T O P I C R E V I E W |
neronis |
Posted - 15/11/2008 : 18:38:44 Ahoj všichni,
trošku jsem přemýšlel a potřebuji "dovolenou". Během mého působení tady jsem narazil na spoustu nových otázek a i když to tak nevypadá, tak během komentování všech procesů jsem paralelně na všechny věci defakto teprve přicházel a jsem ve fázi, kdy se budu muset na chvíli vzdálit a nečíst to.
Teď jsem si otevřel Malého Prince a začínám od začátku. Nevím jak dlouho budu na "dovolené", ale pokud mi chcete něco říct nebo nechat vzkaz, tak do tohoto vlákna, protože kdybych sem náhodou zavítal, tak se podívám jenom sem.
Pevné nervy a nespěchejte, čas neexistuje:) |
15 L A T E S T R E P L I E S (Newest First) |
Miloslav Bažant |
Posted - 31/01/2009 : 08:45:25 Neronisi.
Je to škoda,ale třeba ještě najdeš trošku času.Zrovna jsem se připravoval na to, že tě pošlu E mail. Snažím se totiž stále ještě najít tu nejlepší variantu muziky k tomu tvému textu. Nyní ale nevím, zda ještě máš o to zájem,když jsi tak moc vytížený a jestli budeme ve spolupráci pokračovat. Odpovědět mně můžeš E mailem.
MB |
neronis |
Posted - 30/01/2009 : 11:40:47 Ono mě to přemýšlení dost zmáhá a musím se krotit abych se nezbláznil. Ještě nevím jak to bude, každopádně jsem tě rád poznal. |
Rzwald |
Posted - 30/01/2009 : 11:18:49 neronisi, to je škoda. No, chlape, hodně štěstí...ale někdy za námi zase zavítej. Práce sice výrazně omezuje možnosti působení na fóru, avšak nevylučuje jej.
zatím ahoj |
neronis |
Posted - 30/01/2009 : 11:15:51 Ještě vám musím připomenout to nejdůležitější co bych chtěl aby jste věděli. Není důležité nad čím se zamyslíme, ale jakým způsobem se nad tím zamyslíme. Pokud je nějaká skutečnost daná a potvrzená, ještě to neznamená, že je aplikovaná v každém směru - a úkolem filosofie je právě aplikace a zohlednění všech skutečností. Ve své podstatě to mj. znamená, že definováním pevných pravidel dochází k omezení jejich produkce. Pravidla musí být vždy stanovena tak, aby především umožňovala, nikoli především limitovala. |
neronis |
Posted - 30/01/2009 : 10:39:12 Zdar chlapi a slečny ,
nedá mi to a musím se aspoň rozloučit. Nebudu na tomto foru už působit, protože se objevil jeden starý, plesnivý dědek s dobráckým výrazem a nabídl mi mega za mé know-how. Uvědomuju si, že jsem za dobu svého působení tady už zkopírovaný vícekrát než plakát tenistky jak se škrábe v rozkroku. Udělali jsme společně spoustu velkých věcí a vězte, že se s vámi loučím s těžkým srdcem. Takže Rzwalde, Slávo, Noeme, Okrefe, Dalibore, Axel, Skunkless, Navi, Maftík a další, sportu zdar.
Kindest regards,
Neronis
|
Rzwald |
Posted - 23/01/2009 : 12:06:14 quote: Originally posted by Miloslav Bažant
Rzwalde.
Filosofických problémů je tolik, že by nám na ně nestačilo ani deset životů.
noo...mně se zdá, že mám momentálně veškeré své filosofické problémy vyřešeny...zbývají dva, ale jeden je tak subjektivní, že mi s ním nepomůžete a druhý je zase příliš těžký - proč je něco, když by nakrásně mohlo být nic. Všechny ostatní pro mě filosoficky problematické záležitosti se tu už řešily a minimálně pro mě se i vyřešili. Takže dokud se mi něco znovu filosoficky nezproblematizuje, nelze očekávat, že bych založil nějaké ryze filosofické téma.
quote: Originally posted by Miloslav Bažant Naší chybou je, že se snažíme každý to své druhým dát,ale naše já není schopné od ostatních přijímat a tak se snažíme popřít to co řekl druhý na místo toho, abychom se snažili pochopit co ten druhý chce říci.
