o co se vlastně jedná. Myslím si, že bude asi více odlišných názorů na to, co to hranice vědomí je, jak to chápeme, když to dokážeme abstraktně uchopit, popsat to, dokážeme si představit, o co se jedná, snáze se nám bude hledat odpověď na to, na co se ptáme, protože tomu budeme více rozumět, pokud si pod tímto pojmem představujeme různé věci, odpověďi se mohou lišit, v podstatě bychom mluvili každý o něčem jiném. Myslím si, že je to těžký pojem k pochopení. A tak se zaměřit na definici tohoto pojmu - pochopit co to znamená hranice vědomí. Aby každý řekl svůj názor na to, co si pod tím představuje, myslím si, že názory se tedy budou lišit, a potom spíše hledat tu odpověď, o kterou stojíme. A ten, kdo bude mít nejpřesnější, nejadekvátnější odpověď, tak k té se přiklánět. Ale spíše prvně si pospat své myšlenkové pochody, své logické myšlenkové cesty, jak dospěji k pochopení tohoto slova. Co si o tom myslím, a svou myšlenkou cestu popsat a společně zpřesňovat naši objektivní představu skrze výměny našich jednotlivých názorů, našich subjektivních představ - schválně, jak my tady dokážeme být přesní a jak přesnou představu si o tom dokážeme udělat a na nějaké se možná i shodnout.

A abych začal. Tak se tedy budu snažit pochopit, co to hranice vědomí je. Co takhle, jestli jde dostat nějaké věci z nevědomí - je nevědomí vždycky v nevědomí? Že nevědomí nikdy nepřejde do vědomí a to co přejde do vědomí není naše nevědomí, že by nevědomí prostě nešlo dostat do vědomí?

jinak se bavíme o hranici - kdo to kdy někdy popsal - jaká je naše hranice natož, jak ji posunout? Já vůbec vlastně nevím, o čem je řeč, nemyslím si, že bych byl blbý, ale proto, že je to takový pojem tak těžko abstraktně uchopitelný a těžko vymezitelný, že je to až moc těžké.

Freud popisuje myslím vědomí, předvědomí, nevědomí

hranice vědomí - hranice znamená tedy nějaký limit ne? nějaké omezení, kam se dál až nedostanu

když si představím vědomí jako ohrádku.

Teď mě něco napadlo - není vědomí aktuální stav mysli?

Aha jo takto - o tomto se tu baví - možná jde tady o toto - jde tu o to - že vědomí si představit tak, že jak velká mozková činnost, či psychická se může odehrávat v jednom okamžiku - něco jako procesor - prostě kolik operací zvládne za daný časový úsek - dejme tomu vteřinu

tak vědomí by bylo to - nebo rozsah vědomí - by bylo to - jak v jednom daném okamžiku pojmout ve vědomí - jak velké množství - kolik toho - můžu ve vědomí mít za jednu sekundu - či jinak - jaká kvantita a kvalita procesů se může stát v mozku za 1 vteřinu dejme tomu

v podstatě jde o výkon

a myslím si, že tedy by to mohlo být tak - zvyšování výkonu mozku by se mohlo zlepšit tím, že když se dívám, tak asi zapojuji mozkovou část nějakou - prostě elektrické vzruchy

v různých situacích, v různých podmínkách mi fungují různé oblasti mozku

myslím si, že pro posunutí hranice svého vědomí se snažit zapojit více mozkové aktivity, tím, tím třeba, že v jednom momentu

jde tu o rozsah - tak si řekněme, že děláme určitou danou činnost a zapojujeme určitou laťku mozkové aktivity - v tu chvíli se pokusit o to, aby se zapojil mozek více - třeba jiné části mozku zapojit

možná je to dobré způsobem žonglování s 5 kuželkami, u toho zpívání v rytmu beethovena ode to joy přesně v té melodii a slova volit tak, aby to mělo logickou myšlenku, třeba řešit nějakou úlohu. Možná by se zapojilo více funkcí naráz - že u motorické oblasti by se zapojila oblast řeči. Nebo možná takovým způsobem nad tím přemýšlet - kombinovat různé mozkové aktivity naráz

tím se stane to, že když v jednom momentě dokážu vytvořit maximální mozkové úsilí na tuto úroveň, tak když do toho přidám činnost odlišující se zapojující jinout mozkovou oblast, tak to bude asi pro mozek náročnější a tréninkem, se to může zlepšit, že naráz se zvládá více věcí a tak se vytvoří vyšší výkon, možná by bylo dobré analyzovat jednotlivé činnosti, u kterých se zapojují které oblasti mozku a potom si podle toho kombinovat činnosti.

Tak by se možná zvýšil výkon mozku, že v jedné chvíli dokážu to i to.

