www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Libovolné téma
 Z jakého důvodu se angažuješ ve společnosti?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
Sokrates2915 Posted - 09/04/2016 : 21:30:12
Z jakého důvodu se angažuješ ve společnosti?
Ze sobeckých či z altruistických?
3   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Sebastián Wortys Posted - 18/05/2016 : 14:08:01
quote:
RE Sokrates2915



Ahoj,
V první radě děkuji za reakci, moc uživatelů tu aktuálně nebvývá.

Ale potěšilo by mě, kdybys příště zapis svého postupu myšlení trochu víc zredukoval na to nejpodstatnější, abys šetřil svůj i můj čas, . Kdybys napsal kratší reakci, odhodlal bych se k z5né vazbě dřív.

"s velkým C - to beru - jako že Celek jako společnost bereš" - "Celkem" mám na mysli nejvyšší možný celek: spojení veškerých jsoucen (všech existujících wesmírů atd.). A jelikož vše je různě propojeno se vším, tak angažováním ve společnosti (z biocentristického hlediska "společností" často myslím "společnost živých bytostí" (resp. Gaiu dle Lovelocka), ale záleží na kontextu) nějakou nezanedbatelnou měrou spoluovlivňuji (jako každá bytost) nejen společnost, ale i Celek, jehož je společnost nedílnou součástí. Svým každodenním jednáním můžeme trošičku ovlivnit i čas, za jak dlouho pozemský život začne výrazněji přetvářet okolní wesmír...

"pokud Ti vadí, že zkouším analyzovat a prozkoumat Tvou odpověď" - Analýza mých textů jinými lidmi mi nevadí (především, pokud se je snaží nejprve pochopit, ). Mé reakce na tvou analýzu tedy ber spíše jako zpřesňování toho, jak to myslím.

"Celke směřuje k lepšímu?" - Těžko říct. Ale platí: "Ty máš záměr, aby Celek směřoval k lepšímu".

"si to kopíruji, abych to mohl - abych se nevracel k tomu, abych to měl snadnější" - Doporučuji při psaní odpovědi paralelně používat textový editor na vedlejší text, který neodešleš.

"lepší - je pozitivní, dobré, plus, správné? - příjemné? - ne-špatné?" - "Lepší" je něco jako maximalizace míry ideálnosti/sebenaplnění/štěstí života/vědomí ve wesmíru, potažmo ve všech wesmírech, mouhou-li být propojené i jinak než skrz svou podstatu (tedy mohou-li být propojené vzájemně). Pro lepší představu o mé vizi "lepšího" doporučuji v mé knize Vtiposcifilo-z/s-ofie přečíst závěr povídky Věkomysl, celou Přirozenou mnohobytost a text Všehosmysl.

"podle mého názoru je utváření - organizování = zvyšování míry uspořádanosti" - Z jistého dílčího hlediska víceméně ano, ale spoluutvářet ("podílet se na utváření") může mj. znamenat i bourat část ve snaze dekonstruovat (a výsledek teoreticky nemusí mít nutně vyšší míru organizovanosti). Dle mého by (maximální/ absolutní) organizovanost a (m./ a.) chaos měli být v komplementární rovnováze. A nejvíc se tomu blíží život.

"tvoří - tudíž je dokonalejší [...] Celek" - Vzhledem ke slovu "snaze" připouštím, že si nemohu být jist, že můj příspěvek skutečně vede k dokonalejšímu Celku, ale jeví se mi to tak spíš než opačně.

""Lepší" taky v uvozovkách" - "Lepší" ve smyslu, že si nemohu být jist, co je doopravdy lepší. A colou tu mou odpověď lze chápat i jako univerzálnější smysl života (platný pro více lidí/ bytostí) s tím, že pod "lepší" si každý představuje něco více či méně jiného (v návaznosti na 1. příspěvek: na různých místech škály sobecké-altruistické). Ale ti, kteří si pod "lepší" představují něco, co bych považoval za "horší" (např. různí extrémisté), dle mého žijí v iluzi, a kdyby jí prokoukli, tak by se jejich ideál přiblížil nějakou měrou k tomu mému.

