T O P I C R E V I E W |
janule11 |
Posted - 11/01/2012 : 15:12:48 Zdravím, moc bych vás chtěla poprosit, o pomoc se školní semestrálkou. Mám zodpovědět spoustu filosofických otázek, ale s některými si opravdu nevím rady :( Kdybyste kdokoliv věděl aspoň něco málo k těmto otázkám, budu moc vděčná! J.
Jak byste hájili a jak kritizovali Machiavelliho?
Co jsou to přirozená práva a jak víme, že existují?
Ilustrujte sílu a slabost totalitarismu na příkladu filmu „Životy těch druhých“.
Které ideologické či politické proudy jsou podle vás nejsilnější v současné společnosti - a proč?
Které největší problémy demokracie vidíte na začátku 21. století?
Jak chápali svobodu židé a křesťané? |
2 L A T E S T R E P L I E S (Newest First) |
janule11 |
Posted - 11/01/2012 : 21:22:41 Mockrát děkuju, dost jsi mi pomohl! |
Gullsy |
Posted - 11/01/2012 : 20:23:31 Ahoj, ber to jako napůl anonymní glosy značka - lepší málo, než nic. :)
Jak byste hájili a jak kritizovali Machiavelliho?
Ideální reakce na Machiavelliho je žádná, nechat vyšumět.
Co jsou to přirozená práva a jak víme, že existují?
To jsou ta, která existují bez jejich hmotného záznamu, tedy psaného zákona. Jejich existence se odvíjí od logiky soužití ve společenství, tj. od základního axiomu rovnosti. Má se za to, že si jsou lidé rovni. Z toho lze dovodit jejich přirozená práva, aniž by byla někde výslovně, explicitně uvedená. druhých“.
Které ideologické či politické proudy jsou podle vás nejsilnější v současné společnosti - a proč?
Machiavelismus.
edit: Protože ještě nevyšuměly.
Které největší problémy demokracie vidíte na začátku 21. století?
Její dvoustupňovost, nepřímost, která dává prostor k pokřivení skutečné společné vůle do takové míry, že již nejde o demokracii, ale pseudodemokracii, kvazidemokracii - iluzi demokracie, která - a to je druhý největší problém - pomocí médií dále posiluje sama sebe a upevňuje se jako ta správná forma demokracie. V krajním případě si lze představit, že výsledek voleb závisí nikoliv na skutečných preferencích a skutečných volebních programech, ale na vůli médií. Čili zkráceně - největší problém demokracie je síla médií v rukou zájmových skupin.
Jak chápali svobodu židé a křesťané?
Židé chápali svobodu jako absenci otroctví. Její limity byly tvořené přikázáními a zákony. Svoboda křesťanů přesahuje hranice pravidel tohoto světa a skutečný křesťan získává vůbec život, který je podmínkou čehokoliv skutečného - nikoliv iluzorního, mrtvého - teprve následováním krista ve všech bodech jeho učení. Svobodě rozumí jako vzdání se statků tohoto světa pro život ve vyšším slova smyslu, život v důvěře v péči boha o osud věřícího, který následuje příklad krista. Židé v tomto vyjádření, či spíše definici svobody nenalézají, chápou jí spíše ve světském slova smyslu. Křesťanská svoboda je svoboda od závislosti na světských statcích, ideál chudoby a života z mála, pohrdání shromažďováním majetku, či vůbec obecně shromažďování s výjimkou sdílení, shromažďování lidí ke společnému životu dle kristova učení. Je třeba si uvědomit, že křesťan, žije-li ryze, pravidelně svůj majetek dělí, pravidelně se o něj dělí s ostatními, což ty pravé křesťany po generace posunulo do nejnižších sociálních příček. Racionální (ve smyslu Descartova - Pochybuji, tedy jsem.), pragmatičtí křesťané nežijí důsledně dle takových pravidel. Je to tím, že žijí ve společnosti, která jejich dobrotu pravidelně zneužívá a mnoho energie, která by se v úplně křesťanské společnosti kruhem brzo vrátila, se nevrátí, je spotřebována těmi, kteří nežijí dle křesťanských zásad. Ideál svobody je přesto spatřován v absenci starostí o majetek a živobytí, což lze těžko dovodit u židů.
K tomu filmu jsem se nevyjádřil, neviděl jsem ho.
Ahoj, snad to k něčemu bude. |
|
|