www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Metafyzika, ontologie, epistemologie
 absolutní řád VS relativní řád

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
okref Posted - 09/11/2008 : 18:26:30
ve svete je rad, to je neoddiskutovatelny fakt.
absolutní rad by byl takovy rad, vuci nemuz by se vse muselo pohybovat, chtelo-li by se udrzet v existenci.
pri nahrazeni absolutniho radu radem relativnim by kazda existence mohla uplatnit vlastní osobitý zpusob radu bez nutnosti vlastniho zaniku.
absolutni rad by byl rad k nemuz by vse ostatni melo smerovat. nebylo by pak vysvetlitelne, proc toto ostatni existuje.
relativni rad zase nabizi tak velkou svobodu, ze se i v ní vytraci smysl toho radu, ktery si zrovna dela narok na momentalní absolutnost a i toho, ktery se uz uz dere na jeho misto.

Jak v absolutnim, tak v relativnim radu sveta se vytraci smysl. (v absolutnim se vytraci smysl toho, co je. V relativnim smysl toho, co by mohlo být.)Otazka vsak je, zda "smysl" není ustaven momentalnim řádem a jinak nemá nárok na existenci.

Osobne bych si vybral takový rad, ktery bude schopen vyjasnit pojem smysl.
7   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Miloslav Bažant Posted - 12/10/2009 : 10:57:37
Základním řádem je vztah mezi příčinou a následkem. S tohoto řádu vše svým řádem vychází. Zde již není co dodat, protože s toho vše jako důsledek vyplývá.Bez příčiny není následku.

Relativním řádem je nepochopená souvislost mezi příčinou a následkem, respktive množinou příčin a výslednému následku.Jsou li tyto souvislosti pochopeny, pak již se jedná o řád základní.
--------------------------------------------
Omlouvám se za svůj neurvalý a nepříjemný tón. Ale je to způsob konverzace, který mi stimuluje myšlení, zrovna tak stejný tón u druhého.)
---------------------------------------------
Čili, potřebuješ k stimulaci myšlení adrenalin. Zjímavé.
Mne adrenalin spíše blokuje a svádí moje myšlení od pozitivního k negativnímu,což nechci. Pro aktivaci myšlení, které by mělo řád a logiku potřebuji spíše atropin, nebo endorfiny, skrátka duševní klid.
Nu což? Každý jsme trošku jiný. Dokonce znám člověka ,kterému se myšlení nejlépe aktivuje, když koná velkou potřebu. Prý tím jak tlačí se mu zvýší tlak v hlavě a začne mu to myslet.Mimochodem je to vynikající vědec,fyzik akustik a má řadu patentů a vynálezů. On říká, že bez toalety by nenašel vůbec nic.(samozřejmě to říká v legraci)
MB
okref Posted - 19/09/2009 : 21:56:44
Ale samozřejmě, tím je další nadřazený řád.
Zajímalo by mě kolikrát položíš tutéž otázku, než konečně pochopíš, co myslím relativním řádem.
A jestli se rozhodneš zastavit u absolutního účelu, pak před tebou vyvstane to, co myslím absolutním řádem.
(Omlouvám se za svůj neurvalý a nepříjemný tón. Ale je to způsob konverzace, který mi stimuluje myšlení, zrovna tak stejný tón u druhého.)
neronis Posted - 10/11/2008 : 20:56:20
Potom je třeba znát účel nadřazeného řádu.
okref Posted - 10/11/2008 : 20:48:05
Ale samozrejme. Neprecetl sis pozorne muj druhy prispevek. (účel = nadrazený řád)
neronis Posted - 10/11/2008 : 20:29:03
Mám mimo funkci průběhu všech procesů na mysli i fungování jeho účelu. Řád by měl přece někudy směřovat a mechanismy fungování přece běžně zajišťujeme v místech, které nějaký účel plní.
Podle účelu se dá o řádu bavit.
okref Posted - 10/11/2008 : 20:21:27
Souhlasim s tim, ze rad funguje.
Ale ze by jeho funkcnost byla zaroven jeho smyslem, to nemohu prijmout.
Ano, ve funkcnosti radu lze videt jeho smysl, ale jen s ohledem na rad, ktery mu je nadrazen.
Kdybych to mel uvest do prikladu, tak je funkce zaludku, kterou je mozno nazvat radem, protoze v te funkci je nutný opakovaný sled posloupností. Tento rad ci tato funkce má za smysl podílet se na vyzivě těla. Vyzivené telo je tedy smyslem funkce zaludku(či soustavy řádu žaludku). Je tu tedy nadrazený řád - vyzivené tělo. To je take pravdepodobne funkcni a tato funkcnost jiste má smysl.
Tímto zpusobem mohu pokracovat tak daleko, az se zastavím u toho, co jsem napsal v prvnim prispevku. A bude nutne rozhodnout absolutnost ci relativitu řádu světa. Ale at výběr padne na jakoukoli stranu, nevysvetlí to smysl.
neronis Posted - 09/11/2008 : 20:01:29
Smyslem řádu, je přece funkčnost řádu, ne?

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000