www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Praktickosť filozofie.

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
navi Posted - 01/11/2008 : 06:55:13
Poznáte niekoho, kto by bol ochotný zo svojho vrecka zaplatiť službu filozofa?
15   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
romansev Posted - 14/01/2012 : 18:25:49
quote:
Originally posted by navi

Poznáte nejaké filozofické diela, ktoré v praxi zlepšili život ľudstva?



Co je to "zlepšili život ľudstva". Jedna z veci , ktora nas robi stastnych je pochopit (nie iba ako to funguje ale co sme to vlastne "my") a to je filozofia. Nasa subjektivna cast, nase vedomie sa neda skumat vedeckou paradigmou, da sa o tom iba fylozofovat a to je to co nas robi vyrovnanych a stastnych ( teda aspon urcitu cast)
Miloslav Bažant Posted - 22/10/2009 : 09:56:06
Originally posted by navi

Poznáte niekoho, kto by bol ochotný zo svojho vrecka zaplatiť službu filozofa?
Navi.
Ano znám a je takových mnoho. Jsou filosfové,kteří upravují filosofii tak aby odpovídala určité pravdě a tuto podporovala a jsou zástupci této pravdy za to honorováni a mnohdy dost bohatě. Vezmi si třeba filosofy ve službách církví, či pravd politických ideí. Ty jsi totiž zapomněl upřesnit o jakého praktikujícího filosofa jde. Nestranný filosof hledají moudrost a nestranícíc žádné pravdě se většinou honoráře nedočká, není li učitelem,ale jsou i jiní filosofové a ti honorováni jsou. Když tě ADC odpovídal,pak tím myslel ty "správné" čili nestranné. Honorářem pro filosofa nemusí být jen peníze, ale třeba i uznání ostatních lidí a třeba poznání toho, že se díky jeho slovům svět trošku zlepšil,či světu lidé lépe rozumí. Dosáhne li skutečně vekých výsledků a jeho dílo vede lidi k míru a porozumění,pak mohou do kapsy sáhnout třeba hospodáři nadace Nobelovy ceny a to je také honorář a dost velký.Pro skutečného filosofa je ten hmotný honorář pouze čímsi navíc a tím důležitým je poznání a moudrost.Jinak je tomu u filosofa, který má svůj cíl v hmotném zisku a tomuto cíli přispůsobuje i své dílo aby někomu stálo za to mu platit. To jsou filosofičtí prostituti.

MB
ADC Posted - 15/10/2009 : 21:16:13
Jestli můžu svůj pohled na věc....

quote:
Originally posted by navi

Poznáte niekoho, kto by bol ochotný zo svojho vrecka zaplatiť službu filozofa?



Poznáš nějakého filosofa, který by si chtěl za svoje služby nechat zaplatit? Nepočítám učitele ve školách, ale praktikující filosofy.

quote:
Originally posted by navi

Nejakú službu, z hľadiska svojej profesie, za ktorú by boli ľudia ochotný zaplatiť.



Mám nejistý dojem, že lidé ocení filosofa až po tom, co jim pomůže, do té doby je pro ně obvykle bezcenný. Službou je zpravidla sdílení náhledu na řešený problém, který bez filosofa chyběl. Filosof nemůže prodávat své služby, protože jejich hodnota se ukáže až současně s poskytnutím.

quote:
Originally posted by navi

Poznáte nejaké filozofické diela, ktoré v praxi zlepšili život ľudstva?



Těžko říct, ale dost možná všechny, jelikož ukázaly, že "Tudy cesta nevede."

quote:
Originally posted by navi

Ja som to myslel inak. Úlohou filozofie je nájsť spôsoby pre lepší život ľudstva. Poznáte nejaké takéto dielo, nejakého filozofa, o ktorom by sa dalo povedať, že pozitívne ovplyvnilo ľudské myslenie a konanie v širšom merítku?



Sókrates..
Demokratický princip postavil nad svůj život. V politickém slova smyslu stejná oběť jako Ježíš v náboženském.

quote:
Originally posted by navi

Sú veci, ktoré si nedokážete racionálne zdôvodniť?



Já osobně si momentálně žádnou nevybavuju.

edit: když nepočítám některé posty na tomto fóru ;)

quote:
Originally posted by navi

Myslíte si, že odkaz Nového Zákona (Biblia), hrá hlavnú úlohu v morálnych hodnotách europskeho spoločenstva, alebo už ide skôr len o tradíciu, bez hlbšej akceptácie?