"lepší by bylo třeba ve společnosti - kdyby byl mír" - Ano. Přiměřený mír (zachování zdravé míry různosti a tím i tvůrčích dialogů, ne absolutní mír: všichni totožní bez důvodu k možným rozporům).

"takže moje stanovisko je asi špatné - to jak to hodnotím" - Nezdá se mi vyloženě špatné.

"takže mám možnost to utvářet?" - Ano a i touto svou reakcí jsi tu možnost částečně využil.

"věnování energii organizování [...] společnosti" - Relativně dobrý jinohled ná mou odpověď, ale hl. místo "organizování" by tam mělo být "spoluorganizování", protože se nechci povyšovat nad ostatní.
Sokrates2915 Posted - 27/04/2016 : 23:15:22
quote:
Originally posted by Sebastián Wortys

quote:
RE Sokrates2915



Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").



Ok, když to tak bereš, beru to tak, že to je Tvůj názor a bereš to takto. V pořádku, já ho uznávám :-) a děkuji Ti za odpověď.

napadá mě teď, že já jsem se Ti chtěl odpovědět na Tvůj názor a taky jsem sepsal svůj názor - ale smažu ho teď a říkám si, že budu chtít pochopit ten Tvůj. To je důležitější než můj názor. Ten Tvůj je důležitější si myslím v tuto chvíli.

Takže Tobě dává smysl, jak píšeš, si myslím, že Ti dává smysl podílet se na utváření Celku s velkým C - ve snaže k "lepšímu"

ok a co to znamená? Co mi to říkáš?

s velkým C - to beru - jako že Celek jako společnost bereš - že k ní máš, chceš mít nějaký vztah - myslím - nějak tak - možná

dává Ti smysl - takže jako smysl - Tobě to dává smysl teda

ve snaze k lepšímu - to je co? Směr?

dává Ti smysl se podílet - podílet se - ano podílet se - takže se chceš podílet

jo a pokud Ti vadí, že zkouším analyzovat a prozkoumat Tvou odpověď - tak se omlouvám, pokud to vadí - ale když to je tak poprvé, tak to zkusím dokončit - já si osobně myslím, že to je správná cesta - že každý tu má své názory a prostě kdo se je snaží pochopit - pochopit ty lidi, co oni si myslí - zaměřit se na ten význam, co oni si myslí - ne co si myslím já na ten Váš názor - beru Váš názor nebo se snažím brát Váš názor jako posvátný a prostě neurážet ho za žádnou cenu ani ho nijak neznehodnocovat - myslím si, že názor je velice ceněná osobní věc - obrovské hodnoty pro danou osobu


proto si myslím, že je dobré studovat názory tady těchto lidí, abych porozuměl lidem, kteří, jak si myslím, mají zřejmě podle mého názoru potřebu se vyjádřit a chtěl bych jim splnit jejich potřebu - protože si myslím, že hledají pochopení pochopení od druhých lidí - aby je někdo pochopil - může to mít možná nějaké důvody - tak přijít na ty důvody

ale tady jsou lidé dobrovolně - dobrovolně tady píší - tak z tohoto ROZHODNUTÍ - které tito lidé učinili - tak si myslím - že tito lidé chtějí, aby je někdo vyslechl a pochopil


a ne aby prostě oni museli poslouchat cizí názory - já bych se raději zaměřil na pochopení názorů těch co tady jsou


tak si myslím, že bude dobré, možná, nevím, jestli prostě se zaměřím na ty názory a budu se je snažit pochopit - rozebrat a analyzovat, abych se dostal k jádru věci a k jádru poznání toho, jak to ten DOTYČNÝ ON SÁM MYSLEL - jak on sám - ne jak to chápu já - ale jak to chápe ten druhý - porozumět tomu druhému

jo a takže tedy budu studovat ty názory - pokud se k tomu dostanu - ale mám chuť a odhodlání do toho bych řekl - a prostě je to v mém zájmu - já věřím v tento způsob - si myslím - a tak to chci realizovat to v co věřím


takže prostě - teď se vrátím k tomu Tvému a budu se to snažit pochopit

jako písmo svaté :-)

takže kopirajt té věty

Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").