Jinak mě osobně si myslím jde o to, abych našel pravdu o tom, o čem se bavíme, možná někdo má jiné cíle. Já rád najdu pravdu o tom, o čem je řeč, rád zkoumám. Nechci nikoho přesvědčovat o svém úsudku, jen aby byl jeden z mnoha. Ale aby byl. A nikoliv nebyl.

Myslím si, že s tím souvisí i to, že jsem vodnář. Můj osobní názor je ten, že ano.
navi Posted - 15/12/2006 : 21:02:36
Miloslave...Ty si fakt vtipálek...
navi Posted - 15/12/2006 : 21:00:37
Miloslave, ja nepočujem žiadne hlasy, ani nemám žiadne vtieravé myšlienky...Cítim sa slobodný a nikým neobmedzovaný...
navi Posted - 15/12/2006 : 20:57:27
Miloslave...Myslenie je výsledkom procesu vedomia...
navi Posted - 15/12/2006 : 20:55:36
Každé myslenie poskytuje priestor k ďaľšiemu rozvoju...Otázka je, či týmto smerom chcem ísť...
navi Posted - 15/12/2006 : 20:53:02
Tento proces znázorňuje Ježišova metafora; Musíš najprv zomrieť, aby si sa znova narodil...
navi Posted - 15/12/2006 : 20:50:42
Noemusi...Myšlienky môžeš mať z dvoch zdrojov...Jeden zdroj je ten, ktorý spomína Miloslav, to znamená pamäť, a druhý zdroj je ten, ktorý spomínam ja, a to je intuícia...Aby človek prijímal myšlienky len z intuície, tak musí prejsť tým, čím prešiel napríklad Buddha...
navi Posted - 15/12/2006 : 20:45:42
Noemusi...Buddha hľadal šťastie tou istou metódou, ako ja...Meditáciou sa dostal najprv medzi dve myšlienky tento čas neustále predlžoval, až dokázal mať pauzu medzi myšlienkami takú akú chcel...Potom sa snažil dostať medzi pocity...Tento bezpocitový stav predlžoval až dokedy chcel...Takto sa zbavil pozemského prežívania a myslenia...Na ceste za šťastím musel ešte prekonať prekážku, ktorú prekonával aj Ježiš v púšti, kedy sa o jeho uvoľnené vedomie pokúšali pseudoduchovné bytosti...Prekonal aj to, a tak jeho vedomie spočinulo v Bohu...Mne sa stalo to isté...
Miloslav Bažant Posted - 15/12/2006 : 09:29:33
Lenže myslenie a vedomie su dve veci...

Navi.
Máš pravdu,až na to, že bez myšlení není vědomí. Že vědomí je výsledkem procesu myšlení. Jestli nemyslíš a přesto slyšíš hlas, který tě někam vede, svěř se s tím psychiatrovi, třeba tě pomůže.Ono se tomu totiž odborně říká halucinace.Možná, že by ti pomohl chlorpromazin,ale pozor, je pouze na lékařský předpis.

MB
noemus Posted - 12/12/2006 : 21:01:19
Vím přesně co jsem napsal:
Dovedl jsem ad absurdum tebou ukázanou cestu k posunutí hranic vědomí. Když se někdo dokáže oprostit od všech myšlenek, tak už hranice svého vědomí nemůže pousouvat, žádné totiž nejsou.

Já bych si tuto cestu asi nevybral, ale považuji ji za jednu z možných, a v jistém smyslu i správnou, cestu k sebezdokonalení

Osobně bych dal spíše přednost koncentraci svých myšlenek, k soustředění, k otevření své mysli novým přístupům. Je to hodně podobné ač to tak na první pohled nevypadá. Abych mohl svobodně přijímat nové myšlenky, musím být schopen se od některých myšlenek oprostit.

Nevím čemu Ty říkáš myšlení. Nejspíš tomu co za myšlení považuješ u sebe samého. Co když ale pro mne je myšlení něco jiného? Co když máme pravdu oba? Co když tebe to čemu ty říkáš myšlení omezuje, ale mne to čemu já říkám myšlení poskytuje prostor k dalšímu rozvoji?
navi Posted - 12/12/2006 : 20:42:25
Myslenie vedomie ohraničuje...
navi Posted - 12/12/2006 : 20:37:46
Hranice vedomia sa posúvajú nemyslením...Buddhistická meditácia...
navi Posted - 12/12/2006 : 20:35:41
Lenže myslenie a vedomie su dve veci...
Ace Rimmer Posted - 12/12/2006 : 20:03:14
Hranice vědomí můžeš posunout právě a pouze jen myšlením .
navi Posted - 12/12/2006 : 19:50:51
Noemusi...Vieš čo si napísal?...Tam kde niečo je (bez myšlienok), tam nie sú hranice...Nieje teda čo posúvať... V podstate si napísal pravdu...

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000