Je to tak půl na půl. Problém dle mého je, že jen málokdo ví, co bible vlastně skutečně obsahuje, nicméně i to co je zjevné stačí k tomu, aby ovlivňilo dostatečně pozitivně morální hodnoty evropského společenství. Evropu bych přirovnal k učedníkům, kteří téměř do posledního dne vlastně Ježíše nechápali, přesto se chovali po jeho boku správně. Nejde ani tak o akceptaci, ta příjde sama, jde o pochopení, které je těžké, když obrazy, co jsou v bibli jsou jen stínovým divadlem skutečných událostí. Divadlem dostatečně ohromujícím, aby přetrvalo tisíciletí, skutečnost byla mnohem prostčí, ta by věky nepřetrvala.


Dál už to byla diskuze, do které se nechci alespoň prozatím vměšovat.


okref Posted - 15/10/2009 : 20:50:26
By rzwald:
"...praktický význam filosofie v objektivním měřítku shledávám bohužel v podstatě zanedbatelný... "

Také si myslím, že kdyby nebylo Marxe,
tak by nebylo ani co zanedbávat ;-)
Rzwald Posted - 15/10/2009 : 20:29:28
quote:
Originally posted by borek

quote:
Originally posted by navi

Ja som to myslel inak. Úlohou filozofie je nájsť spôsoby pre lepší život ľudstva. Poznáte nejaké takéto dielo, nejakého filozofa, o ktorom by sa dalo povedať, že pozitívne ovplyvnilo ľudské myslenie a konanie v širšom merítku?



Můj zlatý,

co by se asi tak stalo, kdyby sis opravdu přečetl díla některých filozofů a alespon trochu se nad nimi zamyslel. Je možné, že bys pak přestal klást otázky, na které si lidstvo již dávno dalo praktické odpovědi. Přečti si například díla Immanuela Kanta, a uvědom si, že na základě jeho myšlenek bylo vytvořeno OSN. I když asi o 200 let později.
trochu se zamysli i ty než proneseš něco...

...když Kant říkal blablabla a za 200 let se udělalo to, k čemu nabádal...
...tak já tam jaksi fakt nevidím to ovlivnění... OSN vzniklo kvůli světové válce a to, že to Kant se o vhodnosti něčeho takového vyjadřoval o 200 let dříve je jen důkaz toho, že Kant nic moc neovlivňil !!!

Myslíš si, že protože Aristoteles říkal před tisíci lety, že zoon fysei politikon, tak že proto vznikla sociologie??????

...praktický význam filosofie v objektivním měřítku shledávám bohužel v podstatě zanedbatelný...

quote:
Originally posted by borek
Docela by se mi líbilo, kdyby kladené otázky byly aspon na minimální úrovni.
a mě by se docela líbilo, kdyby předkládané odopovědi se vztahovaly k předloženému problému, kázání si nech do kostela---
okref Posted - 13/10/2009 : 10:22:22
Pro Boreka:

Což v pergamenu jsou ty svaté zdroje,
z nichž doušek věčný mír ti dá?
Ne, navždy zbudeš bez úkoje,
když z tebe, z tebe netryská.

Sice je to J.W.G., ovšem proc slovy jiného nevyjádřit vlsatní myšlenku.
borek Posted - 13/10/2009 : 02:34:15
quote:
Originally posted by navi

Ja som to myslel inak. Úlohou filozofie je nájsť spôsoby pre lepší život ľudstva. Poznáte nejaké takéto dielo, nejakého filozofa, o ktorom by sa dalo povedať, že pozitívne ovplyvnilo ľudské myslenie a konanie v širšom merítku?



Můj zlatý,

co by se asi tak stalo, kdyby sis opravdu přečetl díla některých filozofů a alespon trochu se nad nimi zamyslel. Je možné, že bys pak přestal klást otázky, na které si lidstvo již dávno dalo praktické odpovědi. Přečti si například díla Immanuela Kanta, a uvědom si, že na základě jeho myšlenek bylo vytvořeno OSN. I když asi o 200 let později.

Možná by se i vyplatilo, kdyby sis přečetl Sokrata, Heraklita, Platona, nebo třeba Thomase Hobbse či Johna Locka. Nebo některé současné filozofy, podívej se třeba na Daniela Dennetta.

Docela by se mi líbilo, kdyby kladené otázky byly aspon na minimální úrovni. Popřemýšlej, navštiv kurzy filozofie na vysokých školách, případně si sežeň soukromého učitele, nebo se uč sám na netu.

Přeji mnoho úspěchů
Miloslav Bažant Posted - 09/12/2008 : 16:35:47
Navi.