dává Ti smysl se podílet na utváření Celku - ve snaze k lepšímu

nechci to teda hodnotit - chci pochopit, co tím myslíš - pokud Ti to vadí - tak klidně řekni - a já se budu snažit nedělat nic proti Tvé vůli - co by Ti mohlo vadit - v to také věřím - si myslím

podílet se na utváření - takže ono se něco tvoří? - chápu to správně?

ve snaze k lepšímu - lepší - to je dobro - dobro - pozitivní - prostě plus - není to negativní

to je to lepší myslím - takže směrem k lepšímu

takže Celke směřuje k lepšímu? Nebo Ty máš záměr, aby Celek směřoval k lepšímu? OK - nevím, jestli to chápu správně

Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").


takže utváření Celku - Celek se tedy tvoří? - Tobě dává smysl - to je to co se s Celkem děje - že se tvoří nebo utváří k lepšímu - to Ti dává smysl - takže to je Tvůj názor - myslím - že to je dobré nevím

a to Ti dává smysl - mě jde o to Tě pochopit - co tím myslíš


Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").


podílet se - takže to bude důležitá položka

Mě - já
dává smysl
podílet se na
utváření
Celku
ve snaze k lepšímu

máme tu šest bodů si myslím

Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").
Mě - já
dává smysl
podílet se na
utváření
Celku
ve snaze k lepšímu

si to kopíruji, abych to mohl - abych se nevracel k tomu, abych to měl snadnější

Celek je společnost - to si myslím - nevím - možná
lepší - je pozitivní, dobré, plus, správné? - příjemné? - ne-špatné?
dává smysl a za to Tobě - tak jo - že ty v tom vidím smysl
a to slovo podílet se - to je důležité
a utváření
a Celek - je za tím utváření

ale důležitý je ten směr - to je pro Tebe nejdůležitější - že to vede k dobru si myslím - nevím

ale tu jde o to, co se děje - podílení se na utváření Celku - ve snaze - k lepšímu


podílení se - tak prostě - že se angažuješ - ale angažuješ se za jakým účelem - za účelem - že Celek se tvoří k lepšímu

prostě že celek jde k lepšímu

ani nevím - jestli to je odpověď na otázku - možná to ve Tvojí větě je - ta odpověď

podílení se na utváření společnosti

a podle mého názoru je utváření - organizování = zvyšování míry uspořádanosti

a tak prostě že se společnost organizuje - ale to je můj názor a třeba to chápeš jinak a tak prostě moje názory jsou tu o ničem - tu je důležité, jak to chápeš Ty

ne já

můžeš říct utváření, ale myslíš tím něco jiného než já

podílet se na utváření - jako že se tvoří - tudíž je dokonalejší dokonalejší dokonalejší Celek

dáme to jako společnost? - nebo Celek je podstatnější?

nebo Společnost s velkým S?

dává Ti to smysl - že s tím souhlasíš - možná takto to možná myslíš - možná

podílet se - jako Ty - Ty osobně - že se podílíš - ale na čem

utváření lepšího Celku



a to, že to tvoříš také ten lepší Celek

no to je ono to je dobré - nebo ne ono - ale dobré



prostě že tvoříš také lepší Celek - to že to je snaha - tak jako - že to možná znamená - myslím - že prostě ne vždy se to podaří třeba - nebo že nemůžu s jistotou říct, že to dokážu nebo někdo dokáže??

tak jako ta snaha - alespoň to určité úsilí a enegie vložené do tohoto za účelem pozitivním? - už se trošku ztrácím - jedna věta a kolik dá práce jí porozumět

ale trochu jsem se přiblížil myslím doufám nevím možná


utváření - že tvoříš i Ty a CO - CO - CO - CO - CO TVOŘÍŠ

utváříš lepší Celek

to slovo utváříš - že do toho investuješ určité úsilí a energii to tak chápu já

a prostě Lepší Celek

to je to, oč tu běží, si myslím

a v tom vidíš smysl o toto usilovat - o Lepší Celek a tvořit lepší Celek

takže prostě tak

Lepší - co to je to Lepší - "Lepší"

taky v uvozovkách

takže - to je prostě pozitivní

a co v tom vidět?


Celek je ta společnost - to je o co tu jde - a to nejdůležitější slovíčko asi bude tady - Lepší s uvozovkami

co to je Lepší Společnost - Lepší Celek?

