T O P I C R E V I E W |
Milan.Miló |
Posted - 13/04/2012 : 17:41:00 Co nás čeká v budoucnu.:
Tím to Topickem bych se chtěl pozastavit nad tím co by nás mohlo potkat či co by mohlo změnit či ohrozit naši civilizaci a epochu. Ve, které se ocitáme. Která by mohla mít za následek nový stav věcí a vstup naší populace do nové éry lidstva.
Která se možná už mílovými kroky přibližuje.
Milan.Miló.
PS.: Co vy nato nemáte dojem, že se cosi už dávno dalo do pochodu – tedy samotné přírodní mechanismy, které se spolupodílí na všem co se poslední dobou děje kolem nás. Nebo, že se začínají naplňovat proroctví psaná na rok 21.12.2012.
PS.: 1, Tím nemyslím, že bude přímo zánik lidstva, ale určitá přeměna a obroda naší civilizace do jiné éry a epochy, která nás všechny může velice hodně bolet.
|
15 L A T E S T R E P L I E S (Newest First) |
Milan.Miló |
Posted - 17/04/2012 : 19:14:10 kirmakX6on
------------------------- no vida, taky sis tedy všiml. Tak jakýpak skeptismus? --------------------------
KirmakX6on no nevím snad jsem psal asi opravdu více skepticky než optimisticky.
A však ve světě se začíná opravdu promítat i ono dobro ve své přirozenosti.
Tohle nelze přehlédnout.
Milan.Miló.
PS.: Nejsem až takový skeptik, i když se to tak někdy tváří.
|
kirmakX6on |
Posted - 17/04/2012 : 18:28:27 quote: Originally posted by Milan.Miló V této lidské epoše jak jde vidět začíná i samotná obroda. Tedy, že jak se projevuje zlo tak se i začíná projevovat dobro. A mnoho lidí začíná plně chápat své vlastní postavení ve světě, tedy že se snaží dělat vše proto aby se svět zachoval.
no vida, taky sis tedy všiml. Tak jakýpak skeptismus? |
kirmakX6on |
Posted - 17/04/2012 : 18:26:42 quote: Originally posted by Absolut
Čeho já se dnes nejvíce obávám, je právě myšlenka trvale udržitelného rozvoje...která nekoresponduje se stavem omezených přírodních zdrojů…
myšlenka trvale udržitelného rozvoje se nazývá trvale udržitelnou právě proto, že usiluje o takové pokračování rozvoje, který nebude vyčerpávat přírodní zdroje rychleji než se samy obnovují... jedině tak totiž tento rozvoj může být trvalý...
příklady ze strategického plánu trvale udržitelného rozvoje EU (resp. z monitorovací zprávy, jak se ho daří dodržovat)
Do roku 2020 má být dosaženo 20% podílu energie z obnovitelných zdrojů na celkové koncové spotřebě a zatím se tento plán daří plnit. Co se uplně nedaří je plán snížit spotřebu elektrické energie o 20% (zvyšováním účinnosti), nicméně alespoň se o to snaží. Rozloha chráněných území dosáhla v roce 2010 již 89% plochy, která by měla poskytnout organismům dostatek prostoru k životu a reprodukci tak, aby byla zachována druhová rozmanitost. Pokud jde o EU-15, která na cíli pracuje již dlouho, tak jejich průměr dosahuje úrovně 98%. Průměrně na celou EU docházelo mezi roky 2006-2010 k zvětšení této plochy o 2,1% ročně. Soustavně se zlepšuje čistota řek; jejich znečištění dosahovalo v r. 2008 asi 43% úrovně z roku 1992. Vylovených ryb je 24% nad rámec bezpečných biologických limitů (ryb je tedy vyloveno více než se jich znovu narodí), nicméně toto procento stabilně klesá...
Podobným způsobem bych mohl pokračovat dál. Strategie trvale udržitelného rozvoje dále obsahuje cíle týkající se výzkumu, vzdělání, zaměstnanosti, růstu ekonomiky, zlepšování zdraví a snižování chudobou postižených lidí a další věci.