Doporučuji pohádky Járy Zimmermana, třeba Surový pohádkový horor o sedmi tchýních, nebo roztomilý Kapšpárkův hrobeček, či jak chudák do ještě větší nouze přišel. Ale pozor. Pokud přijdeš na představení,pak musíš počítat s tím, že po prvním jednání zavírají dveře aby diváci neutekli. Taková upravená Zlatovláska je hotový poklad.Zvláště postava děda Vševěda postiženého sklerozou je úchvatná a obr Koloděj je také super a ty divadelní triky tě také dostanou,zvláště když se Zlatovláska mění s chlapa na ženskou. Vřele doporučuji.

MB
neronis Posted - 04/12/2008 : 21:32:24
No jo, pohádky končí většinou dobře. Taky se mi takový svět líbí a stejně jako může vypadat ve skutečnosti jinak, mohl by teoreticky vypadat právě tak.
navi Posted - 04/12/2008 : 18:35:17
Rzwalde, Ty máš tiež tmavohnedý obleček a si udatný ako vták ohnivák a chlupy máš jak Zlatovláska a svietiš ako Bajaja? V rozprávkach bola vždy filozofia. Prostá a jednoznačná. Žiadne syntetické kostrbatosti, alebo fantazmagórie, ako u niektorých filozofov. Aď žije pohádka, a žije šťasne, pokuď neumrela. Všimli ste si, že v tých klasických rozprávkach spravodlivosť vždycky zvíťazila? Doprčic, ešte máme v živote čo doháňať.
Aj preto verím, že tento život nie je jediný, a že víťazná spravodlivosť sa prejaví až mimo tento svet. Hold som nenapraviteľný idealista.
Rzwald Posted - 04/12/2008 : 15:15:40
quote:
Originally posted by Miloslav Bažant

Rzwalde.
To je něco. Já jsem takový dobytek, že takto przním i knihu knih. Já tu filosofii do toho prostě musím napumpovat,když mám erekci myšlení. Pořád je to ale heterosexuální, protože je ten rozum a ta pohádka či ta Bible.Bůh mne za to potrestá a určitě po něčem uklouznu.

MB

Miloslav Bažant Posted - 04/12/2008 : 15:03:21
Rzwalde.
To je něco. Já jsem takový dobytek, že takto przním i knihu knih. Já tu filosofii do toho prostě musím napumpovat,když mám erekci myšlení. Pořád je to ale heterosexuální, protože je ten rozum a ta pohádka či ta Bible.Bůh mne za to potrestá a určitě po něčem uklouznu.

MB
Rzwald Posted - 04/12/2008 : 14:55:06
MB, neprzni národu pohádky :-)
..pohádky jsou pohádky a jde v nich o to, že je prostě princ bajaja a pták ohnivák a a princ je statečný, udatný, zabije draka, má tmavohnědej obleček a opásán je mečem a pták ohnivák je oranžový s plamenným žlutým žíháním...

a Zlatovláska se jmenuje Zlatovláska, protože její vlasy vypadjí jako by byly ze zlata, ok? :-)

pumpovat do pohádek filosofii je perverzní a deviantní :-D
navi Posted - 04/12/2008 : 11:57:12
quote:
Originally posted by Miloslav Bažant

Navi.
Nemyslíš si,že by to bylo od Ježíše příliš primitivní?Kdo je předurčním pánem a kdo sluhou? Pán může být zítra sluhou a sluha pánem. Já myslím, že jsme svobodní lidé a potom by vlastně pro nás to podobenství nic neříkalo. Jinak s tou pohádkou jsi střelil zřejmě od boku a vůbec jsi o tom nepřemýšlel. Pravda je pro člověka stromem rodícím mladící jablka, protože jej posiluje.Když se pravda prohřeší zneužitím schopností a zlem ztrácí svou účinnost, řili jablka mizí ze stromu. A najdou se princové,čili hledači kteří se snaží pravdu zachránit, ale jen někteří přijmou ježší kůži skuteřného bádání a ti poznají,že je třeba pravdy nové,čili ptáka Ohniváka (světlo poznání, vznosné) Nikdy však nezískají poznání celé,ale jen jedno pero ptáka Ohniváka a již s ním běží za lidmi, Všechen lid je v pohádkách králem zatím co skuteřný vládce je zlým řernokněžníkem, nebo čarodějem. A tak dostane ten hledač, princ na vybranou. Buďto ztratí hlavu, čili od svého poznání odejde, neb nude hledat dál. A tak najde další část poznání a lidé již jsou takoví, že svému poznání dávají zlatou klec,namísto obyčejné dřevěné. Kůň zlatohřivák je síla poznání a ten vrchol poznání je dokonce vyjádřen i jménem princezny Zlatovláska,čili to cenné je v lásce.
Pohádka o Bajajovi patří mezi skutečné pohádky a obsahuje velmi cenné informace v algoritmu,ale překládat ji nehodlám.Proč? Z jednoduchého důvodu. Kdysi ve škole nám učitel vykládal o Smetanově Mé vlasti a popsal nám Vltavu. Od té doby jsem již v této skladbě nic jiného nehledal a stále jsem tam poznával jen to, co řekl učitel. U pohádek je tomu stejně.Otevřu li tajemství pohádky,pak již v té pohádce nikdo neic jiného nehledá,čili pohádku zničím. Právě to hledání má cenu, nikoliv cíl. Pokud jsem jednu pohádku otevřel,pak jen proto aby bylo pochopeno, že pohádka není to zač ji lidé mají.