někteří existenciální psychologové věří, že existenciální osamělost je jediným a největším skutečným problémem člověka, s kterým se musí vypořádat. Jeden její znak je poznání, že naše mozky jsou omezeny lebkou a jsme uzavřeni ve svých tělesných schránkách a nikdo nás nikdy plně nemůže pochopit --- a nemůže s námi být. (druhý může být poblíž nás, ale nemůže být s námi) Proč? Právě proto, že jsme uzavřeni v našich tělesných schránkách, do kterých se vlezeme jen my sami. Bez ohledu, jak blízko naše tělo přiblížíme k druhému, stále budeme sami. Umřít musíme sami, i když nás někdo drží za ruku. V téhle chvíli pak existenciální osamělost vrcholí a uvědomí si ji každý (i ten, kdo ji před tím popíral). Řešení těchto psychologů je takové, že si máme uvědomit, že to, co máme se všemi společné je právě ta osamělost. Jsme společně osamělí...takže vlastně nejsme tak uplně sami.
quote: Originally posted by Miloslav Bažant Otázkou a myslím že základní filosofickou otázkou je proč si nedokážeme naslouchat.
někdy si připadám poněkud nelidsky jak stroj na dělání nesmyslných, avšak na první pohled logicky se tvářících odpovědí, ať už je dotaz jakýkoliv...nicméně i tady mám jednu nesmyslnou, avšak zdá se logicky vypadající odpověď:
třeba je jen klam, že když druhý neslyší naše rady, tak že je zbytečné radit. Třeba jsou rady důležitější pro toho, kdo je dává a jsou důležité tím faktem, že je může někomu dávat. Potom není nutné, aby je ten, jemuž jsou určeny, přijal nebo slyšel...neboť dobrým účelem slouží tomu, kdo je dává a to poznáním, že má rady, které může dávat. Naopak zase pro příjemce není důležité, co druhý mluví, ale je důležité, že mluví. Je možné, že filosofická zkušenost je nepřenositelná a je možné, že jsme všichni schopni dojít k filosofickému poznání. Nicméně pro to je potřeba, aby někdo druhý mluvil (a už je jedno co), neboť v nás ty hlasy druhých stimulují naši schopnost poznávat.
Pokud bych chtěl zavánět východním náboženstvím, pak bych řekl, že druhé potřebujeme k tomu, aby nám ukázali, že lze dojít k osvícení...a potom na každém z nás samotném je, aby k němu opravdu došel a nikdo nám žádnými radami nemůže pomoci.
závěrem jen tolik, že osobně nesouhlasím s ničím, co jsem teď napsal :-D ...neboť v zájmu zachování optimismu prohlašuji všechny výše zmíněné existenciální prasečiny za prasečiny
quote: Originally posted by Miloslav Bažant Otázkou nad kterou zatím marně přemýšlím je co vlastně chci a co chtějí ostatní. Třeba zde hledám to co zde nemohu najít a nevím o tom.
každopádně ti přeji, abys našel to, co hledáš, pokud něco hledáš :-) |
Miloslav Bažant |
Posted - 23/01/2009 : 08:22:59 Rzwalde.
Filosofických problémů je tolik, že by nám na ně nestačilo ani deset životů. Otázkou je,zda nejsme tak trošku unavení a do těch problémů se nám tak nějak nechce. Ono je to celkem pochopitelné.Člověk má chuť dělat především to, co má nějaký význam.Dokud věří tomu,že je možné čehosi dosáhnout, je zde i ta chuť. Naší chybou je, že se snažíme každý to své druhým dát,ale naše já není schopné od ostatních přijímat a tak se snažíme popřít to co řekl druhý na místo toho, abychom se snažili pochopit co ten druhý chce říci. V takovém stavu musí zákonitě dojít k únavě a domění,že diskuse postrádá jakýkoliv význam. Jak vidíš, mluvím v množném čísle, tedy myslím tím i sebe. Otázkou a myslím že základní filosofickou otázkou je proč si nedokážeme naslouchat. Pokud užiji první věty,pak všichni máme své schopnosti proto abychom je dávali druhým,ale nikdo ,nebo téměř nikdo nemáme svoje já schopné přijímat co ze schopností druhých vzešlo a tak vlastně nikdo nemůže své schopnosti druhým předat. Otázkou nad kterou zatím marně přemýšlím je co vlastně chci a co chtějí ostatní. Třeba zde hledám to co zde nemohu najít a nevím o tom.-
MB |
Rzwald |
Posted - 20/01/2009 : 19:28:23 quote: Originally posted by Miloslav Bažant Jinak bych se rád zeptal všech. Nezačalo vás nudit toto forum? Nějak to zde usíná.
nezačalo...ale filosofických problémů v jedné mysli není nekonečno...