Podle mě tomu nelze nic vytknout. viz http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-31-11-224/EN/KS-31-11-224-EN.PDF
|
Milan.Miló |
Posted - 17/04/2012 : 00:32:37 Absolut
----------------------- Milane děkuji za vyjádření! Souhlasím s tebou, že poučit se z určitých periodických přírodních katastrov lze...já ovšem vidím o něco větší význam v poučení se ze svého vlastního jednání, které může přímo směřovat k námi způsobené katastrofě!...Přírodní katastrofu nevnímám jako přímo ovlivnitelné zlo, na rozdíl od lidskéko zla, ktré svou chamtivostí, sobectvím a hloupostí způsobujeme!
Je to docela jiný kalibr... -----------------------
Absolut na to mohu říci snad toto. Lidé mnohdy ve své neznalosti opravdu způsobují mnohokrát špatné věci a zlo.
Je to většinou ovlivněné smýšlením a pohled na svět kolem sebe. Který lidem nabízí způsoby plné vášní a chtíčů. Které vyhledávají a tak snadno jim podléhají.
Které tak mnohdy vyvolávají v lidech určité smíšené pocity.
Hloupost je přímo protikladná k samotnému chápání věcí – a tedy samotné (moudrosti).
V této lidské epoše jak jde vidět začíná i samotná obroda. Tedy, že jak se projevuje zlo tak se i začíná projevovat dobro. A mnoho lidí začíná plně chápat své vlastní postavení ve světě, tedy že se snaží dělat vše proto aby se svět zachoval.
A však i přesto pro mnoho lidí peníze znamenají vše. A to taky není dobře. A vyvolává to právě mnohdy zlo ve světě.
Ale i to má mnohem větší spojitosti se samotným přechodem ze starého do nového. Tedy ze staré epochy do nové epochy.
Milan.Miló.
PS.: Je známo, že vždy v nové epoše lidstva je vždy společnost stabilnější a prosperující je na tom mnohem lépe. Než při jejím konci a přechodu do nové.
|
Absolut |
Posted - 16/04/2012 : 23:51:19 Milane děkuji za vyjádření! Souhlasím s tebou, že poučit se z určitých periodických přírodních katastrov lze...já ovšem vidím o něco větší význam v poučení se ze svého vlastního jednání, které může přímo směřovat k námi způsobené katastrofě!...Přírodní katastrofu nevnímám jako přímo ovlivnitelné zlo, na rozdíl od lidskéko zla, ktré svou chamtivostí, sobectvím a hloupostí způsobujeme!
Je to docela jiný kalibr...
Absolut |
Milan.Miló |
Posted - 16/04/2012 : 22:18:25 Absolut
Absolut jen jsem chtěl ještě říci. Člověk by neměl podceňovat to co se děje nyní. Protože ten kdo se neponaučil z minulosti opomíjí přítomnost jen proto aby budoucnost přinesla věci minulé.
Milan.Miló.
PS.: Jak jsem psal nemyslím si, že by lidská populace měla zaniknout a však už se dějí věci, které nás působí a od základu stále mění. Ať jsou to věci přírodní nebo společenské promítající se v celosvětové ekonomice terorismu a jiných. A jen na nás tak záleží jakou cestou se vydáme.
|
Milan.Miló |
Posted - 16/04/2012 : 21:54:11 Absolut
----------------------- Jediné, na co se dá v rámci katastrof spolehnout je nekonečná lidská hloupost a tím i nedostatek morálky…Čeho já se dnes nejvíce obávám, je právě myšlenka trvale udržitelného rozvoje...která nekoresponduje se stavem omezených přírodních zdrojů…a je tak jen zbožným přáním materialisticky orientovaných jedinců neustále něco z uměle vytvořené potřeby trhu konzumovat… -----------------------
Absolut nemyslím si, že jedná-li se v rámci přírodních katastrof tak do toho vstupuje jen lidská hloupost a nedostatek morálky.