MB

Ja takto veci nechápem. Nevidím rozdiel, medzi sluhom a pánom. Pán by sa mal vždy chovať aj ako sluha, a sluha by sa mal zasa vždy chovať aj ako pán. To je zákon rovnováhy, a podľa mňa len takto môže ideálne fungovať svet. V skutočnosti pán nie je viac ako sluha, a sluha nie je menej, ako pán. To je všetko len ľudký výmysel, že pán je viac ako sluha, a naopak. To je len obyčajná hra ľudského ega.
Rozprávky som mal ako decko rád, videl som aj vtáka ohniváka, ale nič si z neho nepamätám. Nuž ortuť v mozgu mi zmazala pamäťové stopy.
V rozprávkach som vždy videl poučenie, myslím v tých klasických, nie v type zfilmovaných komiksov, typu Tom a Jery, aj keď bola zas sranda, ako sa tĺkli a nikdy sa im nič nestalo. Ako decko som mal rád rýchle šípy, od Foglara. Pamätám si na Timura a jeho družinu. Traja pátrači od Alfreda Hitchkoka, to boli moje rozprávky. Plus ešte Jules Verne, so svojími románmi. To už je dávno.
Miloslav Bažant Posted - 04/12/2008 : 07:56:16
Navi.
Nemyslíš si,že by to bylo od Ježíše příliš primitivní?Kdo je předurčním pánem a kdo sluhou? Pán může být zítra sluhou a sluha pánem. Já myslím, že jsme svobodní lidé a potom by vlastně pro nás to podobenství nic neříkalo. Jinak s tou pohádkou jsi střelil zřejmě od boku a vůbec jsi o tom nepřemýšlel. Pravda je pro člověka stromem rodícím mladící jablka, protože jej posiluje.Když se pravda prohřeší zneužitím schopností a zlem ztrácí svou účinnost, řili jablka mizí ze stromu. A najdou se princové,čili hledači kteří se snaží pravdu zachránit, ale jen někteří přijmou ježší kůži skuteřného bádání a ti poznají,že je třeba pravdy nové,čili ptáka Ohniváka (světlo poznání, vznosné) Nikdy však nezískají poznání celé,ale jen jedno pero ptáka Ohniváka a již s ním běží za lidmi, Všechen lid je v pohádkách králem zatím co skuteřný vládce je zlým řernokněžníkem, nebo čarodějem. A tak dostane ten hledač, princ na vybranou. Buďto ztratí hlavu, čili od svého poznání odejde, neb nude hledat dál. A tak najde další část poznání a lidé již jsou takoví, že svému poznání dávají zlatou klec,namísto obyčejné dřevěné. Kůň zlatohřivák je síla poznání a ten vrchol poznání je dokonce vyjádřen i jménem princezny Zlatovláska,čili to cenné je v lásce.
Pohádka o Bajajovi patří mezi skutečné pohádky a obsahuje velmi cenné informace v algoritmu,ale překládat ji nehodlám.Proč? Z jednoduchého důvodu. Kdysi ve škole nám učitel vykládal o Smetanově Mé vlasti a popsal nám Vltavu. Od té doby jsem již v této skladbě nic jiného nehledal a stále jsem tam poznával jen to, co řekl učitel. U pohádek je tomu stejně.Otevřu li tajemství pohádky,pak již v té pohádce nikdo neic jiného nehledá,čili pohádku zničím. Právě to hledání má cenu, nikoliv cíl. Pokud jsem jednu pohádku otevřel,pak jen proto aby bylo pochopeno, že pohádka není to zač ji lidé mají.

MB

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000