...musí se počkat na novou krev
|
axel01 |
Posted - 20/01/2009 : 15:58:46 Mě to tady vůbec nenudí, dokonce naopak baví, jenomže co naplat, povinnosti si vyžadují termíny a odskočit sem a věnovat se jiné myšlence (jako třeba teď) vyžaduje odskok od učiva, na které se soustředím, což znamená někdy několika-minutové vyrušení. A že bych zde proseděla celé odpoledne, o to strach nemám. Dopoledne pro změnu sedim ve škole, a věnovat se diskuzi o přestávkách taky neni zrovna super, protože jsou moc krátký a v hodinách zase dávám pozor, co se tam děje (probírá se učivo...), tak když mám vizuální paměť, musim se tomu věnovat i odpoledne a nedá se říct že by mě to ,bavilo'. Jinak je patrné, že ten náš admin nebude nějak nadšený tématem filozofie nebo tomu nepřikládá takovou váhu, protože jinak by se do práce inovace tady na tom webu vrhnul s patrně větší vervou Takhle sem chodí málo lidí. Tak jsem se vyjádřila a můžu myšlenkově odplout. |
Miloslav Bažant |
Posted - 20/01/2009 : 07:44:06 Rzwalde a Okrefe.
Nuda Je důsledkem funkce slova v procesu myšlení.(abych popíchnul) Takový lev se zabaví lovem, cosi uloví a nažere se.Potom zalehne někam do stínu a dá si šlofíka.O tom, že by mohl prožít vv té době cosi, co by jej zabavilo vůbec nepřemýšlí.Nepřemýšlí, protože nemůže, v jeho mysli chybí funkce slova. Člověk se nají a přemýšlí o tom jak je život krátký a že si vlastně vůbec nic neužil.Když jej nenapdane co dělat, aby si užil, označuje ten stav slovem nuda.Pokud má možnost užívat si velmi širokou, pak se mu posouvá hranice citlivosti a hledá silnější vjemy. Jejich nedostatek označuje opět slovem nuda.Kdyby nebylo funkce slova v procesu myšlení,pak by i člověk najedl a klidně by si dal šlofíka,protože by nemohl přemýšlet o tom, zda jeho život má nějakou cenu, zda mu cosi neuniká a podobně.Díky nudě člověk užívá hraček a nemyslím tím jen hračky pro děti.Nuda je tím, co žene člověka k hledání vlastní aktivity a to všemi směry.Bez nudy by nebylo sportu, her, knih a vlastně žádného umění.Člověk se nudy bojí snad víc než smrti a to jej vede k životním aktivitám. Budiž proto chvála nudě.Buďme rádi, že existuje a že z ní máme strach, jinak bychom se váleli kdesi ve stínu nažraní a spokojení a život byy nám unikl bez smyslu.
Jinak bych se rád zeptal všech. Nezačalo vás nudit toto forum? Nějak to zde usíná.
MB |
Rzwald |
Posted - 20/01/2009 : 01:48:27 quote: Originally posted by okref
quote: Originally posted by Miloslav Bažant Hranice nudy se však posouvají společensky.Čím vyspělejší společnost, tím vyšší je hladina, či hranice nudy. V primitivní společnosti kde zabírá většinu času starost o zachování života nuda téměř neexistuje. MB
Zkratim to: Nuda je podle mě civilizační choroba.
že ve vyspělých společnostech se mnoho lidí nudí a v méně vyspělých míň...není jen názor, ale zdokumentovaný fakt. Řekl bych ale, že je to právě proto, že lidi jsou více svobodní (nesouhlasím, že pračlověk byl svobodný...dospělý pračlověk byl imo ztělesněním nesvobody). Nikdo jim nenařizuje co dělat (blahobyt) a nikdo jim neříká, co si mají myslet (pluralismus názorů díky internetu a médiím)...takže mají prostor pro sebe. Jenže pokud se jim nechce tento "prostor" zaplnit, tak vlastně nemají co dělat. Den přestává mít strukturu...kde není struktura, tam je prázdnota a prázdnota znamená nudu. |
okref |
Posted - 19/01/2009 : 19:27:05 quote: Originally posted by Miloslav Bažant Hranice nudy se však posouvají společensky.Čím vyspělejší společnost, tím vyšší je hladina, či hranice nudy. V primitivní společnosti kde zabírá většinu času starost o zachování života nuda téměř neexistuje. MB
To je vseobecne uznavany nazor. Tezko rict, odkud se takova predstava vzala. Kazdopadne to podporuje nadhodnocovani takove spolecnosti, v níž zijeme. Dostava pak nalepku téměř blahobytného systému. Ja s Erichem Frommem zastavam spis presvedceni, ze je to bud presne naopak, nebo porad stejně. Ovsem clovek ve starsi dobe podle me nezazival zadnou nudu. Nudu nemohl pocitovat, protoze byl plne svobodný. Kdyz ulovil neco k jidlu a nemel zadne dalsi povinnosti v podobe obstaravani potravy, travil si cas, jak chtel. Ovsem "jak chtel" je pro clena moderni spolecnosti casto pochopitelne jako "kopání se do zadku". ... Zkratim to: Nuda je podle mě civilizační choroba. |
Miloslav Bažant |
Posted - 19/01/2009 : 09:56:36 Rzwalde.