Co to znamená - to je klíčové pochopit asi - možná


Co takto lepší než teď? - jaké jsou poměry teď a co to znamená, že něco by bylo lepší než teď?

Třeba řekněme, že nemám, žádné cesty - tak třeba to bude znamenat to, možná - že postavíme cesty a bude to "lepší"

záleží i co každému připadá lepší - to je možná věc debaty - možná

a toto byl příklad - snažím se najít nějaké příklady

lepší by bylo třeba ve společnosti - kdyby byl mír - třeba - a o to třeba usilovat - tento "lepší" Celek - tak to by bylo lepší - prostě lepší - ne?


lepší ne - kdyby nikdo neválčil - to by mohlo být lepší

a v tom Ty možná tedy vidíš smysl - možná pokud se nemýlím

vidíš v tomto, že to dělat lepší společnost - třeba kvůli míru - nebo prostě - aby to ve společnosti bylo nastavené správně - nebo prostě dělání věcí tak - aby to vedlo k tomu lepší - tak v tom vidíš smysl


jo to nezní špatně - můj názor - pokud tomu už trošičku více rozumím - tak to je dobré - si myslím - jo - a toto je právě to hodnocení - a to není dobré asi - anebo to není dobré, bez pochopení toho názoru


ale já taky nevím, jestli jsem to pochopil správně - můžu se mýlit - a prosto to prostě - nevím, o čem sám mluvím tedy

takže jak můžu někomu odpovídat, když nerozumím, co mu vychází z úst nebo z konečků prstů na klávesnici?


takže moje stanovisko je asi špatné - to jak to hodnotím - si myslím


protože nevím, jestli Ti správně rozumím - abych Ti rozuměl - tomu bych musel asi věnovat větší určité úsilí a energii

lepší celek

podílet se - takže prostě věnovat tomu energii a úsilí

Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").
Mě - já
dává smysl
podílet se na
utváření
Celku
ve snaze k lepšímu

utváření - to je to organizování myslím a uspořádávání
čeho? Společnosti - Celku - nebo Celek může být mnohem víc než společnost

ve snaze k lepšímu

to myslím je ale Tvůj osobní postoj - já taky neříkám, že všechno dělám správně - něco jiného říkám a něco jiného dělám možná

také uvažuji, co je správné a co nikoliv a nevím

může to být společenství organismů - anorganické látky - třeba úplně celé jsoucno - celý Celek - jako propojený - že všechno souvisí se vším - nejenom lidé - ale tak no - že všechno co tu je - možná

a tak nevím

Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").
Mě - já
dává smysl
podílet se na
utváření
Celku
ve snaze k lepšímu


a zakončil bych to - protože už jdu spát :-) možná bych pokračoval - možná to v sobě ještě něco má - už nevím - ale už končím

takže Celek se utváří? - takže mám možnost to utvářet? - to tvořit? do toho zasahovat? - takhle to chápu správně, že to tak chápeš?

třeba si ani neuvědomuješ, že to tak chápeš - možná :-)

Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").
Mě - já
dává smysl
podílet se na
utváření
Celku
ve snaze k lepšímu

ve snaze k lepšímu je to způsob

a jde tu o to utváření Celku

utváření je kdo co - podmět - Celku - PKN myslím - koho čeho

nebo špatně - podílet se na utváření

ale důležitější je utváření - to je to hlavní o co jde ne?

to podílet se na - je jako vlastní iniciativa nebo prostě věnování se ale čemu?

utváření - organizování -

to podílet se - je jako že tomu věnuji energii

a utváření je organizování - takže věnování energii organizování

koho čeho - společnosti - takže se jedná - o lidi - organizování lidí - a prostředí - a prostě toho, co Celek znamená

to je důležité asi co znamená Celek


vypadá to zajímavě,že? - reakce trošičku delší na jednu větu :-)


systematizace - možná nové slovo - které se mi hodí k organizovanosti a uspořádávání

systematizace = možná organizace = možná uspořádávání - nevím - možná se to rovná

končím Ahoj
Sebastián Wortys Posted - 13/04/2016 : 13:56:53
quote:
RE Sokrates2915



Mě dává smysl podílet se na utváření Celku (ve snaze k "lepšímu").

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000