Katastrofy se děli a dějí a dít budou. sice se jich v určitém čase děje méně a v jiném se jich děje více. Zkusil jsem se ti naleznout dvě největší katatrofy jednu z roku 2004. a druhou 2005.
V roce 2004. byla nejničivější Tsunami za posledních 600.Let
V roce 2005. Hurikán Katrina, která řádila na jihu Ameriky.
-------------------------- Největší tsunami za 600 let
Tsunami, která v roce 2004 zasáhlo pobřeží a ostrovy v Indickém oceánu, byla podle článku v časopise Nature nejsilnější událostí tohoto druhu za celých 600 let.
Dva nezávislé vědecké týmy analyzovaly více než stovku geologických vzorků získaných vrtáním na severu Sumatry a v Thajsku. Stáří vzorků sedimentů vědci určovali radiokarbonovým datováním zbytků organického materiálu a hledali stopy "mega-tsunami" v podobě nánosů písku hnaného vlnami mořské vody. Tým pracující se vzorky ze západního pobřeží Thajska, které bylo v roce 2004 velice silně poškozeno, dospěl k závěru, že předchozí podobná událost zde nastala někdy mezi lety 1300 a 1400 našeho letopočtu. Druhý tým, který analyzoval vzorky sedimentů z provincie Aceh na severu Sumatry, došel k podobnému výsledku.
Podle těchto výsledků se zdá, že k "mega-tsunami" dochází v Indickém oceánu přibližně každých 600 až 700 let. Tato hypotéza by v zásadě odpovídala jak teoretickým modelům seismického stresu v Sundském příkopu, tak i výsledkům dalších některých dalších studií. Jedna z nich totiž popisuje velkou tsunami, která měla inkriminovanou oblast zasáhnout v letech 780 až 990 našeho letopočtu. ---------------------------- ******************* ----------------------------- http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/510098 ----------------------------- ******************* ------------------------------- Hurikán Katrina
Katrina je jméno hurikánu, který na konci srpna 2005 způsobil obrovské škody na jihu Spojených států. Rychlost větru dosahovala na moři až 280 km/h, na pevnině kolem 250 km/h. U New Orleansu se protrhly ochranné hráze a město zcela zaplavila voda z oceánu a blízkého jezera Pontchartrain. Z ekonomického hlediska jde patrně o vůbec největší katastrofu způsobenou atlantickým hurikánem.[zdroj?
Hurikán Katrina a New Orleans
Hurikán Katrina postihl New Orleans 29. srpna 2005. Hurikán byl označen za „největší civilní technickou katastrofu v historii USA“.[zdroj?] Město bylo postiženo v takovémto rozsahu z důvodu selhání hrází a odvodňovacích kanálů. ------------------------------ ******************* ------------------------------- http://cs.wikipedia.org/wiki/Hurik%C3%A1n_Katrina ----------------------------- ******************* -------------------------------
Mnohdy lidská hloupost vstupuje do lidské bytosti, jeli ona dotyčná osoba s fanatizovaná a mnohdy své hodnoty tak staví na svém vlastním postavení a schopnost s fanatizovat ostatní, tak aby jeho zájmy korespondovali s jeho potřebami.
-------------------------- Myšlenku trvale udržitelného rozvoje má nadvědomí pouze neudržitelná a nezkrocená touha po moci a penězích, která přivede (již přivedla) lidstvo na pokraj katastrofy- ekonomické, ekologické, morální a duchovní!... ------------------------
S tím to mohu s tebou souhlasit.