Nuda je samozřejmě záležitostí subjektivní o tom není sporu. Hranice nudy se však posouvají společensky.Čím vyspělejší společnost, tím vyšší je hladina, či hranice nudy. V primitivní společnosti kde zabírá většinu času starost o zachování života nuda téměř neexistuje.Čím vyspělejší je společnost a menší starost o přežití, tím více je nudy.Hranice nudy se posouvá také přehlcením vjemy. Jsi li zahlcován vjemy stávají se mnohé silné vjemy čímsi notmálním,čím nemá význam e zabývat. Proto jsou vyhledávána vjemy silnější a silnější.Nejsou li nalezeny,pak je tento stav označován slovem nuda. Pro člověka s nižším prahem nudy by toto byl naprosto plný život plný děje,či spíše život přehlcený dojmy. Lidé žijící třeba na vesnici nemají potřebu vyhledávat adrenalivé sporty ani drogy,protože nejsou v takovém měřítku zahlcování vjemy, jako lidé z města. Základním ovlivňujícím faktorem je tedy společnost a množství vjemů a vzruchů, které poskytuje.Tam kde je jich mnoho posouvá se hranice citlivosti a nastává stav vnitřní prázdnoty,čili nudy. Samozřejmě je to otázka individuality jedinců. Jedinec mající vyhraněné zájmy nudou netrpí ani ve společnosti přehlcené vjemy.Ŕeč je tedy o čemsi jako průměru. Můžeš si též všimnout, že nudou nejvíce trpí děti bohatých rodičů a méně děti sociálně slabších. Nuda není tam, kde člověk o cosi musí usilovat a po čemsi toužit,čili pro to něco udělat.Nuda nastává tam, kde člověk nemá potřebu po něčem toužit, protože toho snadno dosahuje.
MB |
Rzwald |
Posted - 13/01/2009 : 13:35:17 quote: Originally posted by Miloslav Bažant Po stráncee fyzické může být člověk dospělý a po stránce duševní dospívání doposud probíhá.
tak když to vezmeš kolem a kolem, tak člověk dospívá celý život...akorád se tomu pak říká vzletněji: "zraje", ne dospívá...protože už dospělý je. Čili Axel zraje :-) Lidé začínají dospívat tak kolem 15, kdy se jim přizná občanství České republiky a završeno je to v 18, kdy můžeš jít konečně pořádně do vězení, důstojně jako dospělý, ne napolovičato jako nějakej blbej puberťák.
Nicméně podle knížky trpí prý nudou 40% vysokoškoláků ve Vídni a 81% vysokoškoláků v USA..a postupem času se toto procento zvyšuje...z čehož plyne, že nuda je objektivní problém... |
Miloslav Bažant |
Posted - 13/01/2009 : 07:44:27 Axel. Dospívání má dve stránky. Jedna je fyzická a druhá duševní. Po stráncee fyzické může být člověk dospělý a po stránce duševní dospívání doposud probíhá. Mluvím o tom proto, že tím zmatkem v mysli, tím hledáním sama sebe prochází každý,nebo téměř každý a kdy člověk nalezne sám sebe není dáno věkem. Ty projevy jsou typické a tvůj popis tomu odpovídá. Není to tedy nic špatného,či tím, co by tě nějak ponižovalo. Je to normální i když třeba nepříjemné. Tím fyzickým dospíváním vznikl určitý stav se kterým se musíš naučit žít a to chvilku trvá. Já procházím opačným procesem a také je to normální. Tobě cosi fyzického přibylo a učíš se s tím žít. Mně ubývá a také se s tím učím žít. Před tebou je však mnohem lepší budoucnost.Ty získáváš, já ztrácím.
MB |
|
|