www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Filosofie
 Etika, socialní a politická filosofie
 seznam amoralit

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

T O P I C    R E V I E W
kirmakX6on Posted - 27/06/2013 : 16:30:09
jaké máte zážitky týkající se amorality běžného života?

zaměřte se prosím na amorality a nepravosti, které si lidé způsobují navzájem jako osoba osobě, nikoliv na amorality, které lidé způsobují např. státu nebo společnosti jako celku


čím konkrétnější budete, tím lépe

hlavním cílem je zkontrolovat, nakolik se teoretické konstrukty týkající se morálky dají aplikovat na "zlo" v běžném životě. Zvláště se jedná o různé etické systémy a přikázání. K tomu potřebuji co nejpodrobnější a nejdelší seznam všeho toho, co považujete za amorální. Může se jednat o něco, co jste zažili, může se jednat o něco, co jste četli nebo slyšeli, může se jednat o něco, co jste vy někomu druhému provedli...můžou to být velké amorálnosti i drobné amorálnosti. Jako inspiraci použijte cokoliv, hlavně něco napište :-)
8   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
okref Posted - 28/10/2013 : 16:20:28
Možná se mýlím, jako často jindy, ale myslím, že nemorálnost vyplývá z nectností.
Například taková ZBABĚLOST dává zbabělému člověku tolik nemorálnosti, až je z toho jednomu špatně.
K tomu ze života: Vedoucí není schopen upřímnosti v jednání s podřízenými. Není schopen pokárat, vyčinit, napomenout. Toho je schopen pouze jedná-li se o jeho kamarády. Jednání s nekamarády se bojí. Proto také ve svém kolektivu upřednostňuje kamarády a známé. Jeho neschopnost rovného jednání jej nutí hledat alternativní chování. To se naplňuje v "zádových akcích" jako je pomlouvání, lhaní, zamlčování za účelem ublížení, a další způsoby intrikaření pro naplnění skrytých záměrů, které nedokáže naplnit dialogem. To vše je třeba maskovat pokrytectvím a zapíráním. (Shakespear hadr) Je opravdu radost s takovým člověkem pracovat - jediné, co jeho hlavu chrání před ocelovou tyčí je přemíra dobroty ve mně.

Ono když se řekne zbabělost, tak to vypadá jako, že: no to má ten člověk ale smůlu, všem je pro smích. Ale když se to pak vidí na živo a je to promícháno s trochou inteligence, která to dokáže nahrazovat různým svinstvem a přenášet vlastní nedostatek člověka na někoho jiného, potažmo na společnost, pak by se opravdu jeden zeblil.
Zbabělost je opravdu jedna z nejhorších vlastností, které jsem měl možnost vidět ve všemožných projevech.
kirmakX6on Posted - 21/09/2013 : 01:31:20
quote:
Originally posted by axel01

a jaké amorality nemůžeš vymyslet?

- pomlouvání
- povrchnost (odsouzení člověka na základě ,,něčeho")
- arogance / přehnané mínění o sobě
- neschopnost objektivního úsudku

atd.... teď zrovna mě nic nenapadá, ale první dva body a poslední bod mě štve na lidech snad nejvíc, hlavně na holkách.


pomlouvání je amoralita, to souhlasím

ale ten zbytek..to nejsou amorality:
- neschopnost objektivního úsudku je, jak jsi už ty sama správně napsala -- prostě neschopnost, tedy absence schopnosti. Schopnosti nesouvisí s mravností. Že je někdo debil s IQ 70 není jeho vina -- jen kvůli tomu není špatný člověk, stejně jako když má někdo IQ 160, tak není ještě dobrým člověkem, viz třeba http://en.wikipedia.org/wiki/Edmund_Kemper (nekrofilní vrah s IQ 160). Se všema zbylejma schopnostma je tomu uplně stejně...

povrchnost není nic jiného než neschopnost objektivního úsudku skloubená s mentální leností (člověk je líný přemýšlet, neobtěžuje se touto činností, proto soudí dle prvotních dojmů)...a tudíž jde víceméně též o schopnost (dejme tomu leností - ovšem chceš nazvat lenost amoralitou? ...těžko asi...), stejně je to s přehnaným míněním o sobě (opět jde o neschopnost objektivního úsudku - člověk svou hodnotu nevnímá objektivně a správně) a přidat se mohou veškeré další iluze a omyly...je jedno v čem se člověk mýlí, jestli sám v sobě nebo v něčem jiném.
...nic z toho není amoralita, neboť jde o stejný typ vady jako debilita, kterou nikdo jako amorální nevnímá.