Milan.Miló.
|
Absolut |
Posted - 16/04/2012 : 20:51:42 Jediné, na co se dá v rámci katastrof spolehnout je nekonečná lidská hloupost a tím i nedostatek morálky…Čeho já se dnes nejvíce obávám, je právě myšlenka trvale udržitelného rozvoje...která nekoresponduje se stavem omezených přírodních zdrojů…a je tak jen zbožným přáním materialisticky orientovaných jedinců neustále něco z uměle vytvořené potřeby trhu konzumovat…Problémy které dnes v západním světě zažíváme vznikli právě nesmyslnou orientací člověka na peníze a materiální konzum, čímž došlo k duchovnímu vyprázdnění všech světových politik a učinili tak na světě místo jen pro mechanické stroje- výrobní prostředky bez zdravého rozumu a duše a , nikoli místo pro člověka…Myšlenku trvale udržitelného rozvoje má nadvědomí pouze neudržitelná a nezkrocená touha po moci a penězích, která přivede (již přivedla) lidstvo na pokraj katastrofy- ekonomické, ekologické, morální a duchovní!...Člověk je tvor, který má své základní materiální, ale především také duchovní potřeby, které musí uspokojit!...ostatní je jen nadbytečný materiální luxus, který toxicky zatěžuje jak přírodu, tak každého zúčastněného člověka…ničí jeho tělo i duši!!! Čeho se tedy musíme trvale nejvíce bát, je nekonečná lidská hloupost a nezkrocené vášně v podobě touhy po penězích a trvale udržitelném materiálním rozvoji!!!...Člověk od přírody není jen stroj, ale má také duši a své duchovní potřeby, které pouze ekonomicky orientovaný politický systém současného světa z podstaty potřeby materiálního zisku nerespektuje!!!
Absolut |
Milan.Miló |
Posted - 16/04/2012 : 00:34:18 kirmakX6on
KirmakX6on jen jsem chtěl trochu objasnit podstatu onoho Oceánské Tepelného Výměníku. Oceánský Tepelný Výměník to jsou oceánské proudy, které udržují a zajišťují v Oceánech a Mořích proudy, které zaručují samotný chod života a jeho kontinuitu.
Jak v Mořích a Oceánech tak i na pevnině.
Kdyby se tedy zastavil a utichl stalo by se asi toto. Začal by nejdříve umírat plankton tedy potřebná živina většiny ryb a korálů. Které by začali vymírat, a v návaznosti na tom by začali vymírat v Oceánech korálové útesy.
Které mají veliký vliv na dění v mořích. A tak by se narušila křehká stabilita v Oceánským světě. A potravní řetězec by byl narušen.
Jak by se ony proudy zastavily začalo by v nich tlít vše. Pak by začali vymírat velké druhy ryb a v mořích díky všemu tlejícímu by by se začal uvolňovat metan.
Protože mořské dno je plné metanu v tuhé podobě.
A uvolňující metan z moří a oceánů do ovzduší by měl dopad na vše na souši tak i na lidi samotný.
Milan.Miló.
|
Milan.Miló |
Posted - 15/04/2012 : 15:09:18 kirmakX6on
----------------- v Kuiperově pásu již byly nalezeny tělesa o velikosti Pluta i větší (větší je Eris)... nicméně tyto "planety X" neohrožují nijak Zemi -----------------
KirmakX6on když jsem psal o planetě X tedy hypotetické planetě tím jsem neměl na mysli všechny tělesa v Kuiperově pásu.
------------------------ **************** ------------------------- Planéta X je veľká hypotetická planéta obiehajúca okolo Slnka za obežnou dráhou Neptúna. Názov X neznamená poradové číslo 10, ale „neznáma“, pretože v čase hypotézy bolo známych len 8 planét slnečnej sústavy.
Jej existencia sa predpokladala na základe nezrovnalostí v pohyboch plynových obrov, hlavne Urána a Neptúna. Tieto nezrovnalosti boli z veľkej časti vysvetlené modernými meraniami.
Hoci Pluto bolo objavené ako výsledok hľadania planéty X, nie je považované za planétu X. Nepovažuje sa za ňu ani Eris. ---------------------------- ******************* --------------------------- http://sk.m.wikipedia.org/w/index.php?title=Plan%C3%A9ta_X&useformat=mobile --------------------------- ******************* ----------------------------
Ono je také známe to, že Jupiter je největší plynou planetou v naší Sluneční soustavě a svou Gravitací tak na sebe poutá všechny asteroidy a komety. Tak, že zabraňuje tím aby se dostali na kolizní dráhu se Zemí.
A však občas jednou začas v určitých cyklech ani Gravitace Jupiteru nezabrání tomu aby se něco vymklo jeho kontrole. A jde to tak na kolizní dráhu se zemí.
A proč třeba nenastínit to, že kdyby se zastavil tak zvaný Oceánský Tepelný Výměník tak by vlastně taky naše Země začala umírat.
A není k tomu za potřebí asteroidu.
Stačí jen aby se póly oteplily na tolik, že se onen Oceánsky Tepelný Výměník nebude ochlazovat a tedy na pólech klesat ke dnu jako těžší chladná voda, ale zůstane na povrchu jako teplá voda čímž se zastaví cirkulace a toto způsobí pozvolné vymírání v mořích, a pak i na souši. Vše je propojeno se vším. Už to tu také bylo.
Milan.Miló.
PS.: Prosím musím přiznat, že neumím Angličtinu ve škole, jsme měli Ruštinu a tu už taky neumím.
|
kirmakX6on |
Posted - 15/04/2012 : 11:51:18 quote: Originally posted by kay
Jen chci upřesnit, on mluví o zvyšování a poklesu složitosti, ne o neudržitelnosti složitosti jako takové.
pokud je jeho teorie jen o důvodech zvyšování a poklesu složitosti v historii a neplyne z ní nutnost katastrofického kolapsu (ať už lidstva či nějaké konkrétní společnosti či státu) v budoucnu... ...tak s tím nemám problém :-)
quote: Originally posted by Milan.Miló A však taky jsem slyšel, že jak mile se dostane Asteroid či Kometa do kolizní dráhy Země.
Tak už to nic nezmění.
napřed se naopak musí dostat na kolizní dráhu, až pak by se uplatnil nějaký ten plán na odklonění. Pokud není na kolizní dráze, není důvod se o asteroid starat.
quote: http://www.novinky.cz/veda-skoly/204470-jaderne-zbrane-jsou-jedinou-ochranou-zeme-pred-asteroidy-tvrdi-vedci.html
jaderné hlavice můžeme použít již nyní..nyní ale nic nehrozí. Do budoucna jsou efektivnější jiné technologie. Docela dobrej přehled různých řešení najdeš na http://en.wikipedia.org/wiki/Asteroid-impact_avoidance
quote: Originally posted by Milan.Miló A taky stále počítají s planetou X. Která by se mohla nacházet v Kuiperově pásu Asteroidu a Komet. Neboť tam působí veliká gravitace, která na sebe poutá ony objekty.
v Kuiperově pásu již byly nalezeny tělesa o velikosti Pluta i větší (větší je Eris)...
nicméně tyto "planety X" neohrožují nijak Zemi |
kay |
Posted - 15/04/2012 : 08:49:58 Jen chci upřesnit, on mluví o zvyšování a poklesu složitosti, ne o neudržitelnosti složitosti jako takové. Také se podívej Kirmaku, jak on ten kolaps definuje, plus ani nemá na mysli lidstvo jako celek. Dává příklady Mayské civilizace, Říma, myslím i Velikonočních ostrovů aj. Snaží se vytvořit jednu teorii, kterou může zevšeobecnit na všechny kolapsy v historii, např. k pádu Říma existuje přes sto různých teorií, on se to snaží ucelit. Pochopitelně se zmiňuje i o naší západní společnosti. To „zesložiťování“ není soustavné. Ano, co je užitečné, nadále se šíří, a to i v případě, kdy společnost, u níž měla ona inovace svůj původ, zanikla. Ta složitost podle něj klesá/stoupá na určité ose, ale i když je zde vysoký stupeň složitosti, neznamená to, že společnost nemůže spadnout na stupeň, kde nějakou xx inovaci už nebude schopna použít. K bodu 2. a 3., omlouvám se, ale ekonomii vážně moc nemusím. Uvádí statistiky, moderní data, kterými tu teorii potvrzuje, i když u starších společností se pochopitelně jedná o pouhou dedukci, jelikož nám toho moc nezbylo. Nechci se zde hádat ohledně čísel a ekonomických pouček.