...tedy jediný, co jsi vymyslela je "pomlouvání", což teda je celkem podobný lhaní, o kterém jsem psal už v prvním příspěvku a celkově nám to tedy seznam moc nerozšířilo:

- lhaní / pomlouvání
- kradení
- vraždění
- znásilňování
- ???

Vypadá, že amorálnost vlastně skoro neexistuje...
axel01 Posted - 20/09/2013 : 16:37:02
a jaké amorality nemůžeš vymyslet?

- pomlouvání
- povrchnost (odsouzení člověka na základě ,,něčeho")
- arogance / přehnané mínění o sobě
- neschopnost objektivního úsudku

atd.... teď zrovna mě nic nenapadá, ale první dva body a poslední bod mě štve na lidech snad nejvíc, hlavně na holkách.


_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
kirmakX6on Posted - 15/09/2013 : 15:45:06
quote:
Originally posted by axel01

jenom jsem nepochopila, k čemu sepsání amoralit různých lidí může být dobré (pro každého je navíc amorální něco trochu jiného)

navíc otázka mi není jasná - napřed se ptáš, jaké amorality známe, pak, že to musí být obecné (krádež může být stejně tak morální, vlastně i takové to šetrné lhaní).

těžko se tady shodnem na nějakém definitivním "zákonu" věcí, které připadají nemorální všem...

žádný "zákon" nechci tvořit, již jsem to psal -- chci vzít existující "zákony" a posoudit jejich použitelnost

druhý důvod je, že nevím, proč se říká, že každý je zde sám za sebe, že život je boj, že společnost je zkažená a morálně pokleslá, nikomu se nedá věřit apod.
homo homini lupus est (člověk človku vlkem) je fráze stará přes 2000 let...už tehdy zřejmě nebyli spokojení s tím, jak se navzájem lidi k sobě chovají, ok?

pokud je to pravda, neměl by být snad problém vymyslet seznam alespoň 10 jasných a především rozšířených amoralit...

já ovšem neumím žádné vymyslet, tedy kromě chujovin a věcí, které konají naprosté výjimky (vražda, znásilnění, krádež ap.) také proto jsem založil toto vlákno
axel01 Posted - 27/08/2013 : 08:44:58
jenom jsem nepochopila, k čemu sepsání amoralit různých lidí může být dobré (pro každého je navíc amorální něco trochu jiného)

navíc otázka mi není jasná - napřed se ptáš, jaké amorality známe, pak, že to musí být obecné (krádež může být stejně tak morální, vlastně i takové to šetrné lhaní).

těžko se tady shodnem na nějakém definitivním "zákonu" věcí, které připadají nemorální všem...


_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
kirmakX6on Posted - 26/08/2013 : 22:48:17
quote:
Originally posted by axel01

- jezení prasat
- jezení telat
- jezení krav
- jezení psů a koček
- nejezení prasat (telat, psů a koček a krav)
- asociálové
- extrovertové
- hruškojabka

...


- dělání si prdele z toho, z čeho si nemáš dělat prdel
- nepochopení smyslu vlákna
- psaní chujovin :-)
axel01 Posted - 20/08/2013 : 06:29:37
- jezení prasat
- jezení telat
- jezení krav
- jezení psů a koček
- nejezení prasat (telat, psů a koček a krav)
- asociálové
- extrovertové
- hruškojabka

...


_____________________________
Jdou dva staříci po silnici a najednou kolem nich projede na motorce bezhlavý muž.... Jdou dál a opět kolem nich projede bezhlavý chlap na motorce..... A když se to opakuje už po páté, ten jeden stařík říká tomu druhému: "Hele, Franto, nechceš si tu kosu dát na druhý rameno?"
kirmakX6on Posted - 27/06/2013 : 16:32:53
zde budu průběžně (až budu mít čas a náladu) aktualizovat seznam toho, co se v tomto vlákně objeví, aby to bylo pohromadě

(první zakládající příspěvek je needitovatelný po odeslání, takže proto zde musím vytvořit tento post)

seznam:
1. kradení
2. lhaní
3. ??? (nyní pokračujte vy.. :-) )

www.FILOSOFIE.cz Diskusní fórum © (c) 2009 webmaster Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000