|
Milan.Miló |
Posted - 14/04/2012 : 22:49:42 kirmakX6on
KirmakX6on tady jsem se ti snažil dohledat něco o té teorii Balistickou zbraní.
Se, kterou vědci počítají při odklonění asteroidu.
---------------------- *************** ---------------------- Před možnou apokalyptickou srážkou Země s velkým asteroidem má podle vědců lidstvo ve skutečnosti jedinou možnou obranu: jaderné zbraně. Přes různé jiné návrhy zůstanou podle serveru Space.com rakety s nukleárními hlavicemi jediným řešením pro nasazení v poměrně omezeném čase. Půjde však o možnost velmi nejistou, protože se ji nejspíš nikdo neodváží vyzkoušet. --------------------- ************ ------------------- http://www.novinky.cz/veda-skoly/204470-jaderne-zbrane-jsou-jedinou-ochranou-zeme-pred-asteroidy-tvrdi-vedci.html ------------------- ************** ----------------------
Tlaková vlna: Na oběžné dráze budou umístěny jaderné střely, které vystartují proti asteroidu. Než by se s ním ale srazily, tak v přesně vypočítané chvíli vybouchnou a vzniklá tlaková vlna těleso odkloní mimo Zemi. Nikdo ale neví jak by se jaderné střely ovládaly v kosmickém prostoru, kolik by jich muselo být (řádově desítky) a hlavně jak se chová tlaková vlna ve stavu beztíže. Radioaktivita by zde nehrála roli, protože k explozi by došlo mimo Zemi a její gravitační pole a i ozářený asteroid by naši planetu minul.
Boční úder: Ze Země řízená raketa s dostatečnou hmotností by vystartovala vstříc asteroidu. Nemířila by k němu ale čelně, ale tak aby do něj narazila kolmo k jeho dráze. Můžeme si to představit jako když chcete tágem šťouchnout do pohybující se kulečníkové koule. Tahle varianta má největší slabinu právě v raketě. Asteroid o průměru zhruba 300 metrů má hmotnost okolo 40 milionů tun. Vychýlit z dráhy takovou obludu není nic lehkého. "Tágo" musí mít buďto ohromnou rychlost nebo velkou hmotnost. V ideálním případě obojí. Už podle simulací je jasné, že by se současnou úrovní techniky jeden "šťouch" nestačil. Do asteroidu by muselo narazit několik raket s různým zpožděním aby se vychýlil mimo dráhu Země. ------------------------ ***************** -----------------------
http://dugi.xf.cz/postrehy/061208_Asteroid.html
--------------------- ************** --------------------
Milan.Miló.
|
Milan.Miló |
Posted - 14/04/2012 : 22:05:58 kirmakX6on
KirmakX6on ještě jsem se chtěl vyjádřit k tomu to. ------------------------- ...takže máme minimálně 100 let čas. Když si teď uvědomíš, že jsou již známy způsoby, jak k takové planetce vyslat zavčas sondu a odklonit ji z dráhy....tak jako máme 100 let na to, aby od plánů a propočtů jsme to vyzkoušeli. Mimochodem takový projekt již ESA reálně chystá, viz http://www.rozhlas.cz/leonardo/vesmir/_zprava/409285 --------------------------
Ano o tom to jsem opravdu slyšel.
A taky jsem slyšel o balistické úvaze jak ji odklonit a roztrhat na menší části.
A však taky jsem slyšel, že jak mile se dostane Asteroid či Kometa do kolizní dráhy Země.
Tak už to nic nezmění.
Milan.Miló.
|
Milan.Miló |
Posted - 14/04/2012 : 21:43:08 kirmakX6on
------------------------- ano..ale důležité je to, že žádný stát nezanikl jen tak, sám od sebe. Vždy tam byl nějaký jiný, který využil jeho slabosti a zmocnil se ho. Podle mě dnes tu žádného silného nepřítele nemáme a proto se nemusíme bát.. ----------------------
KirmakX6on no nevím jest-li se bát nebo nebát. Ale jak si psal je pravda, že žádná civilizace nezanikla sama od sebe, ale vždy někým jiným, který je porobil.
Ono se ani u ostatních civilizací zánik nechoval ze dne na den.
V Egyptě už samotná zkáza se začala projevovat u Ramese III. Kdy ekonomika a vše začalo upadat. Přišla krize.
Na Ramese III. též byl spáchán Atentát, který byl způsoben prvním harémovým spiknutím. Jeho žen. Ramese III. Byl raněn a zemřel.
Pak přišel perský Král Kambýses, který dobyl Egypt a začal mu vládnout. Kdy roku 525.před naším letopočtem porazil Egyptskou armádu.
Pak Přišel Alexandr Veliký Makedonský, který způsobil to, že posledních 400.let Egyptů Vládli Řekové.
Kteří založili Ptolémajovskou linii Králů. Jejíž posledním vládcem byla samotná Kleopatra.
Alexandr Veliký dobyl Egypt tak, že ho Egypťané vítali s otevřenou náručí tak aby se zbavili tyrana s Persie.
A pak tu byli Římané a ranní Křesťané, kteří zapříčinily definitivní konec Egypta. Jak politický tak i náboženský.
Tím to jsem ti chtěl ukázat, že každá civilizace neskončila ze dne na den. Ale, že už se to odehrávalo mnoho staletí dříve.
Postupným plíživým úpadkem. hodnot, a kultury a samotnou krizí která na to vše působila.
-------------------- ..ale to je celkem jedno... ...důležitý je, že riziko, že do nás něco napere, je zanedbatelné. Viz "Data získaná WISE ukazují pouze malý pokles v odhadovaném počtu největších blízkozemních planetek (1 kilometr a větší) a zároveň tak ukazují, že 93 procent z odhadovaných populace už bylo nalezeno. To splňuje počáteční "Spaceguard Goal" čili cíl stanovený v materiálu schváleném Kongresem USA. Tyto velké asteroidy jsou o velikosti malé hory a při případné srážce se Zemí měly globální důsledky. Nová data z WISE revidovala odhad jejich počtu z cca 1.000 na 981, z čehož jich 911 už bylo nalezeno. Žádný z nich naštěstí nepředstavuje v příštím století hrozbu pro Zemi. Můžeme věřit, že všechny blízkozemních planetky stejně velká jako ta, která vyhladila dinosaury tj. přibližně 10 kilometrů v průměru, už byly nalezeny. "Riziko dopadu neznámého opravdu velkého asteroidu na Zemi dříve, než se nám jej podaří najít a varovat před ním, je podstatně snížené" řekl Tim Spahr, ředitel Minor Planet Center IAU na Harvard Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge v ----------------------
Už v roce 1908. Se v Sibiři nad Tangušskem vybouchl asi 6-7.km. nad povrchem Malý asteroid, který srovnal všechny stromy v okolí v průměru asi 100.Km.
Jeho jas byl vidět i na opačné straně Planety. Tak, že např. v Evropě byla taková koncentrace jasu, že bylo v noci tak jako v poledne.
Vím, že vědci tvrdí, že asteroid větší jak 1.Km. by měl za následek globální katastrofu.
A taky stále počítají s planetou X. Která by se mohla nacházet v Kuiperově pásu Asteroidu a Komet. Neboť tam působí veliká gravitace, která na sebe poutá ony objekty.
Milan.Miló.
|